سه شنبه , 29 مهر 1399
خانه / دانستنیها / آیا كودك خود را می‌شناسید؟

آیا كودك خود را می‌شناسید؟

بیا تو مالزی -

كودك برای این‌كه سالم و قوی باشد و خوب رشد كند، ‌باید از غذای خوب، خواب كافی و هوای تازه بهره‌مند باشد…

برای برخورداری از سلامت جسمی و روانی مناسب، آنها محتاج داشتن عواملی هستند كه باعث ایجاد احساس سالم بودن و خوشحالی آنها شود. هر كودكی محتاج است احساس كند دوستش دارند، والدینش از او حمایت كنند و از صدمه خوردن و اذیت شدن محافظت ‌شوند.

    خلاقیت، قابلیتی است كه در همگان وجود دارد اما نیازمند پرورش و تقویت است تا به شكوفایی برسد. شخص خلاق فردی است كه از ذهن جستجوگر و آفریننده‌ای برخوردار است و اساسا عنصر انگیزش خلاقیت باید در بستر خانواده و از كودكی صورت گیرد.

    احساس گناه كودك، فرصتی است برای آموختن مسئولیت‌پذیری و دانستن پیامدهای رفتار او. واكنش و عملكرد والدین نسبت به خطا و اشتباه كودك می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر تقویت و یا تضعیف وجدان او، قابلیت یادگیری، سطح علاقه به اجتماع و مسئولیت‌پذیری او داشته باشد.

    كودكانی كه اجازه داده می‌شود احساسات خود را درك كنند و والدین‌شان هم به آنها كمك می‌كنند تا احساسات‌شان را بشناسند و از آنها درس بگیرند، در حال آموختن مهارت برخورد به روش مسئولانه با مسائل زندگی هستند و در صورتی كه احساسات آنها سركوب شود، سوء رفتار نشان می‌دهند.

    بچه‌ها مدت‌ها قبل از این‌كه به دوران بزرگسالی برسند، فشار روانی را تجربه می‌كنند. برخی از آنها مجبور می‌شوند با مشكلاتی همچون كشمكش‌های خانوادگی، تغییرات دائمی مدرسه، طلاق و… دست و پنجه نرم كنند. تاثیرهای فشار روانی بر روی كودكان بستگی به شخصیت، سازگاری و میزان پختگی آنها دارد.
    یكی از دلایل عمده‌ای كه باعث ایجاد پرخاشگری می‌شود، سرزنش‌های بیش از حد والدین در دوران كودكی و نوجوانی است. سرزنش‌هایی كه منجر به از بین رفتن اعتمادبه‌نفس آنها می‌شود.
    كودكان وقتی با سرزنش و انتقاد، زندگی می‌كنند، می‌آموزند كه بی‌اعتماد به خود باشند. وقتی زندگی آنها با خشونت همراه باشد، می‌آموزند كه جنگجو باشند. وقتی با تمسخر زندگی می‌كنند، می‌آموزند كه خجالتی باشند. وقتی با حسادت زندگی می‌كنند، می‌آموزند كه در خود احساس گناه داشته باشند اما اگر زندگی‌شان با شكیبایی همراه باشد، بردباری را می‌آموزند و اگر با تشویق زندگی كنند، اعتماد و اطمینان می‌آموزند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب