خانه / اخبار مالزی / پایه های لغزان کرسی نخست وزیری در مالزی

پایه های لغزان کرسی نخست وزیری در مالزی

بیا تو مالزی -

هفته گذشته در حالی پیام تبریک آقای احمدی نژاد به احمد بداوی رسید که برای اولین بار بداوی به شدت از سوی نیروهای داخلی و خارجی حزب خود برای استعفا تحت فشار قرار داشت. …محمود احمدی نژاد در پیامی كه توسط سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی به بداوی تسلیم شد، آورده است: مایلم انتخاب مجدد جنابعالی به عنوان نخست وزیر كشور دوست و برادر مالزی را به شما دولت و مردم كشورتان تبریك بگویم .

رییس جمهوری اسلامی ایران در این پیام تصریح كرد: اطمینان دارم كه مناسبات دوستانه و همكاری‌های فیمابین با توجه به پیوندهای دینی و فرهنگی دو ملت و در پرتو اراده سیاسی و علایق مشترك، بیش از پیش توسعه و تعمیق خواهد یافت.

با از دست دادن حدود 60 کرسی پارلمان در مقایسه با انتخابات قبلی بسیاری از سیاستمداران عملکرد بداوی طی سالهای اخیر نخست وزیری را دلیل رویگردانی مردم از دولت اعلام کرده اند و خواستار استعفای وی شده اند.
پیشرو این سیاستمداران نیز کسی نیست جز ماهاتیر محمد نخست وزیر سابق مالزی که پس از انتخابات از بداوی خواست تا بار دیگر مسولیت نخست وزیری را نپذیرد اما بداوی بازهم عهده دار مقام نخست وزیری مالزی شد.
اما حزب آمنو که حزب حاکم کشور مالزی است خود به حساسیت اوضاع واقف شده و اعلام کرده که انتخابات داخلی حزب را زودتر از موعد برگزار خواهد نمود برخی کارشناسان احتمال می دهند ظرف چند هفته آینده بداوی از نخست وزیری مالزی استعفا داده و به جای وی نجیب تون رزاق معاون نخست وزیر و فرزند نخست وزیر اسبق مالزی جایگزین وی شود.
امانجیب تون رزاق برای اینکه در میان افکار عمومی به توطئه برای نخست وزیر شدن خودش متهم نشود طی سخنانی از بداوی به شدت حمایت کرد و متذکر شد: عبدالله بداوی همچنان حمایت قاطع كابینه و رهبران آمنو را پشت سر خود دارد.

وی  افزود: بداوی تا زمانی كه از حمایت كابینه و رهبران آمنو برخوردار باشد حق دارد به عنوان نخست وزیر به هدایت ملت و رهبری باریسان نشنال ادامه دهد و احدی نمی‌تواند وی را وادار به استعفا كند.

نجیب در پاسخ به فراخوان برخی مسوولان سابق این كشور مبنی بر لزوم استعفای بداوی از سمت نخست وزیری گفت : درخواست استعفا از سوی برخی رهبران سابق این كشور ( اشاره به ماهاتیر محمد) صرفا ابراز عقیده شخصی است .

وی تاكید كرد كه به عنوان شخص دوم كابینه ، قویا به عبدالله بداوی برای بازسازی آمنو و ترمیم وجهه آن و نیز احیای اعتماد و اطمینان افكار عمومی به دولت كمك خواهد كرد.

اما افکار عمومی مردم مالزی در حال حاضر شدیدا به سوی انور ابراهیم معاون نخست وزیر سابق مالزی تمایل پیدا کرده است. وی که با روی کار آمدن احمد بداوی مورد عفو قرار گرفت و از زندان آزاد شد. در اولین انتخابات مالزی پس از آزادیش از زندان توانست 32 کرسی پارلمان را به دست آورد حال آنکه حزب اسلامی پاس با پشتوانه سالها تلاش و تجربه نتوانست این میزان کرسی را به دست آورد.
آنچه مسلم است احزاب اپوزوسیون مالزی این بار با 82 کرسی که در مجموع به دست آورده اند در مقابل 140 کرسی باریزان نشنال قدرتمندترین اپوزوسیون در تاریخ مالزی محسوب می شود.
بسیاری از کارشناسان بر این عقیده اند که حتی روی کار آمدن نجیب تون رزاق در حزب آمنو نیز پاسخگوی تمایلات شدید مردم به احزاب مخالف دولت نخواهد بود و طی ماههای آینده انور ابراهیم خواهد توانست اکثریت پارلمان را به دست گیرد. برای این کار اپوزوسیون در صورت ائتلاف تنها به جذب 30 نماینده نیاز دارند تا حزب حاکم را از اکثریت ساقط کنند.

این درحالی است که بداوی  نخست وزیر مالزی طی سخنانی بر عزم خود برای ادامه نخست وزیری مالزی سخن گفته و اعلام کرده که به هیچ وجه قصد استعفا ندارد. بداوی در واكنش به گمانه زنی‌های برخی مسوولان و مقامات سابق این كشور در مورد لزوم استعفای وی تاكید كرد كه هرگز از مسوولیت خود به عنوان نخست وزیر كناره‌گیری نخواهد كرد.

بداوی متذکر شده است: من محكم ایستاده ام ، آنها مدام فشار می‌آورند كه استعفا بدهم اما چرا من باید از سمت خود كناره‌گیری كنم.

نخست وزیر مالزی ادامه داد: اگر چه ما نتوانستیم دو سوم اكثریت مطلق پارلمان را بدست آوریم ، اما دولت از حمایت اكثریت مقتدری در پارلمان برخوردار است و آنها از من حمایت می‌كنند.

به گفته بداوی ، بیشتر این فشارها از ناحیه برخی رهبران سابق ، به ویژه ماهاتیر محمد صورت می‌گیرد كه مدام از وی می‌خواهند به خاطر كسب نتایج ضعیف حزب باریسان نشنال در همه پرسی اخیر این كشور از سمت خود استعفا دهد.
یکبار نیز پیش از ازدواج با جین عبدالله ، نخست وزیر مالزی هرگونه قصدش برای ازدواج را تکذیب کرده بود و به عقیده برخی این تکذیب نیز می تواند زمینه ساز استعفای بداوی در هفته های آتی باشد.

منبع : ایران مالزیا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب