یکشنبه , 9 آذر 1399
خانه / اخبار مالزی / استاد فلسطینی عضو حماس در مالزی به ضرب گلوله کشته شد
حماس می‌گوید فادی محمد البطش که از او به عنوان استاد علوم انرژی نام برده شده یکی از اعضای این گروه بوده است

استاد فلسطینی عضو حماس در مالزی به ضرب گلوله کشته شد

بیا تو مالزی - فادی محمد بطش، مدرس فلسطینی که عضو گروه حماس هم بود صبح شنبه در کوالالامپور، پایتخت مالزی، هدف سوء قصد قرار گرفت و کشته شد.

اعضای خانواده آقای بطش می‌گویند سازمان جاسوسی و اطلاعاتی اسرائیل، موساد، پشت این ترور بوده است.

هم‌زمان مقام‌های مالزی هم می‌گویند به عقیده آنها ضاربان با یک نهاد اطلاعاتی خارجی مرتبط بوده‌اند.

با این حال، دولت اسرائیل هنوز واکنشی به این گزارش‌ها نداده است.

حماس در گذشته هم موساد و اسراییل را به هدف قرار دادن دانشمندان خود در خارج از سرزمین‌های فلسطینی متهم کرده است، اتهام‌هایی که اسراییل هیچ‌گاه رسما آنها را نپذیرفته است.

در یکی از آخرین موارد، حماس مدعی شد که موساد پشت ترور یکی از اعضای تونسی این گروه در سال ۲۰۱۶ بوده؛ کسی که گزارش شد کارشناس پرواز و عملیات با پهپادها بوده است.

بامداد شنبه (۲۱ آوریل) فادی محمد بطش که از محل سکونتش به سوی مسجد محل روانه شده بود از سوی دو موتورسوار مسلح هدف قرار گرفت.

به گزارش پلیس کوآلالامپور، ضاربان ۱۰ گلوله به سوی آقای بطش شلیک کرده‌اند که موجب مرگ سریع او و پیش از رسیدن امدادگران شده است.

تحقیقات اولیه حکایت از برخورد ۴ گلوله به فادی محمد البطش دارد و دو پوکه هم در محل تیراندازی پیدا شده است.

به گفته پلیس دوربین‌های مداربسته شهری دو مظنون این واقعه را نشان می‌دهند که پیش از تیراندازی حدود ۲۰ دقیقه در محل منتظر مانده‌اند و بعد از شلیک هم به سرعت متواری شده‌اند.

پلیس مالزی می گوید: “ما معتقدیم که آقای بطش هدف اصلی ضاربان بوده چرا که در آن لحظه دو نفر دیگر هم در نزدیکی محل تیراندازی حضور داشتند.”

ضاربان که موفق شده‌اند از صحنه بگریزند صبح شنبه ۱۰ بار به این دانشمند فلسطینی عضو حماس شلیک کردند

‘برخیز و اول تو بکش!’ امیر پیام – بی‌بی‌سی واشنگتن

رونن برگمن، نویسنده و روزنامه‌نگار برجسته اسرائیلی که نتیجه تحقیقات مفصلش درباره تاریخچه موساد به تازگی در کتابی به نام ‘برخیز و اول تو بکش ‘ ( Rise and Kill First) منتشر شده، در گفتگوی ویژه با بی‌بی‌سی فارسی (که به زودی پخش خواهد شد) از جزئیات دکترین موساد برای قتل‌های هدفمند سخن می‌گوید.

آقای برگمن به نقل از مئیر داگان، رئیس اسبق موساد (۲۰۰۲-۲۰۱۰) می‌گوید این یک سیاست محوری در نهادهای اطلاعاتی اسرائیل است که برای جلوگیری از جنگ علنی با “دشمنان” رهبران و مهره‌های مهم آنها از جمله دانشمندانی که (به زعم اسرائیل) به برنامه‌های نظامی ‘دشمنان اسرائیل ‘ کمک می‌کنند را هدف می‌گیرد.

برگمن: “داگان می‌گفت کشتن کسانی مثل هیتلر، ناپلئون و نظیر آن می‌توانست مسیر تاریخ را عوض کند. به او گفتم خب برای هرکسی یک جایگزین می‌توان پیدا کرد اما داگان مخالفت کرد و مثال عماد مغنیه را زد که به گفته او حزب‌الله دیگر نتوانست کسی مثل او را به خود ببیند.”

در این کتاب، که هم اکنون یکی از پرفروش‌ترین‌های آمازون است، رونن برگمن از جزئیات مسموم کردن ودیع حداد، مغز متفکر عملیات چریکی جبهه مردمی آزادی فلسطین در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی، پرده بر می‌دارد که چه طور موساد با خمیردندان سمی او را از پای در می‌آورد در حالی که تا همین اواخر گمان می‌رفت ودیع حداد به علت سرطان خون درگذشته است.

برگمن در کتابش همچنین به جزئیات ترور فتحی شقاقی، بنیان‌گذار جهاد اسلامی فلسطین در سال ۱۹۹۵ اشاره می‌کند؛ این که چگونه او هنگامی که با پاسپورت جعلی در مسیر سفرش به لیبی در جزیره مالت ایتالیا توقف کرده بود توسط دو ضارب موتورسوار ترور شد.

قتل‌های هدفمندی که اسراییل هیچ‌گاه رسما آنها را نپذیرفته اما برای عملیاتی شدن هر کدام از آنها، به نوشته آقای برگمن، “یک برگه قرمز وجود دارد که امضای شخص نخست‌وزیر یا رئیس جمهوری” در پای آن گذاشته شده است.

واکنش حماس

در همین حال، احمد زاهد، معاون نخست‌وزیر مالزی، که خبرگزاری برناما مالزی از او نقل قول کرده، گفته قربانی (فادی محمد بطش) برای یک نهاد اطلاعاتی خارجی فعالیت می‌کرده و با سازمان‌های غیردولتی حامی فلسطینان هم همکاری می‌کرده است.
آقای بطش که سال‌هاست مقیم مالزی است مدرس مهندسی الکترونیک در مراکز آموزشی کوآلالامپور بود.

حماس روز شنبه با صدور اطلاعیه‌ای تصریح کرد یکی از اعضای این گروه “ترور” و به “شهادت” رسیده است. با وجود این، در اطلاعیه حماس اسراییل به طور مستقیم متهم نشده است.

گزارش‌های متعدد حکایت از آن دارند که موساد در گذشته بارها برای کشتن اعضای گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی در خارج از این سرزمین‌ها اقدام کرده است.

یکی از شناخته‌شده‌ترین عملیات موساد به سال ۱۹۹۷ صورت گرفت که طی آن ماموران این سازمان جاسوسی در اردن با پاشیدن سم به داخل گوش خالد مشعل، از رهبران عالیرتبه حماس برای کشتن او اقدام کردند.

عملیات دیگری که در سال ۲۰۱۰ خبرساز شد ترور محمود المبحوح، از فرماندهان ارشد حماس بود که در هتلی در دوبی به قتل رسید.

مرگ آقای المبحوح که در ابتدا طبیعی جلوه می‎داد چرا که او را بی‌جان در تخت‌خوابش در هتل پیدا کردند اما با پخش تصاویر ضبط شده توسط دوربین‌های شهری در دوبی مرگ او به خبری جهانی بدل شد. در این تصاویر ضاربان دیده می‌شدند که چه طور وارد هتل

محل اقامت آقای المبحوح می‌شوند و پس از به قتل رساندن او (بدون استفاده از خشونت و شلیک) از محل متواری می‌شوند.

اسرائیل هیچ‎گاه مسئولیت این قتل‌های هدفمند را برعهده نگرفته است./بی بی سی

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب