سه شنبه , 4 آذر 1399
خانه / اخبار ایران / احمدی‌نژاد:سازندگی هخامنشیان وصفویه هم مثل این 30سال نبود

احمدی‌نژاد:سازندگی هخامنشیان وصفویه هم مثل این 30سال نبود

بیا تو مالزی - “محمود احمدی نژاد ” رییس جمهوری امروز شنبه کارهای صورت گرفته در مقطع سی ساله پس از پیروزی انقلاب اسلامی را در تاریخ ایران زمین بی سابقه خواند و گفت: دو مقطع سازندگی در زمان هخامنشیان و ساسانیان و یک مقطع هم در زمان صفویان در ایران داشته ایم اما در این 30 سال کارهایی صورت گرفته است که قابل قیاس با هیچ کدام از آن مقاطع نیست.
به گزارش واحد مركزی خبر، احمدی نژاد در مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن با ستایش از عملكرد جامعه صنعتی و معدنی كشور افزود: در مقاطعی که به آنها اشاره کردم در تاریخ ایران کارهای بسیاری صورت گرفت و در آن زمان به نوعی ایران حرف اصلی را می زد، اما در این سی سال کارهای انجام شده قابل مقایسه با آن مقاطع درخشان نیست و بسیار گسترده تر است.

رئیس جمهور، ظرفیت ها، توانمندی ها و شایستگی های ایران اسلامی را بسیار بیشتر از آن دانست که امروز محقق شده است و در عین حال افزود: امروز که همه جهان در یک رقابت لحظه ای قله ها را فتح می کند، ایران اسلامی شایستگی فتح همه قله ها را دارد؛ باید دست به دست هم بدهیم، همت کنیم و ایران را به جایگاه اصلی خود برسانیم.

وی شواهد و دلایل فراوانی را مشخص کننده توانایی ایران برای رسیدن به قله های جهانی ذکر کرد و گفت: یکی از این شواهد و دلایل تاریخ کشور ماست و دیگری کارهایی که شما انجام داده اید.

احمدی نژاد تصریح كرد: اگر در این شرایط و با همت شما بتوانیم روی پای خود بایستیم و تولید را سر پا نگه داریم قطعاً در شرایط آرام ‌تری که در پیش داریم می توانیم تولید را به مراتب بهتر و قوی تر از قبل به پیش ببریم.

وی خاطرنشان ساخت:‌ به رغم همه تحریم‌ها ، محدودیت‌ها و فشارها امروز صنعت ما به مراتب پیشرفته تر از 3 تا 5 سال گذشته است و این حاصل تلاش جامعه صنعتی و معدنی کشور است که به آن افتخار می کنیم.

رئیس دولت به ایستادگی جامعه صنعتی و معدنی کشور در شرایط سخت چهار سال گذشته اشاره وتصریح کرد: علاوه بر فشارها و محدودیت‌هایی مانند تحریم مالی که با آن مواجه بودیم ، بحران جهانی هم به آن اضافه شد که هنوز هم ادامه دارد و همه نمودارها در بسیاری از کشورها رو به پایین است اما رشد صنعتی و معدنی ما به فضل الهی و با تلاش شما جامعه صنعتی و معدنی کشور مثبت و روزافزون است و ما به آن می بالیم.

حوادث انتخابات برای انحراف از بحران بود

احمدی نژاد با بیان اینکه کشورهای بحران زده مالی بسیار تلاش کردند تا هر طور شده است توجه جهان را از این بحران بزرگ به سویی دیگر تغییر دهند گفت: خیلی سعی کردند که با حواشی ای که درست می کنند ذهن ها را از این بحران عظیم برگردانند و برای مثال آنفلوآنزای خوکی را درست یا سعی کردند از مسئله انتخابات ما چیز دیگری بسازند و ذهن ها را به سوی آن منحرف کنند اما همچنان درگیر این بحران بزرگ هستند و نمی توانند آن را انکار کنند.

احمدی نژاد در ادامه سخنان خود به اهداف دشمنان ایران اسلامی در ماجرای هسته ای اشاره کرد و افزود: آنها دو هدف را در زمینه های سیاسی، علمی و اقتصادی پیگیری می کردند که به فضل پروردگار در هر دو شکست خوردند.

رئیس دولت با بیان اینکه آنها می خواستند در زمینه سیاسی عزت و استقلال ایران را در هم بشکنند گفت: آنها در صدد شکستن استقلال ملت ایران بودند و حتی می خواستند درب اندیشه ایرانی نیز بسته شود و هر گاه که آنها اراده کردند فکرهایی که در ذهن دانشمندان ماست عملیاتی شود که با ایستادگی ملت نتوانستند.

وی با اشاره به خواسته های زیاد آنان در آن مقطع تصریح کرد: حتی با وجود این، آنها ایران را محور شرارت خواندند و گفتند باید به این کشور حمله کنیم.

احمدی نژاد با تشریح اهداف علمی و اقتصادی دشمنان ایران اسلامی در موضوع هسته ای گفت: آنها در صدد این بودند و هستند که فناوری های پیشرفته را در انحصار خود بگیرند و معلوم است کشوری که فناوری های پیشرفته نداشته باشد همیشه عقب خواهد ماند و به لطف خدا در این زمینه هم شکست خوردند.

رئیس دولت با بیان اینکه دشمنان ایران اسلامی در چهار سال گذشته سنگین ترین فشارهای سیاسی و اقتصادی را بر ما تحمیل کردند به بیان دلایل شکست آنها در این مسیر پرداخت و افزود: یک بخش از این دلایل بدون تردید به همت شما نمایندگان جامعه صنعت و معدن کشور برمی گردد.

وی اضافه کرد: دشمنان می خواستند با تحریم، تولید و صنعت ما را متوقف و بحران درست کنند که با افتخار می توانم اعلام کنم با ایستادگی شما، امروز آنها نه تنها نتوانستند به این هدف برسند، بلکه صنعت ما نسبت به سه تا پنج سال گذشته پیشرفته تر شده است.

اختصاص 5 میلیارددلار تسهیلات به بخش صنعت

رئیس دولت در بخش دیگری از سخنانش، از اختصاص 5 میلیارد دلار تسهیلات با سود پایین برای سرمایه در گردش واحدهای تولیدی خبر داد.

احمدی نژاد در همایش روز صنعت و معدن در سالن اجلاس سران گفت: نمایندگان مجلس در قانون بودجه پیشنهاد دولت را برای اختصاص 3 میلیارد دلار به عنوان سرمایه در گردش واحدهای تولیدی با روی باز پذیرفتند.

وی افزود: از جانب رئیس کل بانک مرکزی نیز می خواهم بگویم 2 میلیارد دلار وی اختصاص دهد تا با تخصیص 5 میلیارد دلار به عنوان سرمایه در گردش واحدهای تولیدی گره ای از مشکلات آنان گشوده شود.

رئیس دولت یادآور شد: البته این علاوه بر ارزی است که برای سرمایه گذاری در اختیار وزارت صنایع و معادن قرار گرفته است.

احمدی نژاد، بخش صنعت و معدن را موتور محرک اقتصاد کشور دانست و افزود: هر گاه صنعت و معدن با نشاط و سریع حرکت کند بقیه بخش ها نیز به سرعت حرکت خواهد کرد.

رئیس دولت تاکید کرد: سرفصل کار دولت آن است که خود را از رقابت با مردم کنار بکشد زیرا دولت رقیب شما نیست.

احمدی نژاد گفت: برای تحقق این هدف نخست باید موانع را از پیش پای شما برداریم و دیگر آنکه شما را پشتیبانی کنیم.

رئیس دولت افزود: تحولات صنعتی در دنیا لحظه به لحظه است که براین اساس ما نیز باید به طور لحظه ای به بازنگری صنایع و روزآمد کردن آن بپردازیم که شما (صنعتگران) خود باید به صحنه بیایید و عمل کنید.

احمدی نژاد تاکید کرد: تجربه نشان داده است که زمانی برنامه ها به طور مناسب و عملیاتی تهیه خواهد شد که بدنه اصلی کار صنعت در آن مشارکت فعال داشته باشد.

رئیس دولت با اشاره به موانع عرصه صنعت گفت: بدون تردید یکی از موانع اصلی در این باره بوروکراسی است.

احمدی نژاد افزود: به ما می گفتند چرا سفر استانی می روید که در پاسخ گفتم به صد علت اما فقط یک علت کافی است و آن بوروکراسی است زیرا ما بوروکراسی را دور زدیم.

رئیس دولت گفت: بوروکراسی امری موروثی و اقتباسی است و مربوط به فرهنگ ایرانی نیست به همین علت باید آن را اصلاح کنیم.

احمدی نژاد تاکید کرد: بوروکراسی باید در خدمت تولید ، صنعت، ‌معدن و پیشرفت کشور باشد نه ترمز آن که اکنون در حال شکسته شدن است.

رئیس دولت، بحث منابع بانکی را از دیگر موانع عرصه صنعت برشمرد و افزود: کار و تولید نیازمند منابع است و من باور ندارم که بانک، بنگاهی اقتصادی در کنار کار صنعتی است اگر چه برخی با این دیدگاه مخالفند.

احمدی نژاد گفت: بانک، نهادی پشتیبان و تسهیل کننده است که باید در خدمت تولید باشد و اگر چنین فضایی در کشور حاکم نشود به معنای نابودی تولید و رشد ربا و نزول خواری در کشور است.

تاكید بر اصلاحات بانكی

رئیس دولت در ادامه سخنانش بر لزوم از بین رفتن مقاومت در برابر اصلاحات بانکی تاکید کرد و گفت: مهمترین مقاومت در برابر اصلاحات بانکی، مقاومتی است که در ذهن برخی شکل گرفته است که باید با کمک شما (صنعتگران) آن را به طور کامل از سر راه برداریم.

رئیس دولت افزود: همکارانم در نظام بانکی تلاش بسیار می کنند اما اگر شبکه بانکی خود را رقیب بنگاه های اقتصادی نداند بلکه به عنوان خادم عمل کند چرخش پول و اثرگذاری سیاست های مالی و پولی تسریع می شود.

احمدی نژاد در بخش دیگری از سخنان خود ضرب المثل های ایرانی را بسیار حکیمانه دانست و گفت: از قدیم گفته اند “کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من”، یک ملت بزرگ اگر بخواهد سری در سرها درآورد باید روی پای خود بایستد.

رئیس دولت افزود: ما با کسی دعوا نداریم و هیچگاه به قصد کشور گشایی به جایی حمله نکرده ایم، ما در پی صلح و برادری هستیم.

احمدی نژاد با اشاره به اهداف تولید فیلم ضد ایرانی 300 گفت: آنان چون زورشان به ما نمی رسد با تولید این فیلم درصدد انتقام از تاریخ برآمدند و گفتند زمانی، ایران 28 ملت را زیر سیطره خود درآورده بود.

رئیس دولت افزود: در آن فیلم دو دروغ بزرگ وجود دارد که من در پاسخ به آن گفتم 28 ملت نبود 42 ملت بود ضمن آنکه این امر از روی زور نبود بلکه آنقدر فرهنگ ما متعالی است که ملت های دیگر درپی پیوستن به حوزه فرهنگی ما هستند.

نگاه به بازارهای جهانی

رئیس دولت گفت: نگاه صنعتگران ما باید به بازارهای جهانی باشد و دولت برای تحقق این هدف در خدمت صنعتگران است.

احمدی نژاد افزود: اکنون تولیدات ایران در 56 کشور به طور مستمر عرضه می شود که باید به 180 کشور ارتقا یابد.

رئیس دولت تاکید کرد: اگر می خواهیم اقتصادمان جهش پیدا کند باید حتما وارد اقتصاد جهانی شویم که البته برای تحقق این هدف باید از واردات کالاهای بنجل جلوگیری شود.
احمدی نژاد گفت: در سفر به حدود 50 کشور جهان با ارزیابی دقیق، قاطعانه اعلام می کنم توانمندی و ابتکارات شما نه فقط از آن کشورها کم ندارد بلکه می تواند بالاتر هم باشد.

رئیس دولت افزود: البته مشکلات همواره وجود دارد و فقط سطح و جنس آن عوض می شود و گرنه کجای دنیا با مشکل مواجه نیست؟

احمدی نژاد گفت: دو کشور در اروپا وجود دارد که می گویند وضع آنها خیلی خوب است در حالیکه رئیس جمهور یکی از همین کشورها در گفتگو با من 30 دقیقه از مشکلات و بحران های کشورش سخن گفت و اظهار داشت که امواج مشکلات بسیار شکننده است و راهبردی برای حل آن وجود ندارد.

رئیس دولت افزود: سال ها پیش مشکلاتی داشتیم که البته با مشکلات کنونی قابل مقایسه نیست زیرا ملت زمانی که تصمیم می گیرد رو به جلو حرکت کند معنایش مواجهه با مشکلات است.

احمدی نژاد افزود: هنر ایرانی ها غلبه بر مشکلات است و اکنون به نقطه ای رسیده ایم که باید با چند پرش بلند، خود را به سطوح عالی برسانیم.

رئیس دولت گفت: عمیقا معتقدم با توانمندی های داخلی می توان این ماموریت را انجام داد و نگاه شما باید در سطح جهانی باشد.

احمدی نژاد با تاکید بر لزوم تحقق بهره وری در عرصه عمل گفت: اینکه مدام برای افزایش بهره وری بخشنامه صادر کنیم چه سودی دارد، این امر دیکته ای نیست.

رئیس دولت افزود: دانشگاههای ما تولیدات علمی بسیار بالایی دارند و جوانان بسیار تیزهوش و مسلطی داریم که برای افزایش بهره وری باید ارتباط (صنعت و دانشگاه) را برقرار کرد.

احمدی نژاد گفت: هنوز هم وقتی بحث پژوهش می شود نگاه ها به دست دولت است اما مگر دولت چقدر توانایی دارد؟

رئیس دولت بازدهی بودجه های دولتی در بخش پژوهش را کمتر از 50 درصد دانست و افزود: با ارزیابی این موضوع متوجه شدیم 57 درصد بودجه های پژوهشی صرف کارکنان و فقط 43 درصد صرف پژوهش می شود.

احمدی نژاد با تاکید بر لزوم حمایت از دانشگاه ها تاکید و اضافه کرد: طرح های خود را به دانشگاهها بدهید ما نیز حمایت می کنیم به نحوی که به دانشگاه ها اعلام می کنیم هر طرحی که از بخش صنعت بگیرند 50 درصد هزینه اش را می دهیم.

تاکید بر اصلاح قانون کار

رئیس دولت گفت: چند سال قبل نظام مارکسیسم از هم فرو پاشید و اکنون نظام سرمایه‌داری به بن‌بست رسیده است و باید نظام جایگزینی به دنیا معرفی شود.

محمود احمدی نژاد در مراسم روز صنعت و معدن افزود: مارکسیست ها به تاریخ پیوسته اند و کفگیر اقتصاد سرمایه داری نیز به ته دیگ خورده است آیا دنیا بدون نظام اقتصادی می تواند ادامه دهد؟ خیر.

رئیس دولت با طرح این پرسش که نظام مطلوب جایگزین نظام سرمایه داری چیست و چه کسی باید آن را معرفی کند؟ گفت: آیا باز هم باید منتظر کسانی باشیم که صد سال ثروت های دنیا را بردند و تورم را به کشورهای دیگر منتقل و تحمیل کردند در این باره اقدام کنند یا ما باید حرکت کنیم؟

احمدی نژاد افزود: ما باید اخلاق تولید و روابط تولیدمان را به دنیا صادر و معرفی کنیم، من باور دارم که این امر شدنی است؛ البته باید به سرعت داخل کشور را بسازیم تا بتوانیم الگوی خود را ارائه کنیم.

رییس‌ جمهور همچنین به ضرورت اصلاح قانون کار اشاره کرد و گفت: با محوریت وزارت صنایع و معادن، همکاری وزارت کار و معاونت حقوقی ریاست ‌جمهوری و با حفظ امنیت شغلی و کرامت کارگران باید در این قانون بازنگری شود تا در آن، کار و روابط کار در خدمت کار، کارگران و کارفرمایان و تولید کشور قرار بگیرد.

احمدی نژاد همچنین بر لزوم ادغام وزارتخانه های صنایع و بازرگانی تاكید كرد و گفت: ما باید وزارت بازرگانی و وزارت صنایع و معادن را در همه ادغام كنیم و هدف آن رشد تولید ملی باشد، ما و شما نیز این همت را دارید كه در خدمت ملت ایران باشید البته باید این موضوع به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

وی در پایان از برگزاری نشست مشترک هیئت دولت و اهالی صنعت و معدن در آینده‌ نزدیک خبر داد.

بر اساس این گزارش در این مراسم داودی معاون اول رئیس جمهور، هاشمی رییس کمیسیون صنعت و معدن در مجلس و تعدادی دیگر از نمایندگان مجلس و اهالی صنعت حضور داشتند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب