پنج شنبه , 13 آذر 1399
خانه / اخبار افغانستان / ائتلاف بزرگ ملی افغانستان: به ده هزار شناسنامه جعلی دست یافتیم

ائتلاف بزرگ ملی افغانستان: به ده هزار شناسنامه جعلی دست یافتیم

بیا تو مالزی - “ائتلاف بزرگ ملی افغانستان” مدعی است که به بیش از ۱۰ هزار شناسنامه جعلی دست یافته که برای افراد خیالی صادر شده است.

اعضای این ائتلاف امروز (شنبه، ۱۰ سنبله/شهریور) در یک نشست خبری در کابل گفتند که این اسناد انجام تقلب “گسترده و سازمان یافته” در روند ثبت‌نام رای دهندگان انتخابات پیش‌رو را نشان می‌دهد.

“ائتلاف بزرگ ملی” که یک ماه پیش شکل گرفت، از ۳۵ حزب و جریان سیاسی تشکیل شده که بیشترشان منتقدان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری هستند. عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری و صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان از چهره‌های معروف در این ائتلاف هستند.

نور رحمان اخلاقی، عضو “ائتلاف بزرگ ملی” به بی‌بی‌سی گفت: در برخی از این شناسنامه‌ها عکس یک نفر بر چندین شناسنامه با اسم‌های متفاوت نصب شده و بر روی بعضی از این شناسنامه‌ها که متعلق به کودکان است، نیز برچسب رای‌دهی نصب شده است.

براساس قانون افغانستان کسانی حق شرکت در انتخابات را دارند که ۱۸ سال را تکمیل کرده‌اند.

این احزاب با به نمایش گذاشتن این شناسنامه‌ها اعلام کردند که این اسناد نشان می‌دهد که ثبت‌نام ۹ میلیون رای دهنده که توسط کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام شده، واقعیت ندارد.

به گفته آقای اخلاقی، این شناسنامه‌ها از ولایت‌های مختلف افغانستان جمع آوری شده است.

ائتلاف بزرگ ملی متشکل از احزاب مطرح سیاسی افغانستان از جمله حزب جمعیت اسلامی، حزب جنبش ملی و حزب وحدت اسلامی افغانستان است.

این احزاب هشدار داده‌اند که برای جلوگیری از تقلب در انتخابات پارلمانی از هرگزینه‌ای استفاده خواهند کرد.

واکنش‌ها

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در واکنش به این ادعاها گفت که احزاب سیاسی از راه‌های مختلف بر آنان اعمال فشار می‌کنند و این فشارها “به دلیل منافع شخصی است و برای کمیسیون قابل قبول نیست”.

عبدالبدیع صیاد، امروز در یک نشست خبری گفت که به خاطر تدابیر احتیاطی برچسب‌های تذکره و برگه‌های رای را بیشتر چاپ کرده است و این احتمال وجود دارد که از این اوراق سوء استفاده صورت گیرد.

قرار است انتخابات پارلمانی افغانستان بتاریخ ۲۸ ماه میزان/مهر امسال برگزار شود.

حفیظ الله هاشمی، کمیشنر و سخنگوی کمیسیون انتخابات می‌گوید که برای شفافیت در برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان تمام افراد ثبت نام شده وارد یک بانک اطلاعاتی می‌شوند تا از تقلب جلوگیری شود و تاکنون اطلاعات بیشتر از ۵ میلیون رای دهنده وارد این مرکز اطلاعات شده است.

او گفت که به دلیل بسته بودن دفاتر این کمیسیون از طرف برخی نامزدان معترض که از فهرست نهایی حذف شده بودند، روند ثبت معلومات رای دهندگان در بانک اطلاعاتی برای دو هفته متوقف شده بود، اکنون آنان با کار بیشتر، در صدد جبران فرصت از دست رفته هستند.

پس از حذف نام برخی نامزدان از فهرست نهایی نامزدهای انتخابات پارلمانی، نامزدان معترض دفتر مرکزی کمیسیون انتخابات در کابل و نمایندگی‌های این کمیسیون را در هشت ولایت را بسته کردند. این اقدام سبب مختل شدن روند کار کمیسیون شد.

کمیسیون انتخابات می‌گوید که تا پایان ماه جاری ثبت اطلاعات رای دهندگان در بانک اطلاعاتی تکمیل خواهد شد.

اداره مرکزی ثبت احوال نفوس نیز در واکنش به ادعاهای “ائتلاف بزرگ ملی” گفته که شناسامه‌های مذکور “هیچ‌گونه اعتبار حقوقی ندارند” و از سوی “افراد و اشخاص جعل کار توزیع شده است”.

همچنین، این اداره از نهادهای امنیتی، عدلی و قضایی خواسته است تا چگونگی دسترسی به این شناسنامه ها را بررسی کرده و عاملان جعل شناسنامه ها را مورد پیگرد قانونی قرار دهند./بی بی سی

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

وزارت دفاع افغانستان: ولسوالی دهنه‌غوری را پس از سه سال از طالبان پس گرفتیم

بیا تو مالزی - امروز وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که نیروهای امنیتی این کشور شب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب