یکشنبه , 3 مرداد 1400
خانه / اخبار جهان / آهنگساز سال نروژ یك ایرانی است

آهنگساز سال نروژ یك ایرانی است

بیا تو مالزی -

رادیو و تلویزیون نروژ «جاوید افسری راد» هنرمند ایرانی را به عنوان آهنگ ساز برتر سال ‪ ۲۰۰۷‬در این كشور اروپای شمالی برگزید و در مراسمی به عنوان خلاق‌ترین هنرمند سال از او تجلیل كرد…عنوان آهنگ ساز سال ‪ ۲۰۰۷‬نروژ به علت آهنگ‌هایی كه افسری راد برای اركستر سمفونیك این كشور ساخته و به اجرا نیز در آمده به این هنرمند ‪۴۲‬ ساله ایرانی اعطا شده است.

این نوازنده برجسته سنتور مجموعه‌ای را با عنوان «ماه در چاه»، بر اساس دستگاه‌های مختلف ردیف موسیقی ایرانی ساخته كه سال گذشته توسط اركستر سمفونیك رادیو و تلویزیون نروژ به اجرا در آمد.

در رای بیانیه نهایی هیات داوران موسیقی رادیو و تلویزیون نروژ كه نسخه‌ای از آن روز یكشنبه در اختیار ایرنا در لندن قرار گرفت، تصریح شده كه كار افسری راد تاثیر ویژه‌ای بر فعالیت‌های این اركستر در فصل گذشته داشته است.

بیانیه تاكید می‌كند كه آشنایی و همراهی با این آهنگ ساز ایرانی یكی از درخشان‌ترین تجربه‌های سال گذشته اركستر سمفونی رادیو و تلویزیون نروژ بود و موسیقی و توانایی او در برقراری ارتباط، اركستر را راهی سفری كرد كه كمتر اركستر سمفونی تا كنون اقبال آن را داشته است.

به نظر موسیقیدانان عضو هیات داوری، ساخته‌های افسری راد با ریتم‌های پر شور و گام‌ها و هارمونی متفاوت، اركستر نروژی را در فضای زیبایی‌های هنر ایرانی و اشعار صوفیانه ممدوح عشق قرار داده است.
رادیو و تلویزیون نروژ در مراسم تجلیل از افسری راد كه با اعطای جایزه به وی همراه بود، اظهار امیدواری كردند كه باز از فرصت همكاری با این آهنگ ساز در آینده برخوردار باشند.

ساخته‌های افسری راد برای این اركستر مجموعه‌ای از هفت قطعه در مایه‌های شور، اصفهان، بیات شیراز، سه گاه، نوا، مثنوی و چهار گاه است كه سال گذشته با رهبری «پتر زیلوی» و با اركستری ‪ ۶۰‬نفری در اسلو به اجرا درآمد.

افسری راد كه ‪ ۲۰‬سال پیش به نروژ مهاجرت كرده، به خاطر تلاش مستمرش برای معرفی موسیقی سنتی ایران و ارایه و اجرا آثار تلفیقی در اروپا و به ویژه نروژ از شهرت به سزایی برخوردار است.

در آثاری كه افسری راد برای اركستر سمفونیك نروژی ساخته، سولو نوازی سنتور را خود بر عهده گرفت و «عبدالرحمن سورزهی» نوازنده بلوچ با ساز سنتی «بنجو» و «رضا سامانی» با دف، تنبك و سرنا در اركستر حضور داشتند. افسری راد نوازندگی سنتور را از نوجوانی در اصفهان آغاز كرد و دانش آموخته رشته موسیقی از دانشگاه اسلو است.

او ردیف موسیقی ایرانی را نزد اساتیدی چون فرامرز پایور و پرویز مشكاتیان فرا گرفته و تلمذ در محضر این اساتید را سرمایه بزرگ خود می‌داند.

وی علاوه بر حضور در جشنواره‌های گوناگون بین‌المللی موسیقی، تا كنون آلبوم‌های كاروان (1998) پرواز (2003) و «كومبو نیشنز۲۰۰۰‬» را در خارج عرضه كرده كه در اثر آخر با نوازنده‌هایی از چین، هند، برزیل، سنگال، گامبیا و مراكش همنوازی داشته است.

موسسه فرهنگی و هنری ماهور نیز آلبوم كاروان شرق این هنرمند را منتشر ساخته كه در آن كارهای تلفیقی ارزنده‌ای را ارایه كرده است.

وی در آلبوم‌های گروه ضربانگ با نام‌های «رنگینه» و «نغمه خوابگرد» نیز علاوه بر نوازندگی سنتور، ساخت قطعات ملودیك را برعهده دارد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

چین تسلیم تحریم‌های نفتی آمریکا می‌شود؟

بیا تو مالزی - واردات نفت چین از ونزوئلا در ماه سپتامبر که شرکت‌های بزرگ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب