سه شنبه , 4 آذر 1399
خانه / اخبار مالزی / اختلاف مالزیایی ها بر سر روز ملی

اختلاف مالزیایی ها بر سر روز ملی

بیا تو مالزی -

دو ایالت شرقی مالزی (صباح و ساراواک) و نیز برخی از احزاب مخالف این کشور درحالی امروز (شنبه) را به عنوان “روز ملی مالزی”، البته با تاخیر حدود یک ماهه جشن می گیرند که ائتلاف حاکم بر این کشور چندان با آن موافق نیست و حتی آنرا به عنوان یک روز تعطیل رسمی اعلام نکرده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از مالزی، این در حالی است که دولت مرکزی مالزی 31 ماه اوت را به عنوان روز ملی این کشور تعطیل اعلام کرده و جشن هایی را نیز به همین مناسبت برگزار می کند.
دو ایالت صباح و ساراواک مالزی همه ساله روز 16 سپتامبر را به عنوان روز ملی این کشور و نیز سالروز شکل گیری فدراسیون مالزی جشن می گیرند و حتی این روز در تقویم این دو ایالت تعطیل رسمی اعلام شده است.
16 سپتامبر روز تشکیل فدراسیون مالزی است که دو جزیره صباح و ساراواک به کشور مالزی ملحق شده و سنگاپور نیز از این کشور جدا شده است.
بنا به این گزارش، برخی از احزاب اپوزیسیون مالزی از جمله ائتلاف تحت رهبری انور ابراهیم نیز همواره تلاش کرده اند تا روز 16 سپتامبر را به عنوان یک روز ملی و به عنوان تعطیلات رسمی در تقویم این کشور به ثبت برساند، تلاشی که عموما با موافقت نخبگان، کارشناسان و نیز افکار عمومی مالزی همراه بوده است.
با اینحال دولت حاکم بر این کشور، ائتلاف باریسان نشنال، چندان با این امر موافق نیست و تاکنون همه تلاش ها و فراخوان های مردمی این کشور را به دلایل نامعلومی مسکوت و بدون پاسخ گذاشته و همچنان 31 ماه اوت، سالروز استقلال این کشور را به عنوان روز ملی مالزی جشن می گیرد.
مخالفان دولت و مسئولان دو ایالت صباح و ساراواک همواره استدلال می کنند که 16 سپتامبر نیز به عنوان یک روز ملی باید در تقویم این کشور به رسمیت شناخته شود. چراکه در سال 1963 و در چنین روزی دو ایالت شرقی صباح و ساراواک و قسمت غربی این کشور به یکدیگر ملحق شده و فدراسیون مالزی (کشور مالزی کنونی) را تشکیل دادند.
لازم به یادآوری است که در سال جاری میلادی به دلیل همزمانی روز 16 سپتامبر با ماه مبارک رمضان، دو ایالت شرقی صباح و ساراواک مالزی برپایی جشن های این روز را به روز جاری (10 اکتبر) موکول کرده بودند.
علاوه بر این اختلافات موجود بین احزاب مخالف دولت و حزب حاکم در مالزی به اشکال دیگر نیز بروز می کند به ویژه اینکه برخی از احزاب مخالف ماهیتی اسلامی داشته و بر سر اجرای احکام اسلامی اختلاف نظر دارند.
عمده ترین حزب مخالف دولت مالزی حزب اسلامی پاس است که در برخی ایالت های تحت کنترل خود از جمله ایالت کلانتان بر اساس احکام اسلامی تغییراتی را در نحوه حکومت اعمال کرده است. از جمله اینکه این تغییرات می توان به تعطیلی روز جمعه همانند کشورهای اسلامی به جای روز یکشنبه در این ایالت اشاره کرد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب