دوشنبه , 30 اردیبهشت 1398
خانه / اخبار مالزی / وزیر امور خارجه ایران وارد مالزی شد

وزیر امور خارجه ایران وارد مالزی شد

بیا تو مالزی -

منوچهر متکی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دقایقی پیش برای شرکت در دوازدهمین اجلاس وزرای کشورهای عضو گروه دی 8 (هشت کشور اسلامی در حال توسعه) وارد کوالالامپور پایتخت مالزی شد.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار ایرنا از مالزی، وزیر امور خارجه در بدو ورود به کوالالامپور در فرودگاه این شهر مورد استقبال جمعی از مسوولان این کشور قرار گرفت. منوچهر متکی ضمن سخنرانی در این اجلاس با چند تن از مقامات عالی شرکت کننده در حاشیه اجلاس، گفت و گو و تبادل نظر خواهد کرد.
دوازدهمین اجلاس شورای وزیران گروه D8 از دوشنبه آینده با حضور وزرای خارجه هشت کشور عضو شامل، جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، پاکستان، بنگلادش، اندونزی، مالزی، مصر و نیجریه در کوالالامپور پایتخت مالزی برگزار می شود.
در این نشست گزارش های مربوط به نشست های بیست و ششمین و بیست و هفتمین اجلاس کمیسیون مقامات ارشد و همچنین بودجه سال 2010 دبیرخانه D8 بررسی خواهد شد.
بنابر این گزارش تعیین محل و زمان برگزاری سیزدهمین نشست شورای وزیران و بررسی و تصویب گزارش دوازدهمین نشست شورای وزیران گروه D8 از دیگر محورهای مذاکرات در اجلاس روز دوشنبه خواهد شد.
به گزارش ایرنا، در این نشست کشورهای عضو طرح های خود را بر مبنای نقشه راه ده ساله این گروه در زمینه امنیت غذایی در بین کشورهای عضو ارایه خواهند داد.
این نقشه راه که سال گذشته در ششمین اجلاس سران گروه دی هشت در مالزی مورد تایید اعضا قرار گرفت، قصد دارد موجبات افزایش همکاری های اقتصادی بین کشورهای عضو را بوسیله به گردش در آوردن منابع دولتی و بخش خصوصی در طرح های دی هشت بوجود آورد.
نقشه راه ده ساله گروه دی هشت قصد دارد میزان حجم تجارت جهانی اعضای این گروه را از 5 درصد در حال حاضر به 15-20 درصد در سال 2018 برساند. میزان تجارت جهانی اعضای گروه دی هشت در سال گذشته 1/2 تریلیون دلار بوده است.
این گزارش حاکی است، تاکنون 5 طرح اصلی در زمینه های امنیت غذایی شامل بانک بذر، کود شیمیایی، علوفه حیوانی، استانداردها و مسائل تجاری و شیلات و آبزیان بین کشورهای عضو طرح ریزی شده است.
وزیر امور خارجه ایران در گفت وگویی با ایرنا اهداف سفر خود به مالزی و برنامه های خود در این سفر را تشریح کرد که خبر آن متعاقبا انتشار می یابد.
متکی همچنین عصر یکشنبه قرار است با ماهاتیر محمد سیاستمدار با نفوذ و نخست وزیر اسبق مالزی دیدار و گفت و گو کند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + 17 =

قالب