خانه / اخبار مالزی / چهاردهمین انتخابات سراسری مالزی آغاز شد

چهاردهمین انتخابات سراسری مالزی آغاز شد

بیا تو مالزی - چهاردهمین انتخابات سراسری مالزی که سرنوشت 222 کرسی مجلس نمایندگان و دولت آینده این کشور را مشخص می‌کند، ساعت 8 صبح امروز چهارشنبه (19 اردیبهشت) آغاز شد.

امروز 14 میلیون و 449 هزار و 200 نفر از مالزیایی هایی که برای شرکت در انتخابات ثبت نام کردند،با حضور در 8 هزار و 253 حوزه رای گیری، تا ساعت 5 عصرچهارشنبه آرای خود را به صندوق های رای خواهند ریخت.

دولت فدرال مالزی روز چهارشنبه را تعطیل عمومی اعلام کرد تا مردم این کشور بتوانند در انتخابات عمومی چهاردهم این کشور شرکت کنند.

به گزارش خبرگزاری رسمی مالزی’ برناما’،2 هزار و333 نفر از نامزدهای احزاب مختلف مالزی امروز برای بدست آوردن 222 کرسی مجلس نمایندگان و 505 کرسی شوراهای ایالتی در انتخابات پیش روی این کشور با یکدیگر رقابت تنگاتنگ و نزدیکی خواهند داشت.

تعدادی از واجدین شرایط در انتخابات مانند نظامیان مالزی نیز آرای خود را زودتر از موعد به صندوق های رای ریختند.

بیشتر بخوانید: نظامیان مالزی آرای خود را به صندوق های رای ریختند

رقابت های بسیار نزدیک احزاب و گروههای سیاسی در 11 روز گذشته یکی از متفاوت‌ترین کارزارهای سیاسی تاریخ این کشور جنوب شرق آسیایی را رقم زد و شب گذشته نجیب تون رزاق نخست وزیر کنونی و ماهاتیر محمد رهبر ائتلاف امید در آخرین شب رقابت های انتخاباتی از مردم این کشور خواستند تا مشارکت گسترده ای دراین انتخابات داشته باشند.

«نجیب تون رزاق» نخست وزیر کنونی و ششم مالزی که از سال 2009 (1388)، تاکنون قدرت را پیوسته در اختیار دارد، با رهبری حزب «آمنو» که تشکیل دهنده ائتلاف حاکم از زمان استقلال این کشور در سال 1957 (1336) بوده، در صدد است تا با کسب بیشتر کرسی‌های مجلس نمایندگان، یک دوره پنج ساله دیگر در قدرت بماند.

«نجیب» که پس از استعفای «احمد بداوی» نخست وزیر قبلی مالزی در سال 2009 زمام قدرت را به دست گرفته، نخستین بار در سال 2013 به عنوان رهبر ائتلاف حاکم موسوم به «جبهه ملی» در انتخابات سراسری به رقابت پرداخت و در دوره سیزدهم با وجود کسب کرسی‌های بیشتر نسبت به جبهه مخالفان، اکثریت آراء کل رأی دهندگان را برای نخستین بار در تاریخ این کشور از دست داد، اما به دلیل کرسی های بیشتر در مجلس موفق به تشکیل دولت شد.

ائتلاف حاکم «جبهه ملی» از حزب مالایی ملی‌گرای «آمنو» (UMNO)، انجمن چینی تباران مالزی (MCA)، کنگره هندی تباران مالزی (MIC) و 10 حزب دیگر در سراسر 13 ایالت این کشور جنوب شرق آسیا تشکیل شده است.

حزب «آمنو» بزرگترین تشکیلات سیاسی مالزی است که از زمان استقلال این کشور در سال 1957، همواره در قدرت بوده و تمامی نخست وزیران هم عضو آن بوده اند.

همچنین «ماهاتیر محمد» از چهره‌های تأثیر گذار و سنتی جناح حاکم که بین سال‌های 1981 تا 2003، بیش از 22 سال نخست وزیر چهارم مالزی بود، به منتقدان رهبری «نجیب تون رزاق» هم حزبی سابق خود پیوست و ائتلاف امید را در جناح مقابل دولت دراین انتخابات رهبری می کند.

این ائتلاف از احزاب «عدالت مردم» (PKR)، «اقدام دموکراتیک» (DAP) حزب اصلی چینی‌تبارهای مالزی، «اعتماد ملی» (Amanah) و حزب«بومی تباران مالزی» حزب تازه تأسیس «ماهاتیر محمد»، تشکیل شده است.

حزب اسلامی «پاس» نیز که همواره در ائتلاف مخالفان بود، این بار به صورت مستقل به عنوان جبهه سوم، در این انتخابات شرکت کرده است.

وضعیت معیشتی، مسائل سیاسی – اجتماعی و توسعه اقتصادی از جمله بحث‌های کارزارهای 11 روز گذشته رقابت های انتخاباتی بوده است.

«نجیب تون رزاق» نخست وزیر کنونی نیز با شعار ‘عمران و توسعه اقتصادی’ مصمم است تا با کسب رأی مناطق روستایی و شهرهای کوچک تر مالزی، تا سال 2023 رهبری این کشور را در دست داشته باشد.

براساس اطلاعات ارائه شده از جمعیت بیش از 30 میلیون نفری مالزی ، حدود 15 میلیون نفر واجدین شرایط شرکت در انتخابات کنونی هستند که جوانان و زنان دو ستون اصلی آن را تشکیل می دهند.

حداقل سن رای دهندگان 21 سال اعلام شده و طبق گزارش های رسانه ای اکنون حدود 32 درصد از جمعیت جوان مالزی واجد شرایط رای دادن، هستند.
تمامی افراد رای دهنده برای شرکت در انتخابات باید از قبل ثبت نام کرده باشند.

انتخابات پارلمانی که منجر به تشکیل دولت در مالزی می شود هر پنج سال یکبار در این کشور جنوب شرق آسیا برگزار می شود./ایرنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده + 8 =

قالب