یکشنبه , 5 خرداد 1398
خانه / اخبار ایران / 3 راهكار برای ارز دانشجویان

3 راهكار برای ارز دانشجویان

بیا تو مالزی -

وزارت علوم سه راهكار جلوی پای دانشجویان بورسیه قرار داد…

اگر تا همین چند روز پیش ندادن ارز دانشجویی و در نهایت حذف این نوع ارز خبر مهم رسانه‌ها محسوب می‌شد، حالا معلق ماندن ارز دانشجویان بورسیه نیز به خبر مهم روز تبدیل شده است.البته هفته گذشته كه معاون مالی و پشتیبانی سازمان امور دانشجویان خبر داد ارز تحصیلی شش ماهه دوم دانشجویان بورسیه وزارت علوم هم احتمال دارد با تاخیر پرداخت شود، ذهن‌ها به سمت حذف این ارز نیز رفت.

تا دیروز كه رسما وزارت علوم سه راهكار جلوی پای دانشجویان بورسیه قرار داد. معاون بورس وزارت علوم در گفت‌و‌گو با مهر عنوان كرد: به دانشجویان بورسیه اعلام كردیم هر دانشجویی كه مایل است می‌تواند بورسش را تبدیل به داخل كند یا با هزینه شخصی سفر كند و راه سوم هم این است كه صبر كند تا در شرایط مناسب اعزام صورت گیرد.

بر این اساس اگر دانشجوی بورسیه شده از سوی وزارت علوم مشكل مالی ندارد، می‌تواند با هزینه خودش خرج تحصیلش را بدهد و عنوان بورس را برای همیشه فراموش كند. اگر توانایی مالی ندارد می‌تواند به ایران بازگردد و در یكی از دانشگاه‌های داخلی تحصیل كند و در نهایت اگر هیچ كدام از این گزینه‌ها را نمی‌پذیرد، صبر پیشه كند تا مشكلات ارزی وزارت علوم حل شود.

این راهكارهای پیشنهادی وزارت علوم به زبان ساده‌تر می‌گوید كه اگر دانشجویی می‌تواند صبر كند تا مشكلات ارزی كشور حل شود، اعزام او به خارج از كشور انجام خواهد شد، اما اگر برای تحصیل در خارج از كشور عجله دارد، باید فعلا قید ارز دولتی را بزند.

حسن مسلمی‌نائینی، معاون بورس وزارت علوم می‌گوید: به دانشجویان اعلام شد در صورت تبدیل كردن بورس به داخل و قبول‌نشدن در یكی از دانشگاه‌های داخل، اعزامشان همچنان پابرجاست. همچنین دانشجویی كه قصد تبدیل دارد خودش باید دانشگاه را انتخاب كند و به دانشگاه‌ها اعلام كردیم خارج از ظرفیت، این عده از دانشجویان پذیرش شوند و دانشجویانی كه در داخل پذیرش بگیرند، امكان اعزام به خارج را ندارند.

به گفته این مقام مسوول در وزارت علوم، هر‌دانشجوی بورسیه‌ای كه با هزینه شخصی سفر كند، درنهایت هزینه‌ها به او برگردانده می‌شود، اما نائینی اعلام نكرده است كه این هزینه‌ها تا گذشت چه مدت زمان معینی به دانشجو پس داده می‌شود.

از سوی دیگر، مطابق اعلام وزارت علوم، مشكلات ارزی برای همه دانشجویان پیش آمده است، اما در همین گیرودار، مدیركل امور بورس دانشجویان عنوان كرده است آن عده از دانشجویانی كه تا پایان مهر آماده اعزام باشند، هرچه زودتر اعزام خواهند شد؛ وعده‌ای كه باید برای تحقق آن، یك ماه دیگر هم منتظر باشیم.

خداحافظی با ارز دانشجویی

بالاخره وزیر اقتصاد نیز آب پاكی را روی دست دانشجویان ریخت و اعلام كرد كه توان پرداخت ارز دانشجویی به دانشجوهای غیر بورسیه را ندارد.

پیشتر هم پس از حذف ارز مسافرتی، زمزمه‌هایی مبنی بر حذف ارز دانشجویی به گوش می‌رسید و مخالفان و موافقان ارز دانشجویی در دو جبهه متفاوت، به اظهارنظر می‌پرداختند، اما در این بین وزارت علوم همواره تاكید می‌كرد بانك‌ها موظفند به دانشجویان تائید شده از سوی دفتر امور بورس دانشجویان وزارت علوم، ارز دانشجویی پرداخت كنند.

یعنی در حالی كه از نظر قانونی بانك‌ها موظف بودند به دانشجویانی كه قصد ادامه تحصیل در خارج از كشور دارند، سالانه 15 هزار دلار ارز دولتی پرداخت كنند، اما حـــالا چهار ماهی می‌شود كه بانك‌ها بی‌توجه به توافق وزارت علوم و بانك مركزی، از پرداخت ارز دانشجویی به دانشجویان خودداری می‌كنند.

اما در نهایت دو روز پیش، وزیر اقتصاد با صراحت از پرداخت نشدن ارز دانشجویی سخن گفت و تصریح كرد: اصولا دو گروه دانشجو داریم؛ عده‌ای خودشان تصمیم گرفتند برای تحصیل از كشور خارج شوند كه بورس هم نیستند و طبیعی است بانك مركزی هیچ وقت برای تامین ارز آنها تعهدی نداشته است و آنها می‌توانند از بازار استفاده كنند، اما در مورد كسانی كه بورس هستند و در سازوكارهای رسمی اعزام شده‌اند آنها می‌تواننــد از ارز مـــــرجع استفاده كنند.

به گزارش ایسنا، شمس‌الدین حسینی اضافه كرد: مــا به اندازه كافی ظرفیت برای تربیت دانشجو در داخل كشور داریم و جز در موارد ضروری لزومی ندارد ارز را از كشور خارج كنیم.

سخنان وزیر اقتصاد به این معنا بود كه دیگر از این پس دانشجویان غیربورسیه باید با ارز دولتی خداحافظی كنند و این گروه از دانشجویان باید همه هزینه‌های تحصیل در خارج از كشور را از جیبشان پرداخت كنند، اما به گفته حسینی، دانشجویان بورسیه همچنان می‌توانند تحت شرایط ویژه‌ای به دریافت ارز دانشجویی امیدوار باشند.

نحوه اعتبارسنجی مدارك تحصیلی دانشگاه‌های خارجی

رئیس سازمان امور دانشجویان نیز از اجرای طرح جدید اعتبارسنجی مدارك تحصیلی فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های خارجی خبر داده است.

بر این اساس از ابتدای سال جدید میلادی اعتبارسنجی، پذیرش و استخدام تمام فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های خارجی در كشور بر مبنای رتبه دانشگاه‌های صادركننده این مدارك خواهد بود.

به گفته محمود ملاباشی، شاخص اعتبارسنجی و اعلام میزان اعتبار مدارك فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های خارجی بر مبنای شاخص‌های متعدد طبقه‌بندی دانشگاه‌ها در سطح دنیا به همراه شاخص‌های بومی كشور در نظر گرفته شده است.

 

منبع:جام جم آنلاین

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

برائت عجیب متهم فراری پرونده ثامن‌الحجج | مدیرعامل زندان می‌شود

بیا تو مالزی - مدیرعامل مؤسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج بر اساس رأی دادگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 8 =

قالب