خانه / اخبار مالزی / یک پناهگاه ارتش بریتانیا در دوران جنگ جهانی دوم در مالزی کشف شد

یک پناهگاه ارتش بریتانیا در دوران جنگ جهانی دوم در مالزی کشف شد

بیا تو مالزی - این اولین پناهگاه جنگی زیرزمینی کشف شده در مالزی است که زیر زمین‌های فرودگاه «سلطان ازلان شاه» کشف شده است.
ایپوه یکی از شهرهای مالزی و مرکز ایالت پراک این کشور است.این شهر تقریباً در ۲۰۰ کیلومتری شمال کوالالامپور و بر روی «آزادراه شمال-جنوب مالزی» قرار گرفته ‌است.

‘شاهاروم احمد’ رئیس تحقیقاتی «گروه تاریخی مالایا» خبر داد که این پناهگاه 9 در 9 متری در عمق 2.5 متری زمین حفر شده که توسط گروه اکتشاف ، شناسایی و هویدا شده است.

شاهاروم احمد اظهار داشت : بر اساس نوع ساخت این پناهگاه آن‌ها دریافته اند که این مکان متعلق به نظامیان بریتانیایی در دوران جنگ دوم جهانی بوده که به منظور محافظت از سربازان خود در برابر حملات هوایی و خمپاره ها ساخته شده است.

این مسئول مالزیایی گفت :این پناهگاه شباهت به دیگر پناهگاه‌های ساخت بریتانیا دارد که در سنگاپور و اروپا کشف شده اند.

به گفته وی ؛«با اینکه این بنا 75 سال پیش ساخته شده، همچنان سالم مانده است.»

محققان همچنین نوشته هایی را با حروف چینی در بخشی از دیوارهای این بنا یافتند که به باور آن‌ها، اثر کارگران چینی ‌ایست که نظامیان انگلیسی آنها را برای ساخت این بنا با خود به مالزی آورده اند.

شاهاروم احمد احتمال داد :با توجه به این کشف ممکن است دراین منطقه پناهگاه‌های دیگری یافته شود.

محمد علی عثمان مدیر فرودگاه ایپوه نیز اعلام کرده است که به «گروه تاریخی مالایا» اجازه تحقیقات بیشتر را بر روی زمین‌هایی که استفاده نمی‌شوند، داده است.

تاریخ مالزی به چهار دوره اولیه، استعماری، استقلال و پس از استقلال تقسیم می شود. دوران استعماری در سال 1819 آغاز شد و پس از شکست ژاپن در جنگ جهانی، مالزی به استعمار انگلیسی ها در آمد. در سال 1957 مالزی استقلال خود را اعلام کرد و دوران پس از استقلال تاکنون ادامه دارد.این کشور امسال شصتمین سالگرد استقلالش را از استعمار بریتانیا جشن گرفت./ایرنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − ده =

قالب