خانه / اخبار مالزی / وزیر بهداشت با وزیر آموزش عالی مالزی دیدار كرد

وزیر بهداشت با وزیر آموزش عالی مالزی دیدار كرد

بیا تو مالزی -

لنكرانی خبر داد: تشكیل كمیته‌های برنامه‌ریزی راهبری در كلیه رشته‌های تخصصی…

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در حاشیه دیدار با وزیر آموزش عالی كشور مالزی، گفت: كمیته‌های برنامه‌ریزی راهبری در كلیه رشته‌های تخصصی پزشكی تشكیل شد.

به گزارش خبرنگار صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ‌دكتر كامران باقری لنكرانی امروز در دیدار با وزیر علوم كشور مالزی، با اشاره به روابط نزدیك بین دو كشور ایران و مالزی، اظهار كرد: این روابط پس از انقلاب اسلامی و به خصوص طی دو سال گذشته بسیار نزدیكتر شده است و صرفنظر از روابط تجاری و اقتصادی، روابط علمی و آموزشی نیز افزایش یافته است.

وی با اشاره به امضای تفاهمنامه میان بخشهای آموزش عالی دو كشور در 4 سال گذشته، تصریح كرد: همراه این هیات مالزیایی روسای 4 دانشگاه علوم پزشكی این كشور نیز حضور دارند كه در این میان باید با شناسایی فرصتها و ظرفیتهای علمی مشترك، اقدامات تحقیقاتی و آموزشی خود را ارتقا دهیم.

وی با اشاره به دنبال كردن بحث اصلاح در آموزش پزشكی، اظهار كرد: بحث آموزش پزشكی و اصلاحات آن از بخشهای روز آموزشی دنیاست، به گونه‌ای كه سالیانه صدها مقاله در دنیا در این رابطه منتشر می‌شود. در این رابطه كشور ایران نیز از 4 سال گذشته وارد این بحث شده كه از آنها می‌توان به مدل رفورم آموزش پزشكی در علوم پزشكی شهید بهشتی اشاره كرد.

وی با اشاره به تجربه موفق این مدل در زمینه ادغام افقی علوم پایه پزشكی، تصریح كرد: این برنامه به عنوان یك مدل در بحث ادغام قابل اجرا در كلیه دانشگاه‌های متقاضی است كه در حال حاضر حدود 7 دانشگاه علوم پزشكی در كشور آنرا آغاز كرده‌اند.

وی، اصلاح در نظام آموزش پزشكی را تنها منحصر به این برنامه ندانست و گفت:‌ بازنگری برنامه پزشكی عمومی و سایر رشته‌ها یكی از این برنامه‌هاست كه طی آن برخی از رشته‌های مقطع كاردانی به كارشناسی ارتقا یافته كه از آنها می‌توان به هوشبری و اتاق عمل اشاره كرد.

وی افزود: همچنین در ارتقای رشته پرستاری در مقاطع كارشناسی ارشد نیز به صورت عمل گرایانه و موثرتری در سیستم سلامت نگاه می‌شود مانند مقطع كارشناسی ارشد مراقبتهای ویژه.

وی، همچنین با اشاره به برنامه‌های وزارت بهداشت برای توانمندسازی فارغ التحصیلان و ایجاد تناسب میان توانمندیها و وظایف محوله به آنها تصریح كرد: این اقدام نیز آغاز شده و امیدواریم تا پایان ماموریت این دوره نتایج آن مشخص شود.

دكتر لنكرانی همچنین با اشاره به تشكیل كمیته‌های برنامه ریزی راهبری در كلیه رشته‌های تخصصی علوم پزشكی اظهار كرد: در این راستا 21 كمیته‌ها – به تعداد كل رشته‌های تخصصی- تشكیل شده است و فعالیت خود را نیز از تیرماه آغاز كرده‌اند كه این مساله به بازنگری مفاهیم آموزش تخصصی پزشك كمك زیادی می‌كند و از آنجا كه اعضای آن از همه گروه‌های آموزشی دانشگاه‌ها تشكیل شده است، مصوبات آن مقبولیت بیشتری خواهد بود.

وزیر بهداشت همچنین با بیان اینكه آیین‌نامه ارتقای اعضای هیات علمی نیز در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد، اظهار كرد: قرار شد این آیین‌نامه طی سه مرحله در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شود، در مرحله اول در رابطه با اصول مورد تفاهم و تغییرات این آیین نامه به یك تصمیم جمعی می‌رسند، سپس جزییات آیین نامه در شورا بحث خواهد شد.

دكتر لنكرانی در خاتمه با اشاره به كمك‌های رییس جمهور برای تامین نیازهای تجهیزاتی دانشگاه‌ها گفت: نگاه وزارت بهداشت در این مورد نگاه پیشبرنده است و امید كه با تحقق آن شاهد جهش پژوهشی در علوم پزشكی باشیم به گونه‌ای كه طی آن نیاز دانشگاه‌ها برای تحقیقات ضروری و مرزهای دانش تامین شود.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب