سه شنبه , 4 آذر 1399
خانه / دانستنیها / اطمینان نامطمئن

اطمینان نامطمئن

بیا تو مالزی - داروهای ماهواره ای درمان پرخطر…

هر شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای را که تماشا کنی، شماره‌های تلفن همراه اعتباری، یک به یک زیر صفحه تلویزیون رژه می‌روند. همه این شماره‌ها در سراسر کشورمان، در دست فروشندگان انواع داروهایی است که شب و روز در این شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شوند. انواع قرص‌ها و شربت‌هایی برای «ترک اعتیاد بدون درد و خماری» کپسول‌هایی برای کوتوله‌ها (با خوردن آنها چنان قد می‌کشید که از در نمی‌توانید تو بیایید!) و انواع کرم‌ها و داروهای دیگر برای چاقی، لاغری، زیبایی پوست، تقویتی و…
در تبلیغات تلویزیونی یادآوری می‌شود که فروشندگان این داروها در هر شهر و آبادی داخل ایران گوش به زنگ تلفن شما هستند. کافی است گوشی تلفن را برداری و شماره نزدیک‌ترین فروشنده موبایل به دست را بگیری. یک نفر از آن سوی خط جوابت را می‌دهد. درباره دارو می‌پرسی.
جواب می‌دهد: «داروی لاغری داریم، تضمینی، بدون عوارض، در عرض 20 روز شما را به آن وزنی که می‌خواهید می‌رساند، فقط باید طبق دستورالعمل ما استفاده کنی، قیمتش 85 هزار تومان است و در خانه‌ تحویل می‌دهیم» شماره دیگری را می‌گیری، همان فرد جواب می‌دهد، سؤال که می‌کنی پاسخ می‌شنوی: «داروی چاقی داریم، تضمینی، بدون عوارض، در عرض
20 روز شما را به وزنی که می‌خواهید می‌رساند، فقط باید طبق دستورالعمل مصرف کنید، قیمتش 85 هزار تومان است» چند آگهی دیگر، چند شماره دیگر و باز هم یک نفر با یک صدا، با یک لحن و با یک متن پاسخ می‌دهد فقط نوع دارویش فرق می‌کند، یکبار داروی چاقی است، دفعه بعد داروی لاغری، یکی دیگر کرم رفع چروک و نهایتاً داروی ترک اعتیاد و…

اطمینان نامطمئن
تبلیغات ماهواره‌ای بی‌هیچ نظارتی و با کمترین مقابله راه به خانه‌های مردم برده و هر روز تعداد بیشتری از مردم تحت تأثیر این داروها قرار می‌گیرند.
اینکه این داروها آیا مفید هستند یا نه ؟ یک طرف بحث است ولی مهمتر از آن شاید، علت تماس و استقبال مردم از این تبلیغات باشد، اطمینان به این آگهی‌ها و صحت آنها چگونه شکل می‌گیرد؟
سیامکی 25 ساله و با تحصیلات اول راهنمایی در این رابطه می‌گوید:
دو ماه پیش این دارو را خریداری کردم البته مصرف نکردم چون بعد از خرید گزارشی را دیدم که در مورد نحوه تهیه این داروها بود.
جوانی که نخواست معرفی ‌اش کنیم می‌گوید: تحت تأثیر تبلیغات ماهواره‌ای، یک سری از مجموعه داروهایی که برای ترک اعتیاد معرفی می‌شود، به قیمت 75 هزار تومان خریدم اما نه تنها از اعتیاد نجات پیدا نکردم بلکه با مصرف آنها مبتلا به درد معده شدم.
یکی دیگر از معتادان هم به ما گفت: بی‌انصاف‌ها، توی کپسول‌هایی که به عنوان داروی ترک اعتیاد معرفی می‌شود مخلوطی از قهوه و سوخته تریاک ریخته بودند.
افراد دیگری هم هستند که با مصرف برخی از داروهای تبلیغی دچار مشکلات عدیده‌ای شده‌اند. خانم علیپور 26 ساله و دیپلم می‌گوید: اراده نداشتم رژیم غذایی بگیرم، در ماهواره وقتی این تبلیغات را دیدم به سرعت تماس گرفتم و داروی لاغری را خریداری کردم، پس از مصرف نه تنها اثری نداشت بلکه باعث شد پشت گردنم کاملاً سیاه شود. وضعیتم به نحوی شده که انگار پشت گردن من سوخته است! من به شوهرم نگفتم که این دارو را خریداری کرده‌ام، وضع مالی خوبی هم نداریم و از اینکه 85 هزار تومان برای این دارو داده‌ام خیلی پشیمانم.

ضعف قانون یا خلأ قانون؟
از اواخر سال 89 تا به امروز سه پرونده در رابطه با عوارض داروهای ماهواره‌ای به دادسرای پزشکی رفته و هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است، این در حالی است که در یک مورد متهم در حال حاضر فراری است و دو متهم دیگر در انتظار صدور حکم هستند. بازرسی معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش عالی از نظر قانون مسئول شناسایی واحدهای فروش داروهای ماهواره‌ای است، آنها پس از شناسایی پرونده را به مرجع قضایی ارسال می‌کنند و این مرجع قضایی است که باید در رابطه با متهمان و جرم آنها اعلام حکم کند.
رضا غیاثی، کارشناس حقوق، در این رابطه می‌گوید: قوانین Law ما در برخی مسائل نیاز دارد
به​روز شود، با پیشرفت تکنولوژی و امکانات مسائل جدیدی به وجود می‌آید که نیاز به قوانین جدید احساس می‌شود. به هرحال مسئولان وزارت بهداشت و درمان باید بر تبلیغات دارویی توسط شبکه‌های ماهواره‌ای نظارت و کنترل دقیقی داشته باشند. بسیاری از خوانندگان شوک بر این نکته تأکید داشتند: چگونه است وقتی به داروخانه‌ای می‌روی برای یک قرص ساده نسخه دکتر می‌خواهند ولی انواع داروها توسط شبکه‌های ماهواره‌ای به مردم عرضه می‌شود.
رضا غیاثی (کارشناس) می‌گوید: البته در مواردی که شاکی خصوصی موجود باشد و کسی با مصرف داروهای ماهواره‌ای دچار آسیب‌دیدگی شود می‌تواند با مراجعه به مراجع قضایی قضیه را پیگیری کند.
ولی با توجه به اینکه گاه هزینه شکایت و پیگیری از هزینه دارو بالاتر است به همین دلیل فرد آسیب‌دیده تمایلی ندارد به شکایت بپردازد و از کنار موضوع می‌گذرد.

اعتیادی که ترک نشد
صادق از خرمشهر جزو کسانی است که داروی ترک اعتیاد مصرف کرده، او نه تنها موفق به ترک نشده بلکه در اثر مصرف داروهای تبلیغی دچار سردردهای شدید شده است. صادق برای آزمایش آنها را به یکی از دوستانش داده و او نیز به سردردهای شدید مبتلا شده است.
مرد 40 ساله‌ای هم که از داروهای ترک اعتیاد مصرف کرده به قدری از این کار پشیمان است که در گفت و گو با خبرنگار شوک می‌گوید: اشتباه کردم، بعضی وقت‌ها با خودم فکر می‌کنم من چقدر بدبختم که درآمد کارگری‌ام را یک مدت خرج مواد کردم و یک مدت هم خرج داروهای بی‌خاصیت ماهواره‌ای! این داروها نه‌تنها هیچ تأثیری نداشت بلکه باعث شد به عوارض داخلی مبتلا شوم.
جالب‌ترین مورد به یک خانم 40 ساله مربوط است. او می‌گوید: با مصرف یک نوع داروی لاغری که شبکه‌ها تبلیغ می‌کنند چنان دچار لاغری شد‌ه‌ام که بشدت افسردگی پیدا کرده‌ام. به طوری که شنیده‌ام این نوع داروهای لاغری در دختران مصرف‌کننده حالات روانی خاصی توأم با لاغری به وجود آورده و به نظر می‌رسد ماده مخدر شیشه را در مخلوط داخل کپسول‌ها به کار برده‌اند.
حیدر محمدی ،مدیر کل بازرسی معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت و درمان در این رابطه می‌گوید: سازندگان چنین داروهایی برخی آمفتامین‌ها مثل شیشه را با پودر برخی گیاهان دارویی مخلوط می‌کنند و به نام کپسول لاغری به مردم می‌فروشند. شیشه اثر لاغری دارد و بشدت افراد را بی‌خواب می‌کند و حس کرختی می‌آورد به همین دلیل هم این افراد با استفاده از این مواد مخدر لاغر می‌شوند. به این ترتیب مصرف‌کنندگان از عوارض و تبعات استفاده از این ماده مخدر در امان نیستند و دچار مشکلاتی می‌شوندکه در حال حاضر آن را احساس می‌کنند و در طول زمان هم به صورت عارضه‌هایی گریبان آنها را خواهد گرفت.

قهوه به جای داروی لاغری
در شبکه‌های ماهواره‌ای، نسکافه‌های مخصوص لاغری تبلیغ می‌شود در صورتی که در حال حاضر دیگر هزینه‌های سنگین مربوط به واردات یا قاچاق اینگونه نسکافه‌ها را به جان نمی‌خرند و در عوض دست به ابتکار جدیدی زده‌اند، به این ترتیب که قهوه معمولی با موادی دیگر در کپسول‌ها و بسته‌های مختلف را به عنوان قهوه لاغری به مردم عرضه می‌کنند. این نوع داروها آن هم با قیمت گران نه ‌تنها باعث لاغری نمی‌شود بلکه بی‌خوابی و کم‌خوابی نیز در پی دارد.

ترک اعتیاد با ژلوفن
ماجرای ترک اعتیاد جالب‌تر است، در کنار شربت متادون و ترامادول که اثر تخریبی دارند، قرص‌هایی هم تحت عنوان داروی ترک اعتیاد به مشتریان فروخته می‌شود که در حقیقت همان (ژلوفن) است که معمولاً به عنوان یک داروی مسکن مورد استفاده قرار می‌گیرد و در درازمدت باعث پوکی استخوان مصرف‌کنندگان می‌شود!

ماجرای دفتر خیابان آزادی
با پیگیری دفتر بازرسی معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت چند تن از پخش‌کنندگان داروهای ماهواره‌ای شناسایی می‌شوند و با عملیات نیروی انتظامی شرکت آنها مورد تفتیش قرار می‌گیرد و پس از آزمایش روشن می‌شود که داروهای آماده پخش همه تقلبی و زیان‌آور هستند. با کشف مقدار زیادی از قوطی ‌ها و بسته‌ها و پوسته‌های خالی کپسول‌های خارجی در شرکت روشن شد که افرادی با ترکیب مواد زیان‌آوری، این مواد ترکیبی را در قوطی‌های خالی داروی شرکت‌های خارجی می‌ریختند و با چاپ بسته‌هایی به زبان انگلیسی، داروهای تقلبی‌شان را به عنوان قرص‌ها و کپسول‌های خارجی لاغری پخش می‌کردند. مقدار زیادی از این داروهای تقلبی (لاغری) با مقدار زیادی داروهای قاچاق در انبار کشف شده به دست آمد.

خانه‌ای برای تولید دارو
یک خانه که ساکنان آن مادر و پسری بودند در تهران مورد شناسایی و تفتیش قرار گرفت. در این خانه این مادر و فرزند با کمترین سواد اقدام به تهیه داروهاییDrug برای لاغری یا چاقی می‌کردند که در ماهواره تبلیغ می‌شد.

هشدار به مصرف کنندگان
به توصیه پزشکان کسانی که تحت تأثیر تبلیغات ماهواره‌ای قرار می‌گیرند و برای رفع نیازی اقدام به خرید داروهای تقلبی می‌کنند بهتر است به جای رفتن به راهی که مقصد آن نامعلوم و خطرناک است، برای رفع نیازهای خود به پزشک مراجعه کنند. این راه کم‌هزینه‌تر و کاربردی‌تر خواهد بود و حداقل از عوارض کمتری برخوردار است.

 

منبع:روزنامه ایران

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب