دوشنبه , 2 اردیبهشت 1398
خانه / اخبار مالزی / کوالالامپور خواستار گسترش روابط تجاری با تهران است

کوالالامپور خواستار گسترش روابط تجاری با تهران است

بیا تو مالزی -

وزیر امور خارجه مالزی با اشاره به علاقه کشورش به گسترش مناسبات خود با ایران، به طور مشخص خواستار افزایش روابط تجاری و اقتصادی کوالالامپور با تهران شد…به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، رئیس یتیم روز جاری در گفت وگو با خبرنگاران تصریح کرد که اگرچه ایران و مالزی از سطح کنونی روابط خود خشنود هستند، اما تلاشهای بیشتری برای گسترش روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور باید صورت پذیرد.

وزیر امور خارجه مالزی افزود: ما فکر می کنیم مالزی کارهای زیادی در زمینه های تجارت، سرمایه گذاری، آموزش،‌ نفت، گاز، گردشگری و کشاورزی می تواند با ایران انجام دهد.

وی خاطرنشان ساخت که ایران در زمان حاضر سومین شریک تجاری مالزی در خاورمیانه بوده و حجم کل تجارت بین دو کشور در سال گذشته به رقم 5/3 میلیارد دلار بالغ شده است ضمن آنکه ایران یک وارد کننده عمده روغن پالم مالزی است و بسیاری از شرکتهای مالزیایی نیز در این کشور فعالیت دارند.

به گفته رئیس یتیم، مالزی همچنان خواستار توسعه روابط اقتصادی دو کشور بویژه از طریق ایجاد یک مکانیسم مالی و بانکداری است که بتوان براساس آن این روابط را گسترش داد.

وزیر خارجه مالزی در ادامه با استقبال از پیشنهاد ارائه شده در زمینه همکاریهای مالی و بانکداری دو کشور به تأسیس یک شعبه از بانک ملت ایران در منطقه آزاد تجاری لابوان این کشور اشاره کرد و آن را گامی مفید به سوی آینده دانست.
رئیس یتیم در عین حال تأکید کرد که این بانک باید اطمینان دهد که تنها در دو زمینه مورد توافق یعنی اقتصاد و تجارت فعالیت کند.

وزیر امور خارجه مالزی همچنین در زمینه درخواست ایران برای تلقی شدن به عنوان یک شریک بخشی (sectoral partner) اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) خاطرنشان ساخت که این درخواست تا پایان سال 2008 نمی تواند مورد بررسی قرار گیرد.

وی در عین حال، پیشنهاد داد که ایران زمینه های مشخصی از حوزه های همکاری مورد علاقه خود با اتحادیه آ.سه.آن ارائه دهد تا پس از آن این درخواست از سوی اعضای این اتحادیه و نیز دبیر کل آن مورد بررسی قرار گیرد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 5 =

قالب