دوشنبه , 2 اردیبهشت 1398
خانه / اخبار مالزی / کاریکاتوریست مالزیایی به جریمه و حبس محکوم شد

کاریکاتوریست مالزیایی به جریمه و حبس محکوم شد

بیا تو مالزی - دادگاهی در مالزی انتشار کاریکاتور نخست وزیر این کشور در شبکه اجتماعی فیسبوک را عملی مجرمانه تشخیص داد که به قصد توهین انجام شده و به همین دلیل کاریکاتوریست 40 ساله مالزیایی از لحاظ قانونی گناهکار شناخته شد.

«فهمی رضا» این کاریکاتور را در فوریه 2016 (بهمن 94) منتشر کرده بود که با حکم دادگاه وی باید هزینه 8 هزاردلاری این اقدام خود را بپردازد و یک ماه را نیز در زندان سپری کند.

قاضی دادگاه همچنین دستور داده تا در صورت پرداخت نشدن جریمه مقرر شده، این کاریکاتوریست باید 6 ماه دیگر را در حبس بگذراند.

«فهمی رضا» حق اعتراض به حکم را دارد و تا مشخص شدن نتیجه دادگاه استیناف، حکم وی اجرا نخواهد شد.

«فهمی رضا» در صفحه های خود در شبکه‌های اجتماعی، تصاویری از کاریکاتور سیاستمداران مالزیایی منتشر کرده و محتوای اکثر نقاشی‌های او سیاسی است.

این درحالی است که دفتر عفو بین الملل در مالزی با انتشار بیانیه‌ای اظهار کرد که حکم صادر شده برای «فهمی رضا»، نقض حقوق بشر است.

دربرخی کشورهای جنوب شرق آسیا قانونی از دوران استعمار انگلیس‌ها باقی مانده که بر اساس آن با هرگونه اظهار نظر یا انتشار محتوا که فتنه جویانه و خلاف امنیت ملی تلقی شود، برخورد می شود. این قانون همواره مورد انتقاد گروه‌های سیاسی مخالف و فعالان حقوق مدنی بوده است.

درمیانمار براساس این قانون در ماههای اخیر 2 خبرنگار به دلیل انتشار گزارش هایی از کشتار روهینگیایی‌ها توسط ارتش میانمار، بازداشت شدند./ایرنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 2 =

قالب