دوشنبه , 31 شهریور 1399
خانه / اخبار مالزی / 10 مگابیت در ثانیه، میانگین سرعت اینترنت خانگی در مالزی

10 مگابیت در ثانیه، میانگین سرعت اینترنت خانگی در مالزی

بیا تو مالزی -

وزیر فرهنگ و فناوری ارتباطات و اطلاعات مالزی اعلام كرده است كه در حال حاضر سرعت دسترسی به اینترنت در منازل و مراكز تجاری استان “كلانگ ولی ” كه شهرهای كوالالامپور، پتالینگ جایا و كلانگ در آن واقع شده‌اند، 10 مگابیت در ثانیه است…

 

به گزارش پیمانه به نقل از فارس، مالزی كشوری مسلمان واقع در منطقه آسیای جنوب شرقی به مركزیت كوالالامپور است كه كمتر از 30 میلیون نفر جمعیت دارد و با وجود آنكه كشور در حال توسعه محسوب می‌شود، ظرف سال‌های اخیر توانسته است به یكی از پیشرفته‌ترین كشورهای آسیایی تبدیل شود و موفقیت‌های فراوانی را در زمینه اقتصاد و فناوری به‌دست آورد. مالزی یكی از كم هزینه‌ترین سیستم‌های حمل بار و خطوط هوایی را در آسیا و البته در دنیا ارایه می‌دهد و همین مسئله در رشد اقتصادی آن بسیار تاثیرگذار بوده است.
خدمات مخابراتی درون شهری شبه‌جزیره مالزی عمدتا از طریق پست رادیویی “مایكرو ویو ” فراهم می‌شود و مخابرات بین‌المللی آن نیز به وسیله كابل‌های زیردریایی و ماهواره انجام می‌گیرد. یكی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شركت‌های مخابراتی مالزی “تلكام مالژیا برهاد “(TM) است كه تولیدات و خدماتی را برای خطوط ثابت، تلفن‌همراه و نیز خدمات دسترسی شماره‌گیری و پهنای باند اینترنتی ارائه می‌كند. در حال حاضر شركت‌های سلكام(Celcom)، ماكسیس(Maxis) و دی‌جی(DiGi) بیشترین سهم در ارایه خدمات تلفن همراه این كشور را دارند كه البته تمامی آن‌ها خدمات اینترنتی را نیز ارایه می‌دهند.
در دسامبر 2004 “لیم كینگ یایك ” وزیر انرژی، آب و مخابرات مالزی گزارش داد كه كمتر از یك درصد یا حدود 218 هزار نفر از مردم مالزی از خدمات اینترنت پرسرعت استفاده می‌كنند كه این رقم در آن زمان بسیار ناچیز بود. دولت مالزی بر اساس سیاست‌گذاری‌های خود موفق شد تا سال 2006 میلادی تعداد كاربرانی كه از خطوط باند پهن اینترنتی استفاده می‌كنند را به 5 درصد و تا سال 2008 تعداد آن‌ها را به 8 درصد برساند. مهم‌ترین برنامه‌های كه دولت مالزی هم‌اكنون برای گسترش خطوط پرسرعت اینترنتی دنبال می‌كند، كاهش هزینه استفاده از این خدمات است تا تمامی مردم حتی ساكنان مناطق روستایی با سطح درآمد پایین نیز بتوانند مشترك این خدمات شوند.
اگرچه مالزی برای گذر از وضعیت در حال توسعه به وضعیت توسعه‌یافته اولویت‌های فراوانی را پیش‌روی خود می‌بیند، اما همچنان بیشترین سرمایه‌گذاری را در بخش فناوری و ارتقا بخش‌های مختلف آن انجام می‌‌دهد تا موقعیت خود به عنوان یكی از قطب‌های اصلی فناوری در قاره آسیا را حفظ كند. این كشور هم‌اكنون طرحی را با عنوان Multimedia Super Corridor دنبال می‌كند كه بر مبنای آن نقش شركت‌های فناوری در جریان خدمت‌رسانی به مردم و افزایش دسترسی كاربران به خطوط پرسرعت اینترنتی افزایش میابد.
بر خلاف سرمایه‌گذاری‌های فراوان دولت مالزی در جریان افزایش دسترسی مردم به خطوط پرسرعت اینترنتی، بررسی‌ها نشان می‌دهد كه علاقمندی مردم این كشور به استفاده از خدمات مذكور چندان قابل ملاحظه نیست. طبق آمار رسمی منتشر شده از سوی دولت مالزی، نرخ نفوذ خطوط پهن‌باند اینترنتی بین مردم این كشور تا پایان سال 2009 میلادی حدود 9 درصد بوده است. این جریان در حالی بوده است كه دولت مالزی “طرح ملی خطوط پهن‌باند ” به صورت گسترده در دستور كار خود قرار داده است و بر اساس آن می‌كوشد تا پایان سال 2010 میلادی دسترسی 15 درصد مردم خود به اینترنت پرسرعت را ممكن كند. یكی از مهم‌ترین اقدامات دولت مالزی در جریان گسترش خدمات اینترنت پرسرعت به مردم خود، ارایه سرویس اینترنت بی‌سیم مبتنی بر شبكه Wi-Fi بوده است. علاوه بر این، مردم مالزی هم‌اكنون به اینترنت پرسرعت وایمكس نیز دسترسی دارند كه می‌توانند با پرداخت هزینه‌های ماهانه اندك آن را در اختیار بگیرند.
تلاش دولت مالزی برای افزایش دسترسی مردم به خطوط پرسرعت اینترنتی در مقایسه با دیگر كشورهای آسیایی نظیر سنگاپور، هند، چین، ژاپن و … عادی به نظر می‌رسد. اما برای كاربران خانگی ایرانی كه هنوز اینترنت پرسرعت به معنای واقعی را تجربه نكرده‌اند، جالب توجه است. در كشور ایران مطابق بخشنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات 128 كیلوبایتی در ثانیه نهایت سرعتی كاربران خانگی می‌توانند با آن به اینترنت متصل شوند. مطابق آمار رسمی منتشر شده، در سال 2007 تنها 465 هزار و 100 نفر معادل ٧ دهم درصد از كاربران خانگی ایرانی به اینترنت به‌اصطلاح پرسرعت 128 كیلوبایتی دسترسی داشته‌اند كه البته قرار بوده این رقم در سال مذكور به 900 هزار پورت فعال برسد. همچنین براساس برنامه چهارم توسعه قرار بود تا پایان سال ٨٨ كه سال پایانی این برنامه بود، تعداد پورت‌های فعال ADSL به در ایران 5/1 میلیون عدد باشد كه این رقم نیز حاصل نشد و البته در صورت دست یافتن به آن نیز ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت در ایران فقط 01/0 درصد می‌بود.
در حالی كه دولت ایران استفاده از اینترنت خانگی با سرعت بیش از 128 كیلوبایت در ثانیه را برای مردم خود مضر می‌داند، دكتر “رئیس یاتیم ” وزیر فرهنگ و فناوری ارتباطات و اطلاعات مالزی اعلام كرده است كه هیچ محدودیتی در جریان سرعت و دسترسی به محتوای اینترنتی برای كاربران خانگی و غیرخانگی خود لحاظ نمی‌كند و تنها در شرایطی كه محتوای سایت‌های اینترنتی “قانون ارتباطات و اطلاعات چندرسانه‌ای سال 1998 ” را زیر پا بگذارد، دسترسی به آن‌ها غیرممكن می شود. او اعلام كرد كه در حال حاضر سرعت دسترسی به اینترنت در منازل و مراكز تجاری استان “كلانگ ولی ” كه شهرهای كوالالامپور، پتالینگ جایا و كلانگ در آن واقع شده‌اند، 10 مگابیت در ثانیه است و این مسئله نشان می‌دهد كه مردم برای استفاده از اینترنت پرسرعت هیچ محدودیتی را پیش‌روی خود نمی‌بینند.
هم‌اكنون یكی از شركت‌های ارایه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت در مالزی اعلام كرده است كه با دریافت ماهانه 58/1 دلار امكان استفاده از اینترنت پرسرعت 224 مگابیت در ثانیه‌ای را برای مردم فراهم می‌كند كه بر این اساس می‌توان گفت هر مالزی برای استفاده از اینترنت با سرعت 224 مگابیت در ثانیه حدود 1500 تومان در ماه می‌پردازد. این شركت ارتباطی برای ارایه این سرویس، پروژه‌ای را با نام BPL و با هزینه‌ای بالغ بر 14 میلیون دلار در دست دارد كه قرار است بر مبنای آن 400 هزار مسجد و تمام مردم مالزی به شبكه اینترنت با سرعت مذكور مجهز كند. با اجرای این طرح مالزی اولین كشوری خواهد بود كه به بیشترین تعداد كاربر این خدمات را عرضه می كند. در حال حاضر شركت گوگل در ایالت تگزاس آمریكا به حدود دو میلیون كاربر پهنای باند با این سرعت را ارایه می‌دهد.
برای آنكه بتوانیم سرعت و قیمت اینترنت پرسرعت ارایه شده در مالزی را با ایران مقایسه كنیم، با یك محاسبه ساده سرعت مگابیتی سرویس پهن‌باند اینترنتی این كشور را به كیلوبایت تبدیل می‌كنیم. در حال حاضر هر شهروند مالزیایی با سرعت 224 مگابیت در ثانیه به اینترنت متصل می‌شود كه ضرب این عدد در 1024، سرعت آن را به كیلوبایت تبدیل می‌كند و به عبارت دیگر، هر شهروند مالزیایی با سرعت 229 هزار و 376 كیوبایت در ثانیه از خدمات اینترنتی بهره می‌برد و در مقابل، هر كاربر ایرانی به اینترنت با سرعت 128 كیلوبایت دسترسی دارد. تقسیم عدد 229 هزار و 376 بر 128 نشان می‌دهد كه سرعت دسترسی ساكنان كشور مالزی به اینترنت 1792 برابر ایران است.

نكته دیگری كه در این زمینه می‌شود مقایسه كرد، مربوط به هزینه استفاده از اینترنت پرسرعت در دو كشور ایران و مالزی است. در ایران هر كاربر مجبور است تا برای دسترسی به اینترنت 128 كیلوبایتی به‌طور متوسط ماهانه 15 هزار تومان پرداخت كند. در مقابل، هر كاربر مالزیایی برای استفاده از اینترنت با سرعت 229 هزار و 376 كیلوبایت در ثانیه حدود 1500 تومان پرداخت می‌كند و بر این اساس، هر مالزیایی حدود 9 ریال در هر 128 كیلوبیت در ثانیه می‌پردازد و بر این اساس می‌توان گفت كه هر كاربر ایرانی برای دسترسی به اینترنت با سرعت 224 مگابیت در ثانیه باید 16 هزار برابر یك كاربر مالزیایی هزینه پرداخت كند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب