دوشنبه , 30 اردیبهشت 1398
خانه / اخبار ایران / 50 میلیون تومان دستمزد برای یك ماه!

50 میلیون تومان دستمزد برای یك ماه!

بیا تو مالزی -

اولش باور نكردم. فكر كردم سركارم گذاشته و شوخی می كند. آخر دراین اوضاع و احوال چه كسی می تواند با ماهی 50 هزارتومان درآمد زندگی بچرخاند؟!…منشی مطب یكی از چشم پزشكهای نام آشنای تهران است، می گوید سربازی ام كه تمام شد خیلی دنبال كار گشتم با یك مدرك فوق دیپلم اما یا نبود و یا اگر هم بود درآمدش بین 25 تا 30 هزار تومان بود. اینجا را هم یكی از دوستانم معرفی كرد و مشغول شدم. می پرسم با ماهی 50 هزار تومان چه می كنی، چه جوری می گذرانی؟ می گوید شب ها كه به خوابگاه یكی از دانشگاههای تهران پیش دوستانم می روم، صبح تا ظهر هم كه مطب تعطیل است، برای یك شركت لوازم بهداشتی بازاریابی می كنم كه حدودا 40-30 تومان در ماه برایم درآمد دارد و می گذرانم تا ببینم بعداً چه می شود!
از او خداحافظی می كنم در حالی كه ذهنم را حسابی مشغول كرده است، نه فقط به این خاطر كه از نظر آمار رسمی، فردی با چنین حقوقی زیرخط فقر محسوب می شود و نه فقط به این دلیل كه با توجه به اجناس قیمت ها و هزینه های ضروری زندگی در روزگار ما، با چنین دستمزدی حداقل شرایط یك زندگی مجردی را هم نمی توان گذراند تا چه برسد به اینكه این شخص بخواهد به تشكیل خانواده و هزینه اجاره بهای خانه وغیره و غیره هم فكر كند، موضوع اصلی چیز دیگری است و آن هم اینكه در حالی یك تحصیلكرده سربازی رفته مشغول در مطب یك پزشك ماهی 80 هزارتومان درآمد دارد كه در آن سو فرد دیگری كه به لحاظ تحصیلات و سایر موارد بسیار شرایط كمتری را داراست، تنها دغدغه مالی اش افزایش حقوق 150 میلیونی اش به 170 میلیون تومان است! یكی از مسایل یا به عبارتی معضلاتی كه جامعه ما سالهاست به آن گرفتار شده، عدم تناسب دستمزد افراد در جامعه در جایگاههای متفاوت و غیرمنطقی بودن معیارهای تعیین حقوق و مزایا در سیستم های دولتی و غیردولتی است كه برخی كارشناسان آن را نوعی بی عدالتی و عامل ایجاد شكاف بین طبقات جامعه می دانند.

50میلیون تومان دستمزد بازی در یك سریال
ازطریق یكی ازدوستان به جشنی كه شبكه پنج سیما برای دست اندركاران ساخت سریال های ماه مبارك رمضان برگزار كرده، دعوت شدم. سالن مراسم حسابی شلوغ بود، كارگردان های معروف قدیمی و تازه كار، تهیه كننده های موبایل به دست و هنرپیشه های نام آشنا كه غرق در لبخند و امضاكردن كاغذهای مشتاق و مچاله شده اند، صحنه هایی هستند كه اول از همه به چشم می آیند. به همراه دوستم سرمیز یكی از تهیه كننده ها كه در ماه مبارك امسال یك سریال از وی پخش شد، می نشینیم.

در مورد همه چیز صحبت می كنیم. از كمبود فیلمنامه های قوی و فیلمنامه نویس های به روز و مجرب گرفته تا دستمزد هنرپیشه های سینما برای بازی در سریال های تلویزیونی! تهیه كننده این سریال خبری را به ما می دهد كه برق از سرمان می پرد. این تهیه كننده نام آشنای تلویزیون می گوید: «هنرپیشه اصلی یكی از سریال های ماه رمضان برای ایفای نقش در این سریال روزانه یك میلیون تومان و در كل حدودا 50میلیون تومان برای بازی در این مجموعه تلویزیونی دریافت كرده است كه این رقم با توجه به بازه زمانی یك ماهه پخش سریال و مدت فیلمبرداری و ساخت آن در صدا و سیمای ایران بی سابقه است.»

او می افزاید: «البته قبل از این دو نفر از بازیگران سریال زیرآسمان شهر و زندگی به شرط خنده هم چنین دستمزدهایی را گرفته بودند ولی اولا به این رقم نمی رسید و ثانیا مدت زمانی ساخت و پخش سریال بیشتر از یك ماه بود.»

50میلیون تومان در یك ماه، از او می پرسم واقعا چنین ارقامی آن هم در كشوری كه یك كارمند عالیرتبه اش نهایتا 700 هزار تومان حقوق و مزایا می گیرد، قابل قبول به نظر می رسد؟ وی در پاسخ می گوید: «ببینید مشاغل با یكدیگر قابل مقایسه نیستند، در كارهای هنری به خصوص سینما و تلویزیون این مسئله جاافتاده است.»

یكی دیگر از تهیه كنندگان كه در كنار ما نشسته، می گوید: «این فقط به هنرپیشگی محدود نمی شود، شما فكر می كنید همین خواننده هایی كه در این جشن حضور دارند، در ازای روی سن رفتن و لب خوانی آهنگ های قدیمی شان چه مبلغی را درخواست می كنند؟»

وی در پاسخ به سئوال خودش می گوید: «بعضی هایشان 100هزار تومان و بعضی هایشان 3میلیون تومان»!

او ادامه می دهد: «مجموعه ای تركیبی را برای شبكه اول تهیه كردم كه در تابستان پخش شد، كار تیتراژ این برنامه را به یكی از خوانندگان معروف سپردم. در قسمت پایانی برنامه از ایشان خواستیم تا مهمان برنامه ما باشند و آهنگی كه در كل تابستان هر روز از وی پخش می كردیم را برایمان زنده اجرا كند و یا لبخوانی كند، ایشان هم پیغام فرستاد كه سه میلیون برای این كار دستمزد می خواهد.»

سراغ حسن وارسته می روم، كارگردان نام آشنای تئاتر كه تئاتری ها وی را با نمایش های طنزش می شناسند. موضوع گزارشم را با او در میان می گذارم، وارسته معتقد است دستمزد بالا برای یك بازیگر به خودی خود مسئله ناپسندی نیست. وی می افزاید: «یك هنرپیشه همیشه روی صحنه نیست، طلوع می كند و دوران درخشش دارد و یك روز هم كنار می رود كه خیلی ها این دوره را در مدت زمان كوتاه و بعضی ها هم در مدت طولانی می گذرانند اما به هر حال یك بازیگر و هنرمند هیچ پشتوانه ای برای فردای كاری اش ندارد و مثل خیلی ها نیست كه در دوران بازنشستگی راه درآمدی برای خود و خانواده اش داشته باشد.»

وی می افزاید: «ضمن اینكه كار یك هنرمند به خصوص هنرمند سینما و تلویزیونی را نمی توان با سایر مشاغل مقایسه كرد. یك سریال ساخته می شود و روی آنتن می رود، 50میلیون نفر در سراسر كشور این سریال خوب یابد را می بینند و در واقع مسئولان سیما از این طریق پیام خود را به 50میلیون نفر القا می كنند، پس حلقه رابط این اتصال برخلاف ظاهرش نقش به سزایی ایفا می كند یا به عبارت دیگر مجموعه عوامل این سریال 60میلیون مشتری در روز دارند پس باید سود خوبی هم دریافت كنند.»

وارسته می گوید: «اما در كنار این ضرورت توجه، بنده معتقدم باید معتدل عمل كرد و از افراط پرهیز نمود. مثالش هم این كه در همان سریالی كه یك نفر 50میلیون تومان می گیرد، یك نفر دیگر كه وظیفه دیگری در مجموعه دارد شاید 300هزار تومان هم نگیرد كه كارش هم به شدت سنگین و نفس گیر باشد و اینجاست كه من می گویم یك جای كار لنگ می زند.»

او می افزاید: «ضمن اینكه این دستمزدهای نجومی، برخی اوقات باعث لطمه خوردن هنرهای مشابه مثل تئاتر و سینما می شود و باعث از رونق افتادن این هنرها كه حالت پایه ای دارند، می شود و وضعیتی را پیش می آورد كه شما دارید می بینید

دو بلورهای باسابقه سیما، هنرپیشه شده اند! گویندگان رادیو، مجری های تلویزیون و خیلی های دیگر همه هنرپیشه سریال شده اند و به قول اقتصادی ها افزایش نقدینگی در این قسمت باعث ایجاد تورم و ضعف در سایر بخش ها شده است.»

پاداش میانجیگری، سه برابر حقوق استاد دانشگاه
هفته گذشته در رسانه ها و جراید ورزشی خبری منتشر شد كه اگرچه شاید برای بسیاری از اهالی ورزش خبری عادی بود، اما برای بسیاری از مردم و صاحب نظران جای تأمل داشت.

خبر این بود كه كمیته انضباطی فوتبال رأی خود را درخصوص درگیری در جریان دیدار دو تیم استقلال تهران و سپاهان اصفهان اعلام كرد. در این رأی سرمربی تیم استقلال، شرایط بازی بعد تیم سپاهان و برخی فوتبالیست های دو تیم جریمه شده بودند، اما بخش جالب توجه خبر این بود كه مدیر باشگاه استقلال به دلیل تلاش برای جلوگیری از دعوا واختلاف در زمین براساس رأی این كمیته مستحق پاداش قرار گرفت كه براین اساس 3میلیون تومان پاداش به وی تعلق گرفت! اگرچه تشنج در یك بازی فوتبال به هیچ عنوان موردتأیید هیچ فوتبال دوستی نیست وبرخورد جدی با عوامل چنین حوادثی كه متأسفانه در لیگ داخلی ما بارها به چشم خورده، موجب جلوگیری از تكرار آن می شود اما به اعتراف بسیاری از شاهدان بازی آن روز، مدیر تشویق شده باشگاه در هنگام درگیری صرفاً اقدامی را انجام داد كه بسیار مسبوق به سابقه بوده و هر فرد سومی در هنگام درگیری دوطرف برای پایان دادن به درگیری انجام می دهد. اما گذشته از این مطلب و با پذیرش ضرورت این اقدام، تعیین مبلغ 3میلیون تومان با چه معیار و منطقی صورت گرفته است؟!

جلال بانی دانشجوی دكتری علوم اجتماعی در این مورد می گوید: «آدم بعضی وقت ها حس می كند كه فوتبال وفوتبالیست ها در یك دنیای مجازی زندگی می كنند و در جامعه حضور واقعی ندارند، اینقدر با میلیون ومیلیارد طرفند كه فكر كنم دیگر ارقامی مانند درآمدهای روزمره سایر مردم برای آنها خنده دار باشد.»

وی می افزاید: «وقتی در رسانه اعلام می شد كه پاداش میانجیگری یك نفر در یك بازی فوتبال 3میلیون تومان یعنی سه برابر حقوق ماهیانه یك عضو هیئت علمی دانشگاه است، خب باید منتظر بود كه در خیلی شهرستان ها میل به ورود به دنیای فوتبال بسیار شدیدتر از درس و دانشگاه و كار و عرق ریختن باشد و بسیاری معیارها به فراموشی سپرده شوند.»

چندی پیش یكی از بازیكنان اسبق تیم ملی فوتبال در برنامه زنده تلویزیونی شبكه سه در پاسخ به سؤال مجری برنامه در خصوص درآمد فوتبالیست ها گفته بود به نظر من از 130-120میلیون تومان نباید بیشتر بشود چراكه باعث اشباع و بی انگیزه شدن فوتبالیست ها می شود و افت می كنند، وی در ادامه توضیح داده بود كه اینهایی كه در حال حاضر 300-400میلیون می گیرند، به چنین بلایی دچار شده اند!

بهمن جمشیدی یك گزارشگر ورزشی و فردی است كه مدتی در فدراسیون فوتبال حضور داشته است. او می گوید: «درحال حاضر دستمزد فوتبالی ها بسیار بیشتر از درآمد خیلی از تاجرهای بزرگ كشور است، ما درحال حاضر افرادی را داریم كه قرارداد 600میلیون تومانی تنها برای حضور در یك فصل و در یك تیم امضا كرده اند و این به غیر از حقوق ماهیانه و مزایایی است كه ازطرف باشگاه دریافت می كنند.»

او می افزاید: «چند روز پیش یكی از تیم های لیگ برای به اختیار گرفتن یك مربی برای نیم فصل باقیمانده قراردادی درحدود 200میلیون تومان با وی بست كه این اعداد و ارقام در فوتبال و فقط در فوتبال عادی شده است، درحالیكه در سایر رشته های ورزشی كه لااقل در سال های اخیر ما در آنها نتایج بسیار مطلوب تری را در سطح بین المللی كسب كرده ایم اصلاً از این خبرها نیست و دستمزدها گاهی به میلیون هم نمی رسد»!

جمشیدی معتقد است عدم وجود قوانین و چارچوب های لازم باعث نوعی لجام گسیختگی در فوتبال شده است و این عدم تعادل حتی در رشته فوتبال هم به چشم می خورد. وی می افزاید: «در همین بازی فوتبال، در زمینی كه هر دونده اش با رقم بیش از 100میلیون قرارداد بسته، شخصی وجود دارد به نام داور كه حقوقش بسیار بسیار ناچیز است و در بسیاری ازموارد از 400هزارتومان بیشتر نمی شود!»

چندماه پیش كمیته انضباطی فوتبال اعلام كرد كه برخی باشگاه های كشور قراردادهای جعلی با بازیكنان خود امضامی كنند تا از پرداخت هزینه های عوارضی و مالیاتی شانه خالی كنند، بدین ترتیب كه رقم درج شده در قرارداد صوری به مراتب كمتر از رقم واقعی قرارداد فوتبالیست با باشگاه است.
وزارتخانه پولدار، وزارتخانه بی پول

اما به جز موارد یادشده و بسیاری از دستگاه های نیمه دولتی و غیردولتی، در برخی سیستم ها و سازمان های دولتی نیز موضوع وجود درآمدهای نامتناسب با سایر درآمدها در وزارتخانه های دیگر وجود دارد. حقوق و مزایای كارمندان در دو وزارتخانه دولتی مانند نفت و آموزش وپرورش به هیچ عنوان قابل مقایسه با هم نیست و این درحالی است كه میزان فعالیت و سختی كار نیروهای آموزش و پرورشی كمتر از شاغلین وزارت نفت نیست.

دكتر حمیدرضا حاج بابایی عضو هیئت رئیسه مجلس در این خصوص می گوید: «به نظرم این موضوع، سوژه بسیار مهم و با اهمیتی است و متأسفانه منطقی نبودن و ناعادلانه بودن میزان دستمزدها در كشور واقعیتی است كه باید برای رفع این بی عدالتی تلاش همه جانبه نمود.»

وی می افزاید: «در بخش های دولتی ها هم این رویه وجود داشته و دارد، یك وزارتخانه بودجه بیشتری دارد و بیشتر خرج می كند اما یك وزارتخانه مثل آموزش وپرورش بودجه كمی دارد و كمتر خرج می كند و نگاه جامعی درخصوص نحوه خرج كردن بیت المال وجود ندارد و در موارد متعدد شاهد افراط و تفریط های دستگاه ها هستیم.»

صادق مهدی غفرانی

منبع : خبر گزاری عصر ایران

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

برائت عجیب متهم فراری پرونده ثامن‌الحجج | مدیرعامل زندان می‌شود

بیا تو مالزی - مدیرعامل مؤسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج بر اساس رأی دادگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده + 20 =

قالب