پنج شنبه , 1 اسفند 1398
خانه / اخبار مالزی / یادداشت تفاهم هفتمین کمیسیون مشترک ایران و مالزی مبادله شد

یادداشت تفاهم هفتمین کمیسیون مشترک ایران و مالزی مبادله شد

بیا تو مالزی -

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و مالزی یادداشت تفاهم هفتمین کمیسیون مشترک همه جانبه دو کشور را به امضا رساندند…به گزارش ایرنا، "منوچهر متکی" و "رئیس یتیم" عصر سه شنبه در محل تالار اجتماعات هتل ماریوت پوتراجایا پایتخت ستادی مالزی پیش از امضای این یادداشت تفاهم با حضور در جلسه پایانی کمیسیون مشترک به بررسی آخرین تغییرات و نتیجه گیری نهایی مذاکرات سطوح کارشناسی کمیسیون پرداختند.

وزیر امور خارجه مالزی در این مذاکرات با معرفی ایران به عنوان یکی از شرکای بزرگ تجاری مالزی افزود: ایران در زمان حاضر رتبه سوم شرکای تجاری مالزی به لحاظ رشد تبادلات تجاری را به خود اختصاص داده است.
وی با تأکید بر افزایش حجم سرمایه گذاری میان دو کشور بویژه از سوی مالزی ، سال 2008 را سال بسیار موفقی در این زمینه عنوان کرد.

رئیس یتیم ادامه داد: در همین سال شرکت نفتی اس.آ.اس مالزی قراردادی به ارزش 16 میلیارد دلار برای سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز ایران امضا کرده، ضمن آنکه شرکت نفتی پتروناس و خودروسازی پروتون نیز در طرح هایی در ایران شرکت کردند.

وی همچنین از تصویب تسهیلات به شرکت مالزیایی سازنده 10 هزار واحد مسکونی در ایران خبر داد.

وزیر امور خارجه مالزی گسترش روابط دو کشور در سایر بخش ها همچون گردشگری ، آموزش ، صنایع غذایی و کشاورزی و نیز تبادل نیروهای متخصص را از جمله اهداف برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور عنوان کرد.

دکتر متکی نیز ضمن تقدیر از برگزاری کمیسیون هفتم توسط طرف مالزیایی، ابراز امیدواری کرد؛ تصمیمات متخذه در پایان مذاکرات دو روز گذشته منجر به تعمیق و گسترش هرچه بیشتر روابط و همکاریهای متقابل دو کشور و نیز سعادت و رفاه هرچه بیشتر دو ملت ایران و مالزی شود.

وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد: گسترش روابط با مالزی، چه در زمینه سازمان های بین المللی همچون کنفرانس اسلام و جنبش عدم تعهد و چه در سطح روابط دوجانبه برای ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

متکی با اعلام این مطلب که حجم تبادلات تجاری دو کشور در شش ماه نخست سال جاری میلادی با 33 درصد افزایش به 880 میلیون دلار رسیده، ابراز امیدواری کرد: این میزان تا پایان سال جاری به مرز یک و نیم میلیارد دلار افزایش یابد.

وی تشویق بخش های خصوصی دو کشور ، اعطای تسهیلات جدید در بخش های بانکداری و مالیاتی و نیز ایجاد ارتباط بیشتر میان بازارهای دوطرف را از جمله راه های گسترش روابط دوجانبه عنوان کرد.

متکی در بخش دیگری از سخنان خود، وضع ژئوپولتیک منحصر به فرد ایران و وجود ویژگی هایی همچون ذخایر نفت وگاز، سهولت دستیابی به بازارهای عمده آسیا و اروپا ، وجود گذرگاه های عمده آبی همچون خلیج فارس و دریای خزر ، نیروی کار ماهر و شرایط مناسب آب و هوایی را ازجمله جاذبه های سرمایه گذاری در ایران ذکر کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: دستیابی به فناوری هسته ای برای استفاده با مقاصد صلح آمیز یک ضرورت غیرقابل اجتناب برای ایجاد توسعه پایدار در کشور ایران محسوب می شود.

وی خاطرنشان ساخت: هرگونه استفاده خصمانه از انرژی هسته ای و نیز سایر سلاح های کشتارجمعی بشدت مخالف با سیاست های کلی کشور بوده و تداوم صلح و عدالت در جهان از اهداف کلان جمهوری اسلامی ایران می باشد.
هفتمین کمیسیون مشترک ایران و مالزی در روزهای دوشنبه و سه شنبه مورخ 20 و 21 آبانماه جاری در تالار اجتماعات هتل ماریوت شهر پوتراجایا پایتخت ستادی مالزی برگزار شد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − هفت =

قالب