سه شنبه , 11 آذر 1399
خانه / اخبار مالزی / آشنایی با القاب مردم مالزی

آشنایی با القاب مردم مالزی

بیا تو مالزی -

شاید باورش برای کسانی که در مالزی زندگی نکرده باشند اندکی دشوار باشد ولی واقعیت دارد که برای یک مالایی واقعی و اصیل همه دارایی و زندگی اش به اندازه دریافت یک لقب یا عنوان پادشاهی یا فدرالیته اهمیت دارد…در بدو ورود به این کشور کلماتی نظیر داتو، تان سری یا تون کلمات بی معنی بود که هیچ توجهی نیز به آن نمی کردند و از نظر یک ایرانی تازه وارد و حتی مسافران دیگر کشورهای جهان تفاوتی میان مستر، آبانگ، تان سری و حتی یانگ دی پرتوآن وجود ندارد.

بس از گذشت مدتی از زمان اقامت در مالزی کم کم حساسیت تازه واردان به این کلمات جلب می شود و بعد از چندی ممکن است این کلمات معنی واقعی خود را پیدا کنند.

این القاب و عناوین از صفات مشخصه کشورهای منطقه از جمله سنگاپور، مالزی ، برونئی و اندونزی است و البته مرتبه و درجه هریک از کشوری به کشور دیگر و حتی از ایالتی به ایالت دیگر می تواند متفاوت باشد.

در اصل اکثر این عناوین ( نه همه آنها چون برخی سابقه تاریخی دارند) برگرفته از فرهنگ انگلیسی است وبرخی معادل واژه کینگ، لرد ، کنت و کینگ هود می باشند.

مهمترین عناوین و القاب مورد استفاده عبارتند از:

"یانگ دی پرتوآن آگونگ" این عنوان مختص پادشاه کل مالزی است کسی که از میان 9 سلطان ایالات دیگر هر پنجسال یکبار برگزیده می شود و درحال حاضر به "یانگ دی پرتوآن آگونگ سلطان میزان زین العابدین" اطلاق می شود.

"یانگ دی پرتوآن نگارا" این عنوان این روزها تنها در برونئی و سنگاپور استفاده می شود و درحال حاضر لقب سلطان برونئی است.

"یانگ دی پرتوآن بسار" این عنوان نیز اختصاص به حکمران ایالت نگری سمبیلان دارد.

"سلطان" 9 ایالات مالزی دارای حکمرانانی هستند که به جز حکمران نگری سمبیلان و پرلیس بقیه از عنوان سلطان استفاده می کنند.

"راجا" این عنوان نیز اختصاصا برای حکمران ایالت پرلیس استفاده می شود.

"یانگ دی پرتوآن نگری" این لقب به افرادی اطلاق می شود که در راس دولت ایالتی قرار می گیرند و جزو خانواده سلطنتی محسوب نمی شوند. لذا آنها را با عنوان "یانگ دی پرتوآن نگری" نام می برند.

"تونکو" کلمه ایست که به دوصورت درپیش از اسم و بعد از اسم به کار برده می شود. بیشتر مورد استفاده آن در آچه اندونزی است اما در ساراواک نیز به فرزندان و نوه های افرادی اطلاق می شود که جزو اولین قانون گذاران و حکمروایان به حساب می آیند.

"تنگکو" عنوانی است که توسط خانواده سلطنتی به مردان مذهبی اعطا می شود و اختصاص به ایالات جوهور، نگری سمبیلان و کداح دارد.

"راجا" اگرچه عنوان راجا در ایالت پرلیس معنی سلطان می دهد اما در ایالات سلانگور و پراک به همان مقام اعظم مذهبی اطلاق می شود به همین دلیل هم در ایالت پرلیس معمولا این عنوان را با پسوند سید یا شریفه همراه می کنند.

البته عناوین دیگری نیز بخصوص در اندونزی و برونئی مورد استفاده قرار می گیرد که در اینجا عنوان آنها ضروری به نظر نمی رسد. اما باید توجه داشت که تمام القاب فوق تحت عنوان القاب سلطنتی می باشند و با اجازه سلطان یا پادشاه هر ایالت به افراد اعطا می شود.

اما در کنار موارد فوق عناوین و القاب دیگری وجود دارد که اتفاقا مورد استفاده بیشتری نیز از آنها می شود و در اصطلاح به آنها عناوین فدرال گفته می شود. البته این القابی که در ذیل می آید نیز توسط "یانگ دی پرتوآن آگونگ" ویا با تایید وی به افراد اطلاق می شود.

"تون" بالاترین لقب فدرالیته است که به بالاترین مقامی که اثرگذاری قابل توجهی در ارتقای کیفیت ملی برجای گذارده اعطا می شود. تون دکتر ماهاتیر محمد و همسرش تون دکتر سیتی هسما دونفری هستند که لقب تون در سال 2003 به آنها اعطا شد و در قید حیات می باشند. این عنوان ارثی نیست و حتی خارجی ها نیز می توانند از آن برخوردار شوند.

"تان سری" پس از مقام تون در رده دوم قرار دارد و نقش فرد در ارتقای جایگاه ملی مورد توجه قرار دارد البته خود تان سری هم طبقه بندی دارد به این معنی که برخی برای ارتقا به لقب تان سری جایزه "پی ام ان" را به خود اختصاص داده اند و برخی جایزه " پی اس ام" اما در مجموع و در یک زمان حداکثر امکان وجود بیش از 320 تان سری وجود ندارد و چنانچه این تعداد پر شود باید منتظر ماند تا جای خالی برای افراد جدید پیدا شود. همسر هر تان سری نیز "پوآن سری" خوانده می شود.

"داتوک" این عنوان هم طبقات مختلفی دارد اما درمجموع به علت کثرت طبقات در داخل عنوان داتوک افراد فراوانی موفق شده اند این عنوان را دریافت کنند. داتوک در زبان مالایی به معنی پدربزرگ می باشد و همسر هر داتوک "داتین پادوکا" خوانده می شود. برای مثال در یک زمان واحد امکان وجود بیش از 200  داتوک "پی اس دی" وجود ندارد.

"داتو" دارندگان این عنوان نیز در مقام و شان یکسانی از داتوک ها به سر می برند تنها تفاوت دراینجاست که مقام "یانگ دی پرتوآن ملاکا یا نگری سمبیلان و شبیه آن" اعطا کننده لقب داتوک هستند و دارندگان لقب "سلطان" عنوان داتو را اعطا می کنند. همسر هر داتو نیز داتین خوانده می شود. داتو نیز دارای رده بندی های مختلفی است که "داتو سری اوتاما" یا "داتو سری پادوکا" از آن جمله هستند.

ذکر این نکته ضروری است که برای خود مالایی ها نیز به خاطر سپردن و استفاده درست از عناوین فوق کار دشواری است و برای مثال خبرگزاری ملی مالزی برناما طبق بخشنامه ای کلیه عناوین فدرالیته را به سه عنوان "تون" اختصاصی برای ماهاتیر محمد، "تان سری" و "داتو" محدود نموده است. یعنی همه داتوک ها نیز در اخبار ارسالی تحت عنوان داتو قرار می گیرند.

در عین حال القابی مانند حاجی، سید، شریفه، ون و موارد دیگر نیز در مناطق مختلف و ایالات مختلف معانی متفاوتی می دهند.

منبع: ایران مالزیا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب