خانه / اخبار مالزی / اجلاس بین المللی غذای حلال در مالزی آغاز شد

اجلاس بین المللی غذای حلال در مالزی آغاز شد

بیا تو مالزی -

اجلاس بین المللی غذای حلال صبح دوشنبه با حضور “نجیب تون رزاق” نخست وزیر مالزی و کارشناسان صنایع غذایی از کشورهای اسلامی از جمله جمهوری اسلامی ایران و برخی کشورهای غیراسلامی در مرکز همایش های بین المللی شهر کوالالامپور آغاز به کار کرد…

به گزارش خبرنگار ایرنا از کوالالامپور، در هفته حلال مالزی که امروز با برگزاری پنجمین نشست جهانی حلال آغاز شد، دست اندرکاران صنعت غذای حلال از سراسر جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران آخرین محصولات و دستاورد های خود را به نمایش می گذارند.
نجیب تون رزاق در سخنرانی افتتاحیه خود در حضور کارشناسان صنایع غذایی بیش از 50 کشور جهان ، این نشست را نشانه اهمیت صنعت حلال و بازار گسترده آن در جهان دانست.
نخست وزیرمالزی صنعت حلال را زمینه ساز همگرایی فرهنگی، اقتصادی و قومی مسلمانان دانست که می تواند باعث هماهنگی بیشتر بین کشورهای اسلامی شود.
وی گفت: نشان حلال که بر آمده از آموزه های اسلامی است به علت تضمین سلامت و کیفیت از سوی همه جهان مورد استقبال قرار گرفته است و نشان حلال حامل ارزش هایی است که تنها مختص مسلمانان نیست.
نخست وزیر مالزی گفت: بازار کالای حلال بالقوه بیش از 2/3 تریلیون دلار ارزش دارد که 67 درصد آن (حدود 1/5تریلیون دلار)به اقلام خوراکی،22درصد (حدود 500میلیارد دلار) به اقلام دارویی و حدود200میلیارد دلار به اقلام بهداشتی و آرایشی اختصاص دارد.
وی با اشاره به قابلیت ها و ظرفیت های بسیار زیاد در اقتصاد حلال خواستار تلاش بیشتر کشورهای اسلامی برای همکاری در این زمینه شد و گفت: کشورهای اسلامی و بخش های فعال در صنعت غذای حلال باید اتحادها و پیوندهای راهبردی با یکدیگر برقرار کند تا برمشکلات پیش روی گسترش این بازار فائق آیند.
نخست وزیر مالزی همچنین خواستار استفاده از متخصصان بازاریابی، برند سازی، آموزش و مدیریت در کشورهای اسلامی برای پیشرفت بیشتر این صنعت شد.
نجیب تون رزاق گفت: ارزش معاملات بازار صنعت حلال درمالزی درسال 2009 به بیش ازسه میلیارد و 200میلیون رینگیت (یک میلیارد دلار) رسید و پیش بینی می شود که این رقم در سال جاری میلادی به حدود 4میلیارد رینگیت ( بیش ازیک میلیارد و 300میلیون دلار) برسد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب