خانه / اخبار مالزی / پشه، جان 44 مالزیایی را گرفت

پشه، جان 44 مالزیایی را گرفت

بیا تو مالزی -

طی چهار ماه گذشته، 44 نفر بر اثر ابتلا به تب دنگی در مالزی كه بر اثر گزش نوعی پشه بروز می‌كند، جان خود را از دست دادند….

به گزارش خبرنگار فارس از شرق آسیا ، یكی از مسئولان وزارت بهداشت مالزی روز گذشته اعلام كرد كه آمار ابتلا به بیماری دنگی طی چهارماه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ، بیش از دو برابر شده است.
بیشترین تلفات در منطقه كوالالمپور و ایالت سلانگور بوده است و بیش از هزار و 600 نفر نیز تنها طی دو هفته گذشته به عنوان مظنون به دنگی شناسایی شده اند.
این در حالی است كه طی 4 ماه اول سال گذشته تنها 21 نفر در اثر ابتلا به تب دنگی جان خود را از دست داده بودند.
داتوك لی كاهچون ، یكی از مراكز دیگر ابتلا به تب دنگی را در پنانگ اعلام كرد و افزود : در این شهر به طور متوسط هر هفته 50 نفر به بیماری تب دنگی مبتلا می شوند.
كارشناسان وضعیت هوای كنونی مالزی را بسیار مناسب برای گسترش پشه ناقل بیماری دنگی دانسته اند.
اما آمار وزارت بهداشت مالزی حاكی است كه مركز اصلی بیماری در منطقه كوآلالمپور و حوالی آن می باشد كه به تنهایی 30 درصد مبتلایان به این بیماری را درخود جای داده است.
معمولا زمانی این بیماری گسترش می یابد كه تعداد پشه مزبور زیاد شود و این زمانی اتفاق می افتد كه آبهای فراوانی به صورت راكد رها شده باشند و رعایت بهداشت محیط به دقت انجام نگرفته باشد.
این بیماری محدوده وسیعی را از آمریكای لاتین، آفریقا و آسیا در اختیار دارد كه در برخی سالها گسترش آن تلفات سنگین انسانی برجای گذاشته است.
بزرگترین تلفات دنگی در سال 1981 در كوبا به وقوع پیوست و 100 هزار نفر را آلوده كرد كه از این تعداد 168 نفر كشته شدند.
علائم این بیماری نیز با سردرد، كمردرد و پشت درد، تب معمولا شدید و در برخی موارد خارش و جوش در قسمتهای مختلف بدن شروع می شود.
در حالات بسیار شدید آن شوك، خونریزی داخلی، سستی ماهیچه ها و كاهش شدید پلاسمای خون نیز به علائم بیماری اضافه می شود.
گفته می شود سالانه 100 میلیون نفر توسط این پشه گزیده می شوند كه 250 هزار نفر درسال با نوع حاد آن مواجه می شوند.
تاكنون 4 نوع پشه دنگی در جهان شناسایی شده كه به دنگی یك، دو، سه و چهار موسوم هستند كه بر اساس نقاط جغرافیایی گسترده شده اند.
تنها در استرالیا دو نوع دنگی آسیایی و دنگی بومی وجود دارد كه شمال این كشور را نیز در رده مناطق آلوده به دنگی تبدیل كرده است.
منبع : خبر گزاری فارس

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب