پنج شنبه , 19 تیر 1399
خانه / اخبار مالزی / چگونگی سفر حج از مالزی

چگونگی سفر حج از مالزی

بیا تو مالزی -

كشور عربستان سعودی برای كسانی كه در خارج از كشورشان زندگی می كنند امتیاز خاصی برای اعزام به حج قایل است و خارج از سهمیه آن كشور عمل می كنند .بدین صورت كه بطور مثال تمام ایرانیانی كه در خارج از ایران زندگی می كنند می تواند با اخذی ویزا به حج مشرف شوند…امتیازی كه خیلی ارزشمند است و توصیه من این است كه دوستانی كه می توانند حتما از این امتیاز استفاده كنند . نحوه كار تقریبا در تمام كشور یكسان است اما چون من از مالزی اقدام كردم آنجا را توضیح می دهم. برای این كار باید مراحل زیر را انجام دهید:

1 ابتدا یك درخواست اعزام همراه با نامه از محل كار؛ دانشگاه  و… تسلیم كنسول عربستان مینمایید . این درخواست حداكثر باید تا آخر ماه شوال تحویل گردد. چون حدود 20 روز بیشتر وقت ندارید لذا هیچ درنگی نكنید  و درخواست را هرچه زودتر تحویل دهید. هیچ هزینه ندارد و چیزی را هم از دست نمی دهید. شنیده ام در كشور هند باید این كار را از طریق آژانس های مسافرتی انجام دهید.

2-  كنسول عربستان درخواست ها را بررسی می كنند و تا چند روز بعد جواب را می دهد . معمولا برای اینكار شرایطی هم دارند كه یكی از آنها اقامت حداقل 3 سال در آن كشور است. با این وجود اگر درخواست شما را قبول نكردند نا امید نشوید ممكن است با رایزنی كه با كنسول می كنید مشكل حل شود.

3- مهمترین كار گرفتن بلیط است چون در زمان حج معمولا بلیط خیلی سخت گیر می آید لذا از همین الان بلیط  را رزرو كنید و همانگونه كه می دانید از مسیرهای مختلفی می توانید بلیط تهیه كنید . سعی كنید ارزان ترین مسیر را انتخاب كنید. اگر دوست دارید قبلش به ایران بیایید از مسیر ایران هم می توانید بلیط تهیه نمایید.

4- پس از اینكه سفارت عربستان به شما جواب مثبت داد باید مراحل زیر را انجام دهید

  • – بلیط را كانفرم كنید
  • – واكسن مننژیت را بزنید
  • – پول برای حمل و نقل و خیام عرفات و منی پرداخت نمایید( حدود 1100 ریال عربستان) این پول را در جده هم می توانید پرداخت كنید
  • – خرید وسایل حج
  • -مطالعه مناسک حج
5- ویزا حج رایگان می باشد.

6- پروازتان به جده خواهد بود .وقتی به جده رسید موقع ورود دقت كنید كه مهر كه در پاسپورت شما می خورد مربوط به موسسه حجاج ایرانی باشد . چون  یكی از موسسات باید كارهای شما را انجام بدهد كه این در موقع ورود مشخص می شود . حال اگر موسسات دیگر مانند جنوب شرق آسیا ؛ افریقا آمریكا و…. عهده دار كارهای شما شوند كمی كارها سخت می شود مثلا باید در عرفات و منی با آنها باشید پا سپورتان را تحویل آنها بدهید و…..  اگر موقع ورود به مامور آنجا توضیح دهید كه شیعه هستید و اعمال باید طبق آیین آنها انجام شود معمولا قبول می كنند

7- در جده چندین شركت و كاروان ایرانی وجود دارد كه كار های ایرانیان مقیم خارج را انجام می دهند . راحتترین كار این است كه به كاروان های آنها ملحق شوید تا دیگر هیچ  درد سری نداشته باشید و اگر به صورت گروهی هستید می توانید خودتان منزل در مكه و مدینه اجاره كنید و تمام كارها را خودتان انجام دهید مسلما برایتان ارزان تر تمام خواهد شد ولی كلی هم در سر خواهید داشت.

بعضی از دوستان از هزینه سوال کرده ا ند هزینه اقامتان درآنجا حدود ۱۰۰۰ دلار آمریکا است + هزینه بلیط که بستگی به کشور محل اقامتان دارد.

منبع : وبلاگ از هر دری سخنی

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب