سه شنبه , 29 مهر 1399
خانه / اخبار جهان / آناتومی قاچاق نوزادان در چین

آناتومی قاچاق نوزادان در چین

بیا تو مالزی -

500 دلار دختر، 3500 دلار پسر بچه! این نرخ خرید و فروش نوزادان چینی است که در دنیای زیرزمینی بین قاچاقچیان رد و بدل می شود.

در چین خریداران و فروشندگان به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. خریداران عمدتا چینی های بومی هستند که با سفر به روستاها والدین را ترغیب می کنند به ازای دریافت مبلغی بسیار کمتر از رقم فروش، نوزادان خود را واگذار نمایند. از سوی دیگر خریداران نیز به دسته های مختلفی تقسیم می گردند.: یا خریداران خارجی مانند انگلیسی ها و امریکایی ها هستند که برای فرزند خواندگی و یا بردگی نوزادان را از آن خود می کنند و یا اسرائیلی ها و روسها هستند که در کار تجارت اعضای بدن بوده و از این راه مبلغ سرشاری را عاید خود می کنند. پل ارتباطی قاچاقچیان هنگ کنگ است که فروشگاه عرضه نوزادان و کودکان چینی است. در یکی از موارد قاچاق لی ژونگمی دو دختر خود را به قاچاقچی داده و با پرداخت 5300 دلار یک پسر بچه را خرید و این مرد با معرفی قاچاقچی به یکی دیگر از دوستانش معامله ای مشابه را انجام داد.

منابع چینی معتقدند دولتهای غربی برای از پای در آوردن قدرت چین با خرید نوزادان و پرورش آنها در دنیای غرب سعی دارند در سالهای آتی آنها را به چین برگردانده و با گرفتن قدرتهای اقتصادی و سیاسی دولت کمونیست را از پای در آورند. رشد نوزادانی که چیزی نمی فهمند آنهم از بدو تولد فرصتی خاص به پرورش دهندگان می دهد تا از پایه روی کودکان کار کنند و طوری آنها را رشد دهند که اوامر انها را در آینده اجرا نمایند.

اما چرا والدین چینی راضی به این کار می شوند؟

قانونی در چین 30 سال پیش به تصویب رسید مبنی بر اینکه والدین چینی نمی توانند بیش از یک فرزند چه دختر و چه پسر داشته باشند. این قانون در درازمدت علایق و سلایق مردم را در واقعیات جامعه چینی گره زده و منجر به این شده که والدین حاضر به فروش فرزندان خود شوند. دلایل اقتصادی و پیشنهاد رقم هایی که برای چینی ها حکم طلا را دارد، نیز باید به این عامل اضافه شود.

بنابر این والدینی که دختر دوست ندارند با رقم پایین تری بچه های خود را می فروشند و کسانی هم که پسر دارند بدلیل رقم پیشنهادی خوب، دست بدین کار می زنند. البته راههای گوناگونی برای فرار از قانون و آوردن بچه ای دیگر در خفا را نیز با خود داشته و تجربه می کنند.

اما نوزادان و کودکانی که در خود چین فروخته می شوند معمولا به استانهای دیگر و دورتر از زادگاه به والدین خریدار داده می شوند. البته این موضوع پس از سالها باعث بحران هویتی برای کودکانی شده که بزرگ شده اند و به همین خاطر دولت کمونیست چین از کودکان دیروز خواسته تا با مراجعه به سایت www.mps.gov.cn و ثبت نام خود از طریق مراجع قانونی والدین اصلی خود را پیدا کنند.

سرنوشت قاچاقچیان دستگیر شده

معمولا مجازات حبس های طویل المدت تا اعدام در انتظار قاچاقچیان نوزاد و کودک در چین است.

بین ژانوی تا ژولای 2010 دادگاه های چین بیش از 1238 محکومیت مرتبط با قاچاق نوزاد و کودک را صادر کرده اند. این محکومیتها از 5 سال زندان تا حبس ابد و اعدام بوده است. سون جانگونگ سخنگوی دادگاه مردمی چین بدون ذکر تعداد اعدامی ها آمار مذکور را اعلام نمود اما گفت که 57 درصد از محکومیتها شدید بوده است.

اما مطبوعات علارغم این نوع سانسور خبری اخیرا از پرونده محکومینی خبر دادند که 12 کودک از جمله 7 نوزاد را از استان گویژو دزدیده و در استان هنان فروخته بودند. گفته می شود تمامی قاچاقچیان پرونده مذکور اعدام شدند. دولت چین در ماه مارس خبر از محکومیتهای شدیدتری علیه قاچاقچیان زن و کودک داد. هدف جدید دولت، شناسایی قاچاقچیان عمده ای است که در باندهای مختلف در همه جای چین فعالیت دارند.

تعداد پرونده های کشف شده و دستگیر شدگان در آوریل 2009 دو برابر شده که نشان می دهد دولت در برخورد با قاچاقچیان از هیچ حرکتی فروگذاری نمی کند.

 فرزند خواندگی یا فروش کودکان در سایر کشورها

فروش کودک در برخی کشورها به طرق قانونی تحت نام فرزند خواندگی رواج دارد. در برخی کشورها بدلیل فقر خانواده ها نمی توانند از حمایتهای دولتی استفاده کنند و یا چنین حمایتهایی از سوی دولت به مردم نیازمندوجود ندارد. بنابر این احساس فشار کرده و باعث می شود تا مثلا یکی از فرزندان خود را برای حفظ رفاه و آسایش بقیه خانواده بفروشند. والدین نیز توسط حرفه ای های این کار که ظاهری دوستانه دارند، گول خورده و ترغیب به این کار می شوند.

در بعد دیگر کودکان فروخته شده به قصد سوء استفاده های جنسی، موش آزمایشگاهی برای مراکز پزشکی و یا منبعی برای پیوند اعضای بدن و یا حتی بردگی راهی خانه های جدید می شوند. اینکه بچه های بی سرپرست به والدین نازا داده می شوند بحثی جداست.

منبع:خبرآنلاین

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

چین تسلیم تحریم‌های نفتی آمریکا می‌شود؟

بیا تو مالزی - واردات نفت چین از ونزوئلا در ماه سپتامبر که شرکت‌های بزرگ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب