سه شنبه , 29 مهر 1399
خانه / اخبار ایران / آخرین اخبار از مرگ دلفین‌های جاسك

آخرین اخبار از مرگ دلفین‌های جاسك

بیا تو مالزی -

معاون سازمان محیط زیست در گفت‌وگو با ایسنا خبرداد: دلفین‌ها از یك گونه غیربومی بوده‌اند شمار دلفین‌های تلف شده افزایش یافت…

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد دلفین‌های تلف شده در اطراف بندر جاسك جزو 5 گونه دلفین خلیج‌فارس و دریای عمان نبوده و گونه جدیدی بوده‌اند، تاكید كرد: شمار دلفین‌های كشته شده دیروز افزایش یافت به 73 دلفین رسید.

دكتر نبوی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اینكه دلفین جزو گونه‌های در معرض خطر انقراض Red list IUCN است، افزود: مشاهدات انجام شده نشان می‌دهد بر روی بدن این دلفین‌ها خالهای زخم مانند وجود دارد. از سوی دیگر از دهان و بینی تعدادی از این دلفین‌ها نیز خونریزی صورت گرفته كه این امر می‌تواند ناشی از گیر كردن در تور صیادی باشد.

 

عامل مرگ79دلفین یكماه پیش در اطراف جاسك به احتمال زیاد تور صیادی بوده است

وی با اشاره به این كه دلفین‌ها از گونه‌های همراه ماهی‌های تن هستند، بزرگترین خطری كه دلفین‌ها را تهدیدمی‌كند تورهای صیادی عنوان كرد و گفت: بر اساس اطلاعات محلی و منطقه‌ای عامل مرگ 79 دلفین كه لاشه آنها حدود یك ماه قبل در اطراف جاسك كشف شد به احتمال زیاد تور صیادی بوده است.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه در سالهای 82 و 83 هم مورد مشابهی در این زمینه رخ داده است افزود: بررسی‌های انجام شده در آن زمان نشان داد عامل مرگ 62 دلفین یك كشتی صیادی بوده است كه به نظر می‌رسد در حادثه قبلی مجددا این موضوع تكرار شده است.

وی با اشاره به هماهنگی انجام شده با آزمایشگاه‌های مراكز علمی برای بررسی علل مرگ و میر دلفین‌ها به ایسنا گفت: بر اساس اقدامات انجام شده تعدادی از دلفین‌های تلف شده، به صورت فریز روز دوشنبه صبح به تهران می‌رسد كه مستقیما به این آزمایشگاه‌ها ارسال خواهند شد.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست تاكید كرد: بررسی‌های میدانی نشان داده است دلفین‌های تلف شده از یك گونه بوده اما برای بررسی گونه دلفین‌ها و علل مرگ و میر وسیع آنها جلسه‌ای بعد از ظهر شنبه با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست، رییس سازمان شیلات كشور و سازمان بنادر و كشتیرانی برگزار می‌شود. در عین حال در حال مكاتبه با مراكز علمی داخلی و خارجی هستیم تا از آنها نیز در این زمینه كمك بگیریم.

وی با اشاره به اینكه پستانداران دریایی از یك سیستم ردیابی برای مهاجرت خود استفاده می‌كنند تصریح كرد: در صورتی كه این سیستم دچار اختلال شود جهت‌یابی این پستانداران بهم می‌خورد.

 

اعلام خودكشی برای مرگ و میر دلفین‌ها به دلیل ضعف اطلاعاتی است

نبوی در پاسخ به اینكه گفته می‌شود مرگ و میر اخیر دلفین‌ها نوعی خودكشی بوده است، به ایسنا گفت: ما به دلیل عدم شناخت و ضعف اطلاعات می‌گوییم خودكشی. اما شخصا به عنوان یك اكولوژیست دریایی معتقدم خودكشی در كار نیست و این امر به دلیل اختلالات ایجاد شده در رفتار و سیستم‌های جهت یابی این پستانداران است.

وی افزود: اگرچه پراكنش مرگ و میر دلفین‌ها در یكماه گذشته نسبت به مورد اخیر متفاوت بوده است اما ممكن است عامل آن یكی باشد.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در پایان تاكید كرد: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد هم‌اكنون در خلیج فارس 5 گونه دلفین، 5 گونه وال، یك گونه پورپویز و یك گونه گاو دریایی زیست می‌كند.

گفتنی است مقارن با ساعت 9 صبح روز دوم آبان ماه در دهانه خورگنگان واقع در 60 كیلومتری شرق شهر جاسك لاشه 73 دلفین در ساحل كشف شد. همچنین حدود یك ماه قبل نیز لاشه 79 دلفین دیگر در همین حوالی كشف شده بود.

هنوز علت قطعی مرگ و میر دلفین‌ها مشخص نشده است.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب