خانه / اخبار مالزی / آغاز همكاری علمی و فنی ایران و مالزی با چند پروژه كوچك

آغاز همكاری علمی و فنی ایران و مالزی با چند پروژه كوچك

بیا تو مالزی -

رییس ایرانی كمیته مشترك همكاری علمی و فناوری میان ایران و مالزی از تصمیم كمیسیونهای دو كشور به آغاز همكاری در چند پروژه كوچك زلزله و دیگر بلایای طبیعی، زیست فناوری و فناوری اطلاعات خبر داد…

دكتر "حسین رحیمی" در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایرنا همچنین گفت: دو طرف قرار گذاشته‌اند كه زیر نظر این كمیته مشترك، تعدادی كارگروه تخصصی در رشته‌هایی چون فناوری اطلاعات، زیست فناوری، بلایای طبیعی مثل زلزله، لیزر و پلاسما فعالیت كنند.

در سال ‪ ۸۱‬یادداشت تفاهمی بین وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری ایران و آموزش عالی مالزی با هدف گسترش روابط دانشگاهی دو كشور امضا شد كه با گذشت نزدیك به پنج سال، هنوز اجرایی نشده است.

در دیدار هفتم آذرماه امسال دكتر "محمدمهدی زاهدی" وزیر علوم ایران و دكتر"مصطفی بن محمد" وزیر آموزش عالی مالزی در تهران، دكتر "حسین رحیمی" معاون وزیر و رییس سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی و دكتر "ابراهیم" رییس دانشگاه ملی مالزی، به‌عنوان رییسان كمیته مشترك همكاری علمی و فناوری تعیین شدند تا مفاد این تفاهم‌نامه را اجرایی كنند.

در این دیدار دو وزیر توافق كردند كه دو رییس ایرانی و مالزیایی این كمیته مشترك به گفت‌وگو بپردازند و در نهایت بر هرچه به تفاهم رسیدند، مبنای تشكیل این كمیته باشد و در آینده‌ای نزدیك توسط دو وزیر در كوالالامپور امضا شود.

دكتر رحیمی در پاسخ به این سوال كه تفاهم‌نامه اكنون در چه وضعی است، گفت: شرح وظایف نوشته و به دفتر همكاریهای بین‌المللی وزارت فرستاده شده است تا اگر آن دفتر موافق باشد، با اصلاحاتی به تصویب برسد و سپس با وزارت امور خارجه هماهنگ كنند، تا دو كشور آن را به امضا برسانند.

وی افزود: چون دو طرف همكاریهای گسترده علمی و فنی با هم دارند و نیز مسوولان ارشد دو كشور كاملا بر گسترش همكاریها تاكید دارند، اگر سازماندهی خوبی انجام دهیم، آینده همكاریها بهتر هم خواهد شد.

دكتر رحیمی با تاكید بر اینكه سیاست كشور گسترش روابط علمی و فناورانه با مالزی است، افزود: فقط ما باید زمینه‌ها را فراهم كنیم كه البته همیشه آغاز و راه‌اندازی كار بیشترین مشكلات را دارد.

وی ادامه داد: مشكل دیگر این است كه در مالزی، وزارتخانه‌های آموزش عالی و تحقیقات و فناوری جدا از هم هستند ولی آموزش پزشكی زیر نظر وزارت آموزش عالی است و ما هم مشكل جدایی آموزش پزشكی از وزارت علوم را داریم و نیز اینكه دانشگاه آزاد هم تقریبا مستقل عمل می‌كند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب