یکشنبه , 3 مرداد 1400
خانه / اخبار جهان / ائتلاف چینی-ژاپنی علیه دلار!

ائتلاف چینی-ژاپنی علیه دلار!

بیا تو مالزی -

آیا جغرافیای اقتصادی جهان رو به تغییر است؟…

چین و ژاپن در حال انجام گفت‌وگوهایی هستند که در آن، ارز و دلار از مبادلات میان دو کشور حذف می‌شود. موافقت کلی برای انجام این تحول بزرگ در دیداری بین نخست وزیران دو کشور صورت گرفته و اکنون عملیاتی کردن این تصمیم در حال بررسی های کارشناسی است.

به گزارش «تابناک»، این دو کشور که هم‌اکنون از نظر حجم تولید ناخالص داخلی، دومین و سومین اقتصاد جهان پس از ‌آمریکا به شمار می‌روند، بیشترین ذخایر دلاری جهان را در اختیار دارند.بنا بر این گزارش، هم‌اکنون ذخایر چین، رقم باورنکردنی سه هزار میلیارد دلار را تشکیل می‌دهد و البته ژاپن نیز نزدیک به یک میلیارد دلار ذخایر ارزی دارد.این در حالی است که حجم مبادلات میان دو اقتصاد چین و ژاپن به صورت مستمر در حال افزایش است و در صورت به نتیجه رسیدن گفت‌وگوها، حذف دلار از اقتصاد این دو کشور میزان نیاز آنها از کل ذخایر دلاری کاهش یافته و طبیعتا این کار منجر به آزادسازی حجم بسیاری از ذخایر دلاری و افزایش عرضه دلار در سطح جهان است که می تواند به تغییر جدی در ارزش دلار و شکل گیری جریانی از کاهش وابستگی به بانکهای مرکزی جهان به دلار منجر گردد.

چین و ژاپن بزرگترین شرکای تجاری در سال گذشته بودند که معادل 340 میلیارد دلار در مبادلات دو طرفه استفاده کرده‌اند و این رقم برابر یک سوم ذخایر دلاری ژاپن و یک دهم ذخایر چین است.

پیش بینی می شود ریسک نوسان قیمت دلار و عدم رشد و عدم پیشرفت اقتصادی سریع و مطمئن در آمریکا موجب افزایش ریسک دلار و کاهش حجم دلار در سبد بانک‌های مرکزی جنوب شرقی آسیا می‌‌شود شده، این مسئله بر روی قیمت طلا اثر ‌گذاشته و آن را بالا می‌برد.گفته می شود این تصمیمات اخیر در پی فرآیند روی آوردن بانکهای مرکزی جهان به یوآن است.
به تازگی برخی از بانکهای مرکزی جهان مانند تایلند و نیجریه تصمیم به خرید یوان و استفاده از آن در دارایی‌های‌شان گرفته اند. چون موجب پیشرفت اقتصادی و آسان‌تر شدن سرمایه گذاری آنها در چین می‌شود. این درحالی است که اروپایی ها نیز به دنبال تبدیل یوان به یک ارز رسمی بین المللی برای تقویت جایگاه یورو در برابر دلار هستند.
همگرایی چین و ژاپن اتفاقی عظیم ولی غیر قابل پیش بینی
شاید بتوان گفت‌وگوهای کنونی چین و ژاپن را از دید گسترده‌تری نیز تحلیل کرد. همگرایی اقتصاد میان دو اقتصاد قدرتمند شرق آسیا که البته دو اقتصاد بزرگ جهانی نیز به شمار می‌روند، می‌تواند به تأثیرات شگرفی در میدان جهانی منجر شود.سال‌ها از جنگ جهانی دوم و حمله خونین ژاپن به چین گذشته است، ولی این واقعه همچنان بر روابط دو کشور سایه گسترده است، حال آن که فرانسوی‌ها سال‌هاست حمله به مراتب خشن‌تر آلمانی‌ها را اگرچه فراموش نکرده اند اما به کناری نهاده و با کنار گذاشتن اختلافات در راستای منافع ملی، به همکاری اقتصادی با آلمان‌ها پرداخته و از این طریق رهبری اقتصادی کل قاره اروپا را به دست گرفته‌اند.البته قطعا معادلات اقتصادی در شرق آسیا با منطقه اروپا کاملا متفاوت است. اما این اصل کلی در شرق نیز قابل اجرا است.
اکنون سال‌هاست که آمریکا  ژاپن را در مورد قرار دادن‌ های-تک در اختیار چین تحت فشار گذاشته و البته ژاپنی‌ها نیز بر قطعیت این مسأله تأکید می‌کنند.اما در عمل، خلاف این مسأله اتفاق می افتد و همین چند وقت پیش بود که باز هم پلیس ژاپن دفتر یک شرکت اقتصادی را به جرم صادرات ‌های-تک به چین بست، در حالی که هم‌اکنون شرکت‌های بسیار در ژاپن مشغول چنین تبادلات با چین هستند.گفتنی است، چین و ژاپن هر یک رهبری یک اتحادیه بزرگ اقتصادی در شرق آسیا را به عهده دارند (اتحادیه آسه‌آن و اتحادیه شانگهای) و همگرایی میان این دو اقتصاد بزرگ می‌تواند تأثیرات شگرفی در تغییر جغرافیای اقتصادی جهان داشته باشد.
منبع:تابناک
منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

چین تسلیم تحریم‌های نفتی آمریکا می‌شود؟

بیا تو مالزی - واردات نفت چین از ونزوئلا در ماه سپتامبر که شرکت‌های بزرگ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب