خانه / اخبار جهان / پیشنهاد عجیب مائو به كیسینجر درباره اهدای ده میلیون زن

پیشنهاد عجیب مائو به كیسینجر درباره اهدای ده میلیون زن

بیا تو مالزی -

رهبر چین با اشاره به روابط تجاری طرفین می‌گوید: چین كشور فقیری بوده و هم‌اكنون تنها چیزی كه در دسترس داریم، زن است. او در آغاز پیشنهاد فرستادن هزاران زن را می‌دهد، اما پس از آن با پیشنهاد فرستادن ده میلیون زن به آمریكا، باعث خنده حاضران در جلسه می‌شود…

منابع آمریكایی كه به رغم روابط دیپلماتیك سطح بالا با چین، این كشور را یكی از بزرگترین رقبا یا حتی دشمنان خود می‌دانند، هر از چند گاهی با اخبار، گزارش‌ها و حتی انتشار اسناد تاریخی، در پی تحقیر چین و قهرمانان این كشور برمی‌آیند.

به گزارش سرویس بین‌الملل «تابناك»،، آخرین اقدام در این زمینه به ادعای «كیسینجر» درخصوص اهدای ده میلیون زن چینی به آمریكا اختصاص دارد.

بنا بر اسنادی كه روز سه‌شنبه منتشر شد، مشخص شد «مائو زدونگ»، رهبر چین در مذاكره با «هنری كیسینجر»، نماینده آمریكا، در سال 1973 پیشنهاد صادر كردن ده میلیون زن چینی به آمریكا را داده بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بر پایه این اسناد كه روز سه‌شنبه توسط وزارت امور خارجه آمریكا و درباره روابط دوطرفه آمریكا و چین بین سال‌های 1973 تا 1976 منتشر شد، رئیس قدرتمند حزب كمونیست چین اعلام كرده بود كه به نظر او چنین مهاجرتی باعث بهبود روابط تجاری دوطرفه خواهد شد، اما می‌تواند برای رشد سریع جمعیت آمریكا در آن سال‌ها نامناسب باشد.

مائو، رهبر چین در هفدهم فوریه 1973 و در مذاكراتی كه تا پاسی از شب هم ادامه داشت، با اشاره به روابط تجاری طرفین می‌گوید: چین كشور فقیری بوده و هم‌اكنون تنها چیزی كه در دسترس داریم، زن است. او در آغاز پیشنهاد فرستادن هزاران زن را می‌دهد، اما پس از آن با پیشنهاد فرستادن ده میلیون زن به آمریكا، باعث خنده حاضران در جلسه می‌شود.

كیسینجر كه در آن زمان مشاور امنیت ملی ریچارد نیكسون، رئیس‌جمهور آمریكا بود، به مائو گفت: آمریكا هیچ تعرفه یا گمركی خاصی برای زنان چینی ندارد كه با این كار، باعث خنده بیشتر حضار شد.

كیسینجر پس از آن بر تهدید موجود از سوی اتحاد شوروری و دیگر نگرانی‌های جهانی متمركز شده تا زمینه را برای بهبود روابط دیپلماتیك، یك سال پس از سفر نیكسون به چین فراهم كند، اما مائو باز هم بحث را به زنان چینی می‌كشد.

مائو گفت: «به آنان اجازه بده تا به كشور شما بیایند. آنها می‌توانند باعث ایجاد فجایعی شوند. خب حالا زن‌های چینی ما را می‌خواهید؟ ما می‌توانیم به شما ده میلیون زن بدهیم.»
كیسینجر اظهار كرده بود كه مائو مرتب پیشنهاد خود را بهتر می‌كرد.

مائو ادامه داد: «با این كار ما كمك می‌كنیم تا شما با فجایع بیشتری روبه‌رو شوید و در نتیجه، به منافع شما آسیب برسانیم. ما در كشورمان خیلی زن داریم. آنها زیاد بچه‌دار می‌شوند و برای ما هم بچه زیاد آورده‌اند.»

یكی از دیپلمات‌های زرنگ آمریكایی هم در حالی كه ظاهرا كیسینجر هیچ حرفی را برای گفتن در برابر مائو نداشته است، می‌گوید: «این پیشنهاد آنچنان جالب توجه است كه باید آن را بررسی كنیم.»

سپس طرفین كمی درباره تهدید شوروی سخن می‌گویند و مائو ابراز امیدواری می‌كند كه مسكو به چین حمله كند و سپس شكست بخورد، اما باز هم مائو می‌افزاید: «ما زنان بسیاری در كشورمان داریم كه نمی‌توانند بجنگند.»

پس از این مكالمات، معاون وزیر امور خارجه چین به مائو درباره طولانی شدن زمان مذاكرات توضیحاتی می‌دهد و بیان می‌كند كه این كار می‌تواند باعث خشم مردم شود.
مائو در سپتامبر 1976 درگذشت و روابط دیپلماتیك آمریكا و چین از سال 1979 از سر گرفته شد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

چین تسلیم تحریم‌های نفتی آمریکا می‌شود؟

بیا تو مالزی - واردات نفت چین از ونزوئلا در ماه سپتامبر که شرکت‌های بزرگ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب