پنج شنبه , 7 مرداد 1400
خانه / دانش و فناوری / استفاده از دامنه ir اجباری شد

استفاده از دامنه ir اجباری شد

بیا تو مالزی -

تمام دستگاه‌های دولتی ملزم به استفاده از دامنه ir شدند…

وزیر ارتباطات طی بخشنامه‌ای اعلام کرد: استفاده از پسوند دامنه کشوری “ir.” در کلیه وب‌سایت‌ها، پرتال‌ها دستگاه مرکزی، سازمان‌ها، شرکت‌ها و ادارات تابعه دستگاه‌های اجرائی با رعایت مواردی اجباری است.
رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با ارسال نامه‌ای به تمامی دستگاه‌‌های اجرایی، استفاده از پسوندهای‌ غیر از ir. برای پورتال‌های اجرایی را ممنوع اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، در این بخش نامه که با عنوان ” بخش نامه به تمامی دستگاه‌های اجرایی” تنظیم شده، آمده است:

با توجه به ماده (46) قانون برنامه پنجم توسعه، این وزارت مکلف به ایجاد شبکه ملی اطلاعات در کشور می‌باشد. در این راستا ضروری است دستور فرمایید کلیه سازمان‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه آن دستگاه نسبت به انجام موارد ذیل اقدام لازم را به عمل آورند:

1ـ استفاده از پسوند دامنه کشوری “.ir” در کلیه وب‌سایت‌ها، پرتال‌ها دستگاه مرکزی، سازمان‌ها، شرکت‌ها و ادارات تابعه با رعایت موارد ذیل اجباری است:

1ـ1ـ وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مستقل و سازمان‌هاو ادارات تابعه آنها با پسوند “.gov.ir

1ـ2ـ سازمان‌ها و نهادهای غیردولتی و غیرانتفاعی مانند شهرداری‌ها، انجمن‌ها و غیره با پسوند “.org.ir”

1ـ3ـ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی با پسوند “.ac.ir”

1ـ4ـ مدارس با پسوند “.sch.ir”

2ـ بدیهی است استفاده از پسوندهای عمومی نظیر .org.com و… برای دستگاه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی به عنوان پسوند اصلی ممنوع است و در صورت ثبت دامنه‌های فوق باید به دامنه اصی مطابق مشخصات بند 1 منتقل شود.

3ـ ضروری است میزبانی وب‌سایت‌ها و پرتال‌های فوق در داخل کشور انجام گیرد و مدیران وب‌سایت‌ها و پرتال‌ها با مراجعه به سایت ثبت دامنه‌های کشوری (www.nic.ir) علاوه بر ثبت nsهای اینترنتی، نسبت به ثبت nsهای اینترانتی اقدام نمایند.

4ـ در صورتی که میزبانی وب‌سایت‌ها و پرتال‌های فوق به صورت داخلی و توسط خود دستگاه انجام می‌شود، لازم است نسبت به اتصال مرکز داده خود به شبکه ملی اطلاعات از طریق لینک اینترانتی اقدام نمایید. در غیر این صورت مراکز داده داخلی این موضوع را انجام خواهند داد.

مسئولان فناوری اطلاعات دستگاه‌ها به منظور کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سازمان فناوری اطلاعات ایران (معاونت توسعه و مدیریت شبکه) مراجعه نمایند.

 

منبع:خبرگزاری فارس

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

آلودگی کاربران ایرانی به باج‌افزار سایبری/ نفوذ به «ریموت دسکتاپ»

بیا تو مالزی - مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای نسبت به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب