خانه / اخبار مالزی / وزیر تجارت خارجی مالزی: با موفقیت از بحران مالی عبور می کنیم

وزیر تجارت خارجی مالزی: با موفقیت از بحران مالی عبور می کنیم

بیا تو مالزی - به گزارش روز دوشنبه ایرنا، محی الدین یاسین در نشست خبری با خبرنگاران و روزنامه نگاران خارجی مقیم این کشور، افزود: دولت مالزی از زمان ظهور نخستین علائم بحران مالی در جهان تدابیری اتخاذ کرده که بر اساس آن می توان اطمینان داد بحران مالی کنونی کمترین تاثیر را بر اقتصاد این کشور خواهد گذاشت.

وزیر صنایع و تجارت خارجی مالزی خاطرنشان کرد: ارائه تضمین به شرکتهای خارجی مقیم این کشور نسبت به حمایت مالی و اعتباری دولت مالزی از آنها، تقویت و حمایت از تأسیس شرکتهای کوچک و متوسط با سرمایه های بخش خصوصی، افزایش تلاش برای جذب نمایندگی های منطقه ای و بین المللی شرکتهای خارجی و تلاش برای جذب و هدایت بهتر سرمایه های سرگردان داخلی از جمله مهمترین این استراتژی هاست.

محی الدین یاسین در عین حال اذعان کرد که در 3 الی 4 ماه گذشته رکود اقتصادی جهانی در اقتصاد این کشور بی تاثیر نبوده، اما با این حال رشد اقتصادی و روند تجارت خارجی این کشور را متوقف و یا منفی نکرده است.

به گفته وزیر تجارت خارجی مالزی، با توجه به حجم کل تجارت خارجی به میزان یک تریلیون و 185 میلیارد رینگیت در سال 2008، این کشور دارای موازنه مثبت به میزان 71 میلیارد رینگیت بوده است.

وی، میزان صادرات خارجی مالزی در سال 2008 را 663 میلیارد و 500 هزار رینگیت اعلام کرد که نسبت به سال ماقبل آن 8/6 درصد رشد نشان می دهد.

بر اساس آمار رسمی، همچنین میزان کل واردات مالزی در سال 2008 میلادی 521 میلیارد و 500 میلیون رینگیت بوده که نسبت به سال قبل از آن تنها 3/3 درصد رشد داشته است.

محی الدین یاسین مهمترین بازار صادرات مالزی در سال 2008 را کشورهای سنگاپور، آمریکا، ژاپن، چین، تایلند، هنگ کنگ و کره جنوبی و مهمترین منابع تامین کننده نیازهای وارداتی این کشور را نیز کشورهای چین، ژاپن، سنگاپور، آمریکا، تایلند و تایوان اعلام کرد.

به گفته یاسین، بیشترین کالاهای صادراتی مالزی در یکسال گذشته، محصولات الکترونیکی به میزان 253 میلیارد و 810 میلیون رینگیت، روغن پالم به میزان 49 میلیارد و 690 میلیون رینگیت و نفت خام به میزان 44 میلیار و 100 میلیون رینگیت و مهمترین کالاهای وارداتی این کشور را نیز لوازم الکترونیکی، محصولات پتروشیمی، آهن و فولاد تشکیل می داده است.

وزیر صنایع و تجارت خارجی مالزی، میزان کل سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2008 در این کشور را 46 میلیارد و 100 میلیون رینگیت اعلام کرد که این میزان مبین تحقق 4/73 درصد پیش بینی های صورت گرفته است.
وی استرالیا، آمریکا، ژاپن، آلمان و اسپانیا را نیز بزرگترین کشورهای سرمایه گذار خارجی در این کشور در یک سال گذشته دانست.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب