سه شنبه , 12 فروردین 1399
خانه / اخبار ایران / کتیبه دوران هخامنشی در جزیره خارک تخریب شد

کتیبه دوران هخامنشی در جزیره خارک تخریب شد

بیا تو مالزی -

یک کتیبه دوره هخامنشی در جزیره خارک ایران توسط افراد ناشناس با استفاده از اشیاء نوک تیز تخریب شده است…

کتبیه دوره هخامنشی
کتبیه دوره هخامنشی پیش از تخریب و پس از آن

این خبر را برای اولین بار خبرگزاری میراث فرهنگی ایران منتشر کرد. این کتیبه در سال 1386، هنگام جاده سازی توسط وزارت نفت در این جزیره کشف شد.

پس از کشف این کتیبه اعلام شده بود که متن به زبان فارسی باستان است و پنج خط دارد.

جزیره خارک به دلیل تاسیسات نفتی از موقعیتی امنیتی برخوردار است و به همین دلیل بازدید از آن با محدودیت هایی روبرو است و برای بازدید از آن باید پیش از سفر، مجوز کسب کرد.

برخی رسانه ها و کارشناسان مسایل ایران باستان، این کتیبه را به عنوان سندی برای تائید نام خلیج فارس می دانند.

علی جاذبی، معاون بخشدار جزیره خارک در این مورد به خبرگزاری میراث فرهنگی گفته است که افراد ناشناس با پریدن از روی حصار دور کتیبه، با شیء نوک تیز مابین حروف میخی کتیبه را خراب کرده اند. به گفته او هفتاد درصد کتیبه آسیب دیده و تنها یک خط از آن سالم مانده است. آقای جاذبی افزوده که نحوه تخریب، نشان از تعمدی بودن آن دارد.

این در حالی است که رئیس سازمان میراث فرهنگی استان بوشهر به خبرگزاری ایسنا گفته است که تنها بین ده تا پانزده درصد این کتیبه آسیب دیده است.

احمد دشتی گفته است که برای محافظت از این کتیبه تاریخی، کشیکی شبانه روز وجود دارد. او افزوده که "کشیک شبانه روز، مراقب بوده اما حالا ممکن است یک زمان، جایی رفته باشد که فرد مظنون هم از همان لحظه استفاده کرده است."

حسن ظهوری، خبرنگار در تهران در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی گفته است که افرادی که این کتیبه را تخریب کرده اند، ردی از خود بر جای نگذاشته اند. او می گوید که اهالی خارک، خود دور این کتیبه حفاظ کشیده بودند.

رسانه های ایرانی گفته اند که باستان شناسان این کتیبه را چنین ترجمه کرده اند: "این سرزمین خشک و بی آبی بود، شادی و آسایش را آوردم."

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب