خانه / دانش و فناوری / آسیا دارای دامنه اینترنتی شد

آسیا دارای دامنه اینترنتی شد

بیا تو مالزی -  

باآغاز رسمی استفاده از دامنه اینترنتی « asia.» انتظار می رود شرکت های بزرگ برای ثبت آدرس های اینترنتی خود در این دامنه اقدام کنند. به گزارش شبكه BBC ، اکنون دولت ها و شرکت ها می توانند نام خود را در آدرس هایی مانند www.namehere.asia ثبت کنند.

شرکت ها اجازه خواهند داشت نام هایی که عنوان تجاری آن را برای خود ثبت کرده اند، مالك شده و دولت ها هم امکان خواهند یافت نام های موجود در فهرست رزرو را در اختیار بگیرند.

مردم عادی هم از ماه فوریه سال 2008 که فروش عمومی دامنه «asia.» آغاز خواهد شد می توانند برای خرید آدرس مورد نظر خود در این دامنه اقدام کنند.

کار برای ایجاد «‌.asia domain‌» از سال 2000 آغاز شد. در این سال شرکت DotAsia Organisation رسما بعنوان مسوول رسمی راه اندازی دامنه «asia.» تایید شد تا اولین دامنه را در اواسط ماه اکتبر 2006 میلادی راه اندازی کند.

قرار است اولین آدرس ها با دامنه «asia.» از ماه مارس سال 2008 میلادی در اینترنت قرار گیرند و قابل دسترسی باشند.

شركت DotAsia Registry، برخلاف سایر شركت هایی که وظیفه فروش و ساماندهی دامنه های اینترنتی را برعهده داشتند قصد دارد برای آدرس هایی که بیش از یک متقاضی دارند مزایده برگزار کند.

از نظر جغرافیایی، دامنه «asia.» از استرالیا تا خاورمیانه گشترش دارد و تا کنون 20 سازمان که دامنه های ملی را کنترل می کنند، حمایت عملی خود را از این دامنه اعلام کرده اند.

پس از دامنه اروپایی «eu.» که فروش آن از آوریل سال 2006 آغاز شد، دامنه «asia.» دومین دامنه منطقه ای است که مورد استفاده قرار می گیرد و قرار است دامنه های آفریقا و آمریکای لاتین هم بزودی ایجاد شوند.

لسلی کاولی، مدیر اجرایی شرکت Nominet که وظیفه ثبت دامنه «uk.» را دارد ، گفت دامنه های منطقه ای می توانند گزینه خوبی باشند زیرا بسیاری از کشورها مقررات دشواری را به متقاضیان ثبت آدرس با دامنه آن کشور تحمیل می کنند.

خانم کاولی انتظار دارد بسیاری از درخواست های اولیه برای دامنه «asia.» از سوی شرکت هایی ارائه شوند که می خواهند از نام تجاری خود در قاره آسیا حفاظت کنند.

با این حال او گفت: تعداد پسوندهای اینترنتی (دامنه ها) روز به روز در حال افزایش است و شرکت ها باید در باره ثبت نام تجاری خود در تمام این دامنه ها تصمیم بگیرند.

با توجه به اینكه تعداد زبان های رایج در آسیا زیاد است باید در ابتدا کلیه آدرس های دامنه «asia.» مانند آدرس های دامنه های «com.» یا «uk.» از حروف لاتین استفاده كنند.

البته در نهایت آدرس با حروف الفبای زبان های آسیایی هم ثبت خواهد شد اما شركت DotAsia زمان آغاز آن را مشخص نكرده است.

همزمان با خبر آغاز به کار دامنه «asia.» ، آیکان «Icann» که وظیفه نظارت بر آدرس های اینترنتی را برعهده دارد (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) ، آزمایش سیستمی برای نوشتن آدرس های اینترنتی با حروف غیرلاتین و الفبای زبان های محلی را آغاز کرده است.

در این آزمایش، آیکان عملکرد و نحوه استفاده از آدرسهای عربی، فارسی، چینی ساده، چینی سنتی، روسی، هندی، یونانی، کره ای، عبری، ژاپنی و تامیل را آزمایش خواهد کرد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

آلودگی کاربران ایرانی به باج‌افزار سایبری/ نفوذ به «ریموت دسکتاپ»

بیا تو مالزی - مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای نسبت به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب