دوشنبه , 27 خرداد 1398
خانه / اخبار جهان / گانگستر ایرانی در سوئد به 9 سال زندان محكوم شد

گانگستر ایرانی در سوئد به 9 سال زندان محكوم شد

بیا تو مالزی -  گانگستر ایرانی در سوئد به 9 سال زندان م

این ایرانی 34 ساله كه مهدی نام دارد سردستگی باندی موسوم به موتورسواران باندیدوس را برعهده داشت و بعد از كشمكش های بسیار از سوی دادگاه بدوی گوتنبرگ به جرم اقدام به قتل و به خطر انداختن جدی امنیت شهروندان گناهكار شناخته شد.

باندیدوس

در سال 1966 شبكه تبهكاری باندیدوس در شهر تگزاس امریكا تشكیل شد. اعضای این باند كه باجگیری از صاحبان رستوران ها و كلوپ ها را در دستور كارشان قرار داده بودند، به سرعت فعالیت هایشان را گسترش دادند و به رقابت با باندی موسوم به فرشتگان جهنم كه در همین زمینه كار می كردند، به رقابت پرداختند. كشمكش های این دو باند پس از مدتی ابعاد جهانی پیدا كرد چرا كه هر دو گروه در چند كشور اروپایی و آسیای شرقی نیز شعبه هایی تاسیس كردند. در این بین هنگامی كه گروه موتورسواران باندیدوس در سوئد تشكیل شد، مهدی جوان ایرانی كه چندین سوء سابقه كیفری داشت و به تبهكاری معروف تبدیل شده بود هدایت شاخه غرب سوئد گروه باندیدوس را برعهده گرفت. او و اعضای باندش از رستوران داران باج می گرفتند و به خاطر اعمال خشونت آمیزی كه انجام می دادند هیچ كس در برابر آنها مقاومت نمی كرد و حاضر نمی شد علیه شان به پلیس شكایت كند تا اینكه یك زوج ایرانی در برابر این شبكه ایستادگی و اعلام كرد حاضر نیست پولی بپردازد. مقاومت زن و شوهر جوان خشم مهدی را برانگیخت و به اعضای گروهش دستور داد رستوران را به آتش بكشند. بعد از آن زوج رستوران دار علیه هموطن شان شكایت كردند و همین امر باعث شد وزیر وقت دادگستری سوئد به ملاقات آنها برود و از آن دو به عنوان شهروندان شجاع نام ببرد.

هنگامی كه شهناز و مسعود- دو شاكی پرونده- در دادگاه توضیح دادند باندیدوس ها می خواستند از آنها 200 هزار كرون اخاذی كنند یك راننده تاكسی نیز به نفع شان شهادت داد اما چندی بعد خودروی او منفجر و خودش مجروح شد. در نهایت مهدی به 18 ماه حبس محكوم شد اما بعد از آزادی دست از اعمال خلاف برنداشت و دوباره كارهای گذشته اش را ادامه داد. او كه با باند فرشتگان جهنم رقابتی سرسختانه داشت در ماه سپتامبر سال 2006 بندر گوتنبرگ را به عرصه نبردی هولناك تبدیل كرد. بمب گذاری در خودروی رئیس بخش امنیتی یك باشگاه شبانه، منفجر كردن یك تاكسی در نزدیكی مدرسه یی ابتدایی و مجروح كردن چندین نفر از رقبا و شهروندان عادی از جمله اقداماتی بود كه با بازتاب گسترده یی در سوئد و سراسر اروپا مواجه شد.

مظنون

در همان ابتدای تحقیقات رد پای مهدی در این اقدامات به دست آمد و وی بازداشت شد اما دو روز بعد به خاطر نبود دلایل كافی دادستان به ناچار دستور آزادی او را صادر كرد. با این وجود تحقیقات پیرامون این جنگ های خیابانی پایان نیافت تا اینكه بالاخره مداركی علیه این مرد ایرانی و چهار همدستش به دست آمد و آنها تابستان امسال دوباره بازداشت شدند و پرونده هایشان به جریان افتاد. در حالی كه مهدی هرگونه اتهامی را انكار می كرد چندین بار پای میز محاكمه رفت تا اینكه چهارشنبه هفته گذشته حكم علیه او صادر شد.

در رای صادره از سوی دادگاه بدوی گوتنبرگ آمده است؛ مهدی و همدستانش اعمال غیرقانونی خود را با بی رحمی شگفت آوری انجام می دادند و به همین خاطر به جرم اقدام به قتل و به خطر انداختن جدی امنیت شهروندان به 5/2 تا 9 سال زندان محكوم می شوند. طبق این رای جوان ایرانی و دو همدست دیگرش هر یك به 9 سال زندان، یك متهم دیگر به 5/2 سال و مرد 24 ساله دیگری به سه سال زندان محكوم شده اند و قاضی خاطرنشان كرده است متهم آخر به دلیل همكاری با پلیس و شهادت علیه سردسته باندیدوس به چنین مجازاتی محكوم شده در غیر این صورت باید مدت بیشتری را در زندان می گذراند. هم اكنون مهدی سعی دارد با كمك وكلای مدافعش فرجام خواهی كند اما افكار عمومی جامعه به شدت علیه او و همدستانش است و مدارك موجود در پرونده نیز راه نجات برای این مرد باقی نگذاشته است.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

ترامپ پرداخت حق السکوت به بازیگر پورن از محل بودجه انتخابات را رد کرد

بیا تو مالزی - دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پرداخت حق السکوت به استورمی دانیلز، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × یک =

قالب