دوشنبه , 6 خرداد 1398
خانه / اخبار مالزی / RHB حساب ایرانی‌ها را مسدود می‌کند

RHB حساب ایرانی‌ها را مسدود می‌کند

بیا تو مالزی -

خودداری بانک «ار اچ بی» در مالزی از انجام هرگونه عملیات مالی برای ایرانی های مقیم در این کشور…

این تصمیم که بنابر گفته یکی از مدیران شعبه های این بانک به رادیو کوچه که خواست نامش گفته نشود، از سوی گروه سیاست گذاری این بانک در راستای تحریم های بین المللی علیه ایران گرفته شده است.

پیشتر برخی بانک های دیگر نیز برای ایرانیان در کشور مالزی حساب باز نمی کردند، این بانک ها به بهانه «بد حسابی» مشتریان ایرانی نظیر «می بانک MAY Bank» از افتتاح حساب برای ایرانی ها خودداری می کردند. اما اینک به طور رسمی «RHB Bank» سومین بانک بزرگ این کشور اعلام کرده است در راستای سیاست های تحریمی علیه دولت ایران حساب های ایرانی ها را مسدود خواهد کرد.

یکی از کارمندان این بانک با اشاره به این که مدتی است این ابلاغ به همه شعبه ای بانک شده است ذکر کرد: «ایرانی ها بهتر است حساب هایشان را در این بانک، خودشان ببندند» این کارمند بانک ار اچ بی با ذکر این که در باجه از این پس برای ایرانی ها هیچ عملیات بانکی صورت نخواهد گرفت، ادامه داد: «هنوز بخش نامه ای برای بستن حساب ها ارسال نشده اما به شکل مشخص هر گونه عملیات بانکی حتا نظیر واریز چک از سایر بانک های داخلی در شعبه ها نیز انجام نمی شود و فقط آن ها می توانند از کارت های پیش پرداخت در ماشین های خود پرداز استفاده کنند»

این بانک از هفته گذشته به طور رسمی هر گونه حواله بانکی از خارج از مالزی را به حساب های ایرانی متوقف کرده و با ذکر «با تغییر در قوانین بانکی امکان واریز مبلغ به حساب این فرد ممکن نیست» حواله را برگشت می زنند.

 

در ماه های گذشته نیز دیگر بانک ها نیز سیاست های خود را در برابر ایرانی ها تغییر داده اند. به عنوان نمونه «AM Bank» صدور کارت پیش پرداخت را به ایرانی ها متوقف کرده بود و کلیه درخواست های ایرانی را برگشت می داد. در تماس با یکی از کارمندان این بانک وی اشاره داشت که در «ابتدا ما نمی دانستیم چرا درخواست های ایرانی برگشت می خورد اما بعد متوجه شدیم که بانک در بخش کارت های اعتباری از صدور کارت برای ایرانی ها خودداری می کند. هم چنین به تازگی دیگر در این بانک نیز برای ایرانی ها و شرکت های ایرانی حساب باز نمی شود.» کارت های پیش پرداخت فقط برای عملیات های مالی ساده نظیر خرید از فروشگاه ها و رستوران ها و خرید های با ارزش پایین استفاده می شود و حتا اعتباری نیز نیست.

در حال حاضر شرکت های ایرانی فقط در تعداد محدودی از بانک ها می توانند حساب باز کنند. این برخورد شامل ایرانی های مقیم و دارای ویزای رسمی کار و اقامت شده است و مشخص نیست که از این پس ایرانی ها عملیات بانکی شان را باید به چه طریق انجام دهند. عموم حساب های بانکی ایرانی در کشور مالزی مربوط به دانش جویان و شرکت های رسمی ثبت شده در این کشور است. اینک این کشور به روایت های مختلف بین ۶۰ تا یک صد و بیست هزار ایرانی ساکن دارد.

ولی با توجه به تغییر سیاست های دولت مالزی در خصوص صدور ویزا و سخت گیری در این زمینه برای ایرانی ها و افزایش نرخ برابری رینگیت با ریال تا مرز هفتصد و بیست تومان برای یک رینگیت موج تازه ای از خروج ایرانی ها از این کشور آغاز شده است. تمام این موارد در شرایطی صورت می پذیرد که به نظر برخی کارشناسان کشور مالزی در کنار ترکیه یکی از کشورهای عمده برای انتقال پول های جمهوری اسلامی است. برخی بانک های ایرانی در این کشور به طور رسمی با نامی دیگر موسسه های مالی باز کرده اند و هنوز بسیاری از خرید های غیر معمول جمهوری اسلامی از طریق بندر های آزاد این کشور منتقل می شود.

 

منبع:توریست آنلاین

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

مالزی 61 ساله شد

بیا تو مالزی - مردم مالزی جمعه در حالی شصت و یکمین سالروز تولد این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − پنج =

قالب