دوشنبه , 31 شهریور 1399
خانه / دانستنیها / یک ساعت بعد از افطار آب فراوان بنوشید

یک ساعت بعد از افطار آب فراوان بنوشید

بیا تو مالزی - با توجه به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، یک محقق و کارشناس تغذیه توصیه‏هایی خطاب به روزه داران کرد.

محقق و کارشناس تغذیه مرکز تحقیقات غدد درون‏ریز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه ساعات روزه در ماه رمضان سال جاری حدود 16 الی 17 ساعت طول می کشد گفت: مهمترین اصل در این زمان حفظ آب بدن روزه داران است و روزه داران حدود یک ساعت بعد از افطار و نیم ساعت قبل از سحر آب فراوانی بنوشند.

دکتر “لیلا آزادبخت” افزود: روزه داران از خوردن چای پُررنگ، قهوه و کاکائو خودداری کنند.

وی گفت: خوردن مواد غذایی پر فیبر از جمله سبزیجات و میوه ها هنگام سحر باعث می شود روزه داران در طول روز کمتر احساس تشنگی کنند. با توجه به اینکه ساعات روزه داری ماه رمضان امسال در مقایسه با سالهای گذشته بیشتر است ممکن است افراد تصور کنند خوردن آب زیاد در سحر موجب جلوگیری از تشنگی آن در طول روز شود، اما این تصور اشتباه است.

وی با بیان اینکه این عمل باعث رقیق شدن شیره معده و در نتیجه نفخ و اختلال در هضم می شود توصیه کرد: روزه داران میوه و سبزیجات را به دلیل داشتن املاح و فیبر زیاد در هنگام سحر مصرف کنند تا تشنگی بر آنان غلبه نکند.

این متخصص تغذیه تاکید کرد: همچنین مصرف میوه ها و سبزیجات باعث جلوگیری از افزایش ناگهانی قند خون و ترشح انسولین بالاى بعد از آن می شود و قند موجود در میوه ها در بدن دیرتر از قندهای ساده جذب می شود و فرد دیرتر احساس گرسنگی خواهد کرد.

به گفته آزادبخت، روزه داران سعی کنند مواد غذایى سرخ شده، پرچرب و شیرین و ادویه جات در سحری مصرف نکنند چون تشنگی را در طول روز را افزایش می دهد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب