سه شنبه , 4 آذر 1399
خانه / اخبار مالزی / آغاز کمپین انتخابات پارلمانی مالزی 2018

آغاز کمپین انتخابات پارلمانی مالزی 2018

بیا تو مالزی - فعالیت کمپین‌های انتخابات پارلمانی مالزی برای رای‌گیری نهم مه رسما از امروز شنبه آغاز شد. در این انتخابات نخست‌وزیر کنونی بحران‌زده و گرفتار رسوایی که ائتلاف آن ۶۱ سال است حکومتی نامتزلزل بر مالزی داشته مقابل چالشی بی‌سابقه به رهبری ماهاتیر محمد قرار می‌گیرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ده‌ها نامزد انتخابات در حوزه‌های انتخاباتی خودشان برگه‌های شرکت در این رای‌گیری را ارائه دادند و این اقدام راه را برای آغاز دوره ۱۱ روزه کمپین‌ها هموار می‌کند. نجیب رزاق، نخست‌وزیر کنونی مالزی به همراه صدها تن از حامیانش در انتخابات از ایالت مرکزی پهنگ نامزد شد. ماهاتیر محمد، نخست‌وزیر سابق مالزی هم که برای ۲۲ سال تا زمان بازنشستگی در سال ۲۰۰۳ حاکم این کشور بود، برای شرکت در انتخابات از جزیره‌ لانگ‌کاوی نامزد شد.

حدود ۱۵ میلیون مالزیایی برای انتخاب ۲۲۲ نامزد در پارلمان فدرال و نمایندگانی برای ۱۲ مجلس استانی به پای صندوق‌های رای می‌روند. رشید علی، تحلیلگر دانشکده مطالعات بین‌الملل در سنگاپور می‌گوید: این آزمونی دیگر برای بقای نجیب است. او از چالش‌های این چند سال گذشته بی‌ گزند بیرون آمده است اما این بزرگترین چالش اوست.

ماهاتیر محمد دو سال پیش در بحبوحه خشم مردم از رسوایی گسترده فساد صندوق دولتی “۱ام‌دی‌بی” که در آمریکا و سایر کشورها در ارتباط با اختلاس برون‌مرزی و پولشویی زیر ذره‌بین تحقیقات است، به عرصه سیاست بازگشت. این صندوق سال ۲۰۰۹ زمانی که نجیب رزاق به قدرت رسید، راه‌اندازی شد و در اختیار او بود تا به توسعه اقتصادی کمک کند اما بدهی میلیاردی به بار آورد. نجیب رزاق تمامی اتهامات را رد می‌کند و از زمان بروز این رسوایی کنترل اوضاع را به دست گرفته و منتقدان داخل دولتش را اخراج کرده و رسانه‌ها را ساکت کرده است.

ائتلاف جبهه ملی به رهبری نجیب رزاق اکنون ۱۳۲ کرسی پارلمانی دارد و حمایت‌های مردمی از او طی دو انتخابات گذشته کاهش نشان می‌دهد. این ائتلاف سال ۲۰۰۸ و ۲۰۱۳ اکثریت مطلق پارلمانی خودش را از دست داد و آرای آن برای اولین بار به اپوزیسیون رسید. ماهاتیر محمد ائتلاف چهار حزبی موسوم به امید را رهبری می‌کند که اکنون حدود یک‌سوم کرسی‌های پارلمانی را در دست دارد و کنترل دو ایالت از مجموع ۱۳ ایالت مالزی در دست آن است.

تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که نجیب رزاق ۶۴ ساله برای بار سوم در انتخابات پارلمانی پیروز شود و علت آن تغییراتی است که او اخیرا در روند انتخاباتی ایجاد کرده، اقتصاد پر انرژی و حمایت قوی از جانب مالای‌های روستایی است./ایسنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب