پنج شنبه , 8 آبان 1399
خانه / اخبار مالزی / آیینهای ویژه سالروز استقلال مالزی برگزار شد

آیینهای ویژه سالروز استقلال مالزی برگزار شد

بیا تو مالزی -

آیینهای ویژه پنجاه و یکمین سالروز استقلال مالزی روز یکشنبه در سراسر این کشور برگزار شد…به گزارش روز یکشنبه ایرنا، کوالالامپور پایتخت مالزی نیز نیمه شب گذشته و روز جاری شاهد برپایی جشنها، نورافشانی و آیینهای ویژه پنجاه و یکمین سالروز استقلال مالزی و خروج آن از جمله مستعمرات بریتانیا بود.

در همین راستا در روز جاری برنامه های متنوعی در میدان مردکا (استقلال) شهر کوالالامپور برگزار شد و جمعیت انبوهی از مردم این کشور از نژادها و سنین مختلف به جشن و پایکوبی پرداختند.

در این آیین که با حضور سران ارشد ازجمله پادشاه و نخست وزیر مالزی، مقامات کشوری و لشکری این کشور، شماری از دیپلماتها و نمایندگان سیاسی کشورهای مختلف و جمعی از آحاد مردم این کشور برگزار شد، مقامات حاضر در میدان همچنین از رژه زمینی و هوایی یگانهای نمونه نیروهای نظامی این کشور سان دیدند.

به همین مناسبت، نخست وزیر مالزی در نطقی که شنبه شب به مناسبت پنجاه و یکیمن سالگرد استقلال این کشور از اغلب شبکه های رادیو و تلویزیون این کشور پخش شد، ابراز امیدواری کرد که موضوع هبستگی همچنان برای آحاد مردم این کشور از اهمیت کافی برخوردار باشد.

عبدالله احمد بداوی با بیان اینکه همبستگی، سنگ بنای ثبات سیاسی، یکپارچگی اجتماعی و رقابت پذیری اقتصادی مالزی است؛ تاکید کرد: احترامی که در جهان کنونی به مالزی گذاشته می شود بخاطر این است که در بسیاری از کشورهای چند نژادی جهان، مردم در صلح، یکپارچگی و تساهل زندگی نمی کنند.
نخست وزیر مالزی گفت: اطمینان کامل دارم اگر ما متحد باقی بمانیم بر همه مسایل و مشکلاتی که امروز با آنها روبرو هستیم فایق خواهیم گشت.

وی با یادآوری اینکه آرمان کشور متبوعش، تبدیل شدن به یک جامعه توسعه یافته است اضافه کرد: این هدف دور از دسترس نخواهد بود اگر مالزیایی ها با قلبی مشترک با هم کار کنند و همه مناقشات و پیش داوریهای موجود را کنار بگذارند.
بداوی در بخش دیگری از نطق خود در خصوص دو چالش موجود در جهان امروز یعنی تامین غذا و افزایش قیمت نفت سخن گفت.

وی تاکید کرد دولت همواره نسبت به فشاری که مردم متحمل می شود حساس بوده و تمام تلاش خود را برای کاهش این سختی ها بکار خواهد برد.
گزارشهای دریافتی حاکی از آن است که آیینهای مشابهی در سالروز استقلال مالزی روز جاری در اغلب شهرهای بزرگ و مراکز ایالات این کشور برگزار شده است.
کشور مالزی پس از تحمل پنج قرن سلطه استعمارگران اروپایی ازجمله کشورهای پرتغال، بلژیک و بویژه انگلیس بالاخره در روز 31 اوت 1957 توانست استقلال خود را بدست آورده و امروز به یکی از کشورهای موفق درحال توسعه در منطقه جنوب شرق آسیا و ازجمله ببرهای قدرتمند اقتصادی قاره کهن تبدیل شود.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب