سه شنبه , 29 مهر 1399
خانه / اخبار جهان / اسلام با ظاهری متفاوت

اسلام با ظاهری متفاوت

بیا تو مالزی -

مد و لباس، یادآور لباسهای عجیب و مانکن های سایز صفر است. اما این روزها پدیده تازه ای در بازار مد به چشم می خورد که حتی برای بعضی از طراح های بزرگ لباس در اروپا و آمریکا هم الهام بخش بوده است…

این پدیده ظهور نوع جدیدی از پوشش برای دختران و زنان مسلمان در غرب است.

در دنیای معاصر که هر روز شاهد کوتاهتر شدن لباسها هستیم و درحالیکه قد و هیکل، نقش تعیین کننده در طرح لباس دارد، مسلما برای زنانی که با حجاب هستند، پیدا کردن لباسی ساده که خیلی باعث جلب توجه نباشد و در عین حال مطابق مد روز هم باشد، کار ساده ای نیست.

مریم 22 ساله، از این دسته از زنان است. او که از بچگی در لندن بزرگ شده توضیح می دهد که برای پیدا کردن لباس مناسب همیشه دچار مشکل بوده ولی در چند سال اخیر که مد روز لباسهای بلندتر و پوشیده تر است، می تواند لباسهایی را که با سلیقه اش همخوانی دارد خریداری کند. اما همیشه نگرانی این را دارد که با تغییر این مد باز هم یافتن لباس مناسب دشوار شود.

 

 

نگرانی مریم و زنانی مثل مریم بیهوده نیست. در دنیایی که ظاهر آراسته داشتن یکی از شرایط اساسی پذیرفته شدن در جامعه است، دختران و زنان مسلمان حق دارند که بخواهند متفاوت از آن چیزی باشند که جامعه مذهبی محافظه کار برای آنها تعیین کرده است.

رویارویی سنت و تجدد

ساره بن حجیله، طراح لباس اهل عربستان سعودی است که خود برای حل این مشکل دست به کار شد و مدل جدیدی از لباس که با موازین اسلامی مطابقت دارد و در عین حال مطابق مد روز است را طراحی کرد.

خانم بن حجیله در مورد اینکه چطور شد به فکر طراحی این مدل لباس افتاد می گوید، "من زمانی را به یاد می آورم که حدود هفت سال پیش تصمیم گرفتم برای اولین بار حجاب بپوشم. آن زمان برای من واقعا مشکل بود لباسهایی مطابق روز و در عین حال پوشیده پیدا کنم."

"من در آن زمان برای حل مشکلم، از فروشگاه های مختلف لباسهایی را که دوست داشتم می خریدم و بعد آنها را با هم ترکیب می کردم و می پوشیدم و اتفاقا نتیجه اش هم بیشتر اوقات خوب می شد. البته اینطور لباس پوشیدن کار خیلی سختی بود، چونکه هم باید سعی می کردم در چارچوب عرف و قوانین دین اسلام باشم و هم مطابق مد روز به نظر بیایم. اینطور شد که به فکر افتادم نوع جدیدی از پوشش برای زنان محجبه، طراحی کنم."

این پوشش جدید به شکلی است که با اینکه تمام بدن پوشیده است، اما مدل لباس کاملا امروزی است و حتی روسری ای که پوشیده می شود، جزئی از لباس به نظر می آید.

خانم بن حجیله توضیح می دهد که هدفش از طراحی این نوع پوشش این بود که نشان دهد می توان هم مد روز لباس پوشید و هم با وقار بود.

وی همچنین می گوید: "من با اینکه در جامعه سنتی و محافظه کاری بزرگ شدم که قوانین سختگیرانه ای در مورد پوشش زنها تحمیل می شود، اما شانس این را داشتم که برای تحصیل به اروپا و امریکا بروم و شرایط زندگی مخالف را هم تجربه کنم. من فکر می کنم همین تجربه های مختلف، به من در خلق طرحهای جدید ایده می دهد. من از هر دو فرهنگ شرق و غرب در طراحی هایم الهام می گیرم و با تلفیق دو فرهنگ طرحهای تازه به وجود می آورم."

البته با اینکه طرحهای جدید ساره با استقبال خوبی همراه بوده اما هنوز به تولید انبوه نرسیده است و فقط بعد از سفارش دادن، دوخته می شود.

مسلما برای زنان محجبه کار ساده ای نیست که از تار و پود باورهای رایج در جوامع مسلمان بیرون بیایند ولی به وجود آمدن طرحهایی تازه از این دست به زنان کمک می کند تا قالبهای خشک سنتی را بشکنند و با هویتی مستقل جایگاه خود را در جامعه پیدا کنند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

چین تسلیم تحریم‌های نفتی آمریکا می‌شود؟

بیا تو مالزی - واردات نفت چین از ونزوئلا در ماه سپتامبر که شرکت‌های بزرگ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب