دوشنبه , 2 اردیبهشت 1398
خانه / اخبار مالزی / یک موسسه ضد فساد: دعوت ترامپ از نخست وزیر مالزی یک ایده وحشتناک است

یک موسسه ضد فساد: دعوت ترامپ از نخست وزیر مالزی یک ایده وحشتناک است

بیا تو مالزی - ‘سینتیا گابریل’ موسس مرکز مبارزه با فساد در مالزی روز شنبه در مقاله ای نوشت: دعوت از ‘نجیب تون رزاق’ برای رفتن به کاخ سفید در حالی که از یک بحران عمیق اعتباری در کشورش رنج می برد و خود را آماده انتخابات سراسری می کند، یک هدیه ارزشمند است.

به نوشته روزنامه ‘واشنگتن پست’، وزارت دادگستری آمریکا در کمتر از یکسال گذشته شرکت توسعه مالزی واحد را که توسط نجیب تاسیس شده و مدیریت آن در اختیار دارد، در مرکز یک اتهام مالی قرار داده است.

بازرسان آمریکا ادعا می کنند که نخست وزیر مالزی و اعضای این شرکت چهار میلیارد و 500 میلیون دلار را به صورت نامناسب هزینه کرده اند.

این شرکت مدعی است هرگز پول خود را به نخست وزیر نداده و نخست وزیر نیز به صورت مکرر دریافت پول از شرکت توسعه مالزی واحد و یا هر شرکت دولتی دیگری را انکار می کند.

وی پیشتر در خصوص مبلغ یک میلیارد دلاری که از این شرکت به حساب شخصی اش منتقل شده بود، گفته بود که این پول ‘بخششی’ از طرف یک عضو خانواده سلطنتی عربستان بوده است، ادعایی که عربستان نیز آن را مورد تایید قرار داد.

‘واشنگتن پست’ نوشت: در واقع سفر ‘نجیب تون رزاق’ به کاخ سفید با توجه به اینکه وزارت دادگستری آمریکا ماه پیش اعلام کرد تحقیقات پیرامون این پرونده را همچنان در دست انجام دارد، از نظر زمانی سئوال برانگیز است.

براساس این گزارش، به نظر می رسد که مشخص تر شدن موضع آمریکا در قبال این پرونده فساد مالی و همچنین مباحث دیگری از جمله موضوع کره شمالی و افزایش نفوذ چین از جمله محورهای گفت وگوی دوجانبه ‘نجیب’ با ‘دونالد ترامپ’ خواهد بود.

از سوی دیگر تارنمای ‘دپیلمات’ در مقاله ای به سفر ‘نجیب تون رزاق’ به آمریکا پرداخت و نوشت که این سفر که در ابتدای دولت ‘ترامپ’ انجام می شود، می تواند موفقیت قابل توجهی برای مالزی محسوب شود.

تارنمای ‘دیپلمات’ در مقاله ای نوشت: این سفر به دلیل اینکه سیاستگذاران مالزیایی، همچون دیگر همتایان منطقه ای خود در مورد کاربردهای آنچه سیاست نخست آمریکا خوانده می شود، نگران هستند، پیش بینی اولیه ای برای روابط رو به رشد مالزی و آمریکا در دوران ‘دونالد ترامپ’ است.

به نظر می رسد که این سیاست، با خروج آمریکا از توافق تجاری دو سوی اقیانوس آرام (تی.پی.پی)، انتشار فهرست کشورهای تجاری که آمریکا معتقد است رفتار تجاری مناسبی نداشته اند، تردید در مورد سیاست های چین و ممنوعیت مسافرتی ‘ترامپ’ در ارتباط باشد.

در این مقاله آمده است: در حالی که هنوز سیاست آسیایی دولت ترامپ مشخص نیست، همگرایی، که معمولا رخ داده است، در نواحی خاصی همچون کره شمالی آشکار تر شده، و در نهایت مسیر دیدار نجیب از کاخ سفید را فراهم کرده است.

براساس این مقاله، شکی وجود ندارد که این سفر در ماهیت خود یک شاهکار در زمینه روابط دوجانبه است.

آخرین باری که یکی از سران دولت مالزی موفق به دیدار از کاخ سفید شد به سال 2004 و زمان ‘عبدالله احمد بداوی’ برمی گردد و این برای نخستین بار است که نجیب پس از حدود یک دهه راهی کاخ سفید می شود.

در این مقاله که به قلم ‘پراشانت پاراموسواران’ دستیار سردبیر ‘دیپلمات’ نوشته شده، آمده است: این واقعیت که نجیب پس از نخست وزیر ویتنام، دومین رهبر جنوب شرق آسیا است که به کاخ سفید سفر می کند، حاصل تغییرات برنامه ریزی شده ای است.

وی افزود: مقامات دو طرف کارهای مقدماتی زیادی برای انجام این سفر در اوایل حاکمیت ترامپ و به سرعت انجام داده اند.

دستیار سردبیر دپیلمات با این عنوان نوشت: در این سفر محورهای گسترده ای از همکاری ها شامل بحث کره شمالی، مقابله با تروریسم، امنیت دریایی و توافق های نظامی مورد گفت وگو قرار می گیرند.
ادیپلمات نوشت: اما زمان این سفر که یک روز پس از سالگرد 11 سپتامبر است، این سفر را از نظر امنیتی کمی سنگین می کند./ایرنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − چهار =

قالب