یکشنبه , 4 آبان 1399
خانه / اخبار ایران / آمادگی وزارت علوم برای جذب كلیه دانشجویان ایرانی خارج ازكشور

آمادگی وزارت علوم برای جذب كلیه دانشجویان ایرانی خارج ازكشور

بیا تو مالزی -

ملاباشی خبرداد:جایابی براساس سوابق علمی ودانشگاه خارجی امكان انتقال دانشجویان دانشگاههای غیرمعتبر…

معاون دانشجویی وزارت علوم با اشاره به طرح جدید این معاونت برای جذب دانشجویان ایرانی دانشگاههای خارج از كشور، اظهار كرد: وزارت علوم برای كلیه دانشجویان ایرانی مقاطع كاردانی و كارشناسی دانشگاههای خارجی، بر اساس سوابق علمی و دانشگاه محل تحصیل، امكان ادامه تحصیل در داخل كشور فراهم كرده است.

دكتر محمود ملاباشی در گفت‌وگو با خبرنگار صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) گفت: بر اساس آمارهای موجود، حدود 35 هزار دانشجوی ایرانی در خارج از كشور تحصیل می‌كنند كه وزارت علوم آمادگی دارد در فاصله زمانی كوتاه، كلیه این دانشجویان را در دانشگاه‌های كشور جایابی و پذیرش كند.

وی با بیان اینكه اجرای این طرح از حدود سه هفته گذشته آغاز شده است، گفت: بر اساس مصوبه هیات دولت و آیین‌نامه اجرایی وزارت علوم، هیچ محدودیت زمانی خاصی برای پذیرش از طریق این طرح وجود ندارد.

به گفته معاون دانشجویی وزارت علوم، دانشجویان ایرانی كلیه دانشگاههای خارجی كه از سوی وزارت علوم كشور مربوطه معتبر شناخته شده باشند، می‌توانند برای انتقال درخواست دهند، حتی اگر این دانشگاهها از نظر وزارت علوم ایران فاقد اعتبار اعلام شده باشد.

دكتر ملاباشی با اشاره به تسهیل شرایط پذیرش برای این دسته از دانشجویان با طرح جدید، اظهار كرد: بر اساس این طرح، دیگر نیازی به مراجعه حضوری متقاضی و یا والدین برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های كشور نیست و به عبارت دیگر متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سایت اینترنتی وزارت علوم نسبت به آگاهی از شرایط و ضوابط این طرح اقدام كنند.

بر این اساس متقاضیان می‌توانند فرم‌های مربوط به پذیرش را تكمیل كرده و پس از دو الی 3 روز پاسخ خود را دریافت كنند.

به گفته وی، متقاضیان می‌توانند در ابتدا 15 دانشگاه برای اخذ پذیرش انتخاب كنند كه در صورت دارا بودن شرایط و رتبه علمی لازم در این دانشگاه پذیرش خواهند شد، در غیر این صورت وزارت علوم 10 دانشگاه دیگر را به آنان معرفی می‌كند تا برای پذیرش در این دانشگاه‌ها اقدام كنند.

معاون دانشجویی وزارت علو م با بیان اینكه در مرحله اول پذیرش ارسال هیچ نوع اصل مدركی از سوی متقاضی برای اخذ پذیرش نیاز نیست، تصریح كرد: متقاضیان می‌توانند مدارك خود را اسكن كرده و از طریق پست الكترونیكی ارسال كنند تا طی آن وزارت علوم بر اساس این مدارك بستر پذیرش و جایابی این افراد را فراهم كند و در نهایت در زمان ثبت‌نام نهایی متقاضی باید اصل مدارك مربوطه را ارائه كند.

دكتر ملاباشی اظهار كرد: بر اساس این طرح برای كلیه متقاضیان از تمام كشورها در دانشگاه‌های داخل كشور امكان ادامه تحصیل فراهم شده است.

وی با اشاره به برخی از شرایط علمی پذیرش از طریق این طرح، خاطرنشان كرد: متقاضیان مقطع كارشناسی برای درخواست انتقال، باید 12 واحد اختصاصی رشته مربوطه را با معدل بالای 12 در دانشگاه مبدا گذرانده باشند.

وی با اشاره به نحوه جذب دانشجویان ایرانی خارج از كشور در مقطع كارشناسی ارشد، خاطر نشان كرد: از آنجا كه ظرفیت پذیرش در مقطع كارشناسی ارشد محدود است تقاضاهای رسیده پس از بررسی و رایزنی با دانشگاههای مربوطه و در صورت امكان، مورد پذیرش واقع می‌شود.

به گفته دكتر ملاباشی، در مقطع دكتری نیز جذب دانشجویان ایرانی خارج از كشور، تنها از طریقه مكاتبه مستقیم متقاضی با دانشگاه و گروه آموزشی مربوطه امكان پذیر است. البته وزارت علوم در این رابطه هماهنگی‌های لازم را به عمل خواهد آورد.

معاون دانشجویی وزارت علوم در رابطه با شهریه این دسته از دانشجویان اظهار كرد: این دسته از دانشجویان با پرداخت شهریه معادل شهریه دوره‌های شبانه می‌توانند در دانشگاه‌های كشور ادامه تحصیل دهند كه با بررسی‌های صورت گرفته این مبلغ معادل یك پنجم تا یك دهم مبلغی است كه در حال حاضر برای تحصیل در خارج از كشور هزینه می‌كنند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب