خانه / اخبار مالزی / اجلاس وزرای گروه دی 8 با حضور وزیر خارجه ایران در مالزی برگزار می شود

اجلاس وزرای گروه دی 8 با حضور وزیر خارجه ایران در مالزی برگزار می شود

بیا تو مالزی -

اجلاس وزرای خارجه 8 کشور در حال توسعه اسلامی با حضور منوچهر متکی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در کوالالامپور پایتخت مالزی برگزار می شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از مالزی، این اجلاس 11 آبان ماه سال جاری با حضور وزرای خارجه ایران، مالزی، اندونزی، نیجیریه، مصر، پاکستان و ترکیه به میزبانی مالزی برگزار می شود.
بر اساس این گزارش، نشست کارشناسان گروه دی 8 نیز از هشتم آبان ماه آغاز خواهد تا دستور کار اجلاس وزرای خارجه را فراهم کنند.
این گزارش حاکی است، بررسی دستاوردها و مرور برنامه های آینده گروه دی 8 از جمله برنامه های اجلاس وزرای خارجه گروه دی 8 عنوان شده است.
گروه 8 کشور در حال توسعه اسلامی 13/5 درصد جمعیت جهان را تشکیل می دهد و در سال 1997 فعالیت خود را به صورت گروهی آغاز کردند.
اجلاس سران و وزرای خارجه 8 کشور در حال توسعه اسلامی سال گذشته در مالزی برگزار شده بود.
گروه دی هشت (D8) پانزدهم ژوئن 1997 از طریق بیانیه استانبول اعلام موجودیت کرد.
جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، پاکستان، بنگلادش، اندونزی، مالزی، مصر و نیجریه اعضای گروه D8 هستند.
این گروه در واقع از جمله پیمان‌های منطقه‌ای است که به منظور ایجاد روابط مستحکم اقتصادی بین کشورهای در حال توسعه اسلامی و تقویت نفوذ این کشورها در بازارهای جهانی تشکیل شده است.
پایه‌گذار گروه D8 نجم‌الدین اربکان نخست وزیر اسبق و اسلام‌گرای ترکیه بود که با سفر به 8 کشور عضو در تیرماه سال 1375 زمینه تأسیس این گروه را فراهم کرد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب