سه شنبه , 6 آبان 1399
خانه / اخبار مالزی / اعتراض مردم و مطبوعات به تورم 2 درصدی در مالزی

اعتراض مردم و مطبوعات به تورم 2 درصدی در مالزی

بیا تو مالزی -

بعد از مدتها زمزمه میان مردم، امروز روزنامه استار نیز به جمع آنان پیوست و تیتر اول خود را به گرانی و نرخ بالای تورم در مالزی اختصاص داد…

طی ماههای ژانویه تا سپتامبر این کشور نرخ متوسط 2 درصد تورم را تجربه نموده است. بیشترین افزایش قیمت طی این مدت به سیگار و مشروبات الکلی تعلق داشته است که البته این امر با حمایت دولت و وزارت بهداشت و به دلیل افزایش تعرفه های مختلف بر این کالاها صورت گرفته است. طی 9 ماه اول سال این کالاها 7.3 درصد گرانتر شده  اند.

مواد غذایی و نوشیدنی های غیرالکلی نیز در مجموع 2.8 درصد افزایش قیمت داشته اند.

بنابر این گزارش امروز مردم مالزی در مقایسه با سال گذشته برای هر قرص نان یا عوارض آزاد راهها باید 20 تا 30 سن بیشتر از مدت مشابه سال گذشته پرداخت نمایند که این امر موجبات نارضایتی مردم را درپی داشته است.

انجمن مصرف کنندگان با اعتراض به روند افزایش قیمتها در مالزی اعلام کرده است که نرخ تورمی که مردم تجربه می نمایند بیشتر از اعداد و ارقامی است که توسط دولت اعلام می شود.

سال گذشته نیز مالزی تورمی 3 درصدی را تجربه نمود که البته دلیل آن افزایش قیمت داخلی بنزین و فرآورده های نفتی بود. با اینحال دولت و بانک مرکزی این کشور موفق شد تورم 4 درصدی تا پایان سپتامبر را به 3 درصد تا پایان سال کاهش دهد.

در سال جاری نیز کارشناسان افزایش قیمتها را مرتبط به افزایش دستمزدها در مالزی طی شش ماه اخیر می دانند. دولت مالزی شش ماه پیش با افزایش قابل توجه در پایه حقوق مشاغل دولتی سعی نمود تا از اختلاف درآمد به وجود آمده میان کارمندان خود و مشاغل آزاد بکاهد. اگرچه بسیاری این افزایش حقوق را کافی نمی دانند ولی از طرف دیگر کارشناسان اقتصادی انجام این کار را عاملی در افزایش نقدینگی و ایجاد تورم ارزیابی نمودند.

در عین حال دولت همزمان با این تحولات سعی نمود تا با جذب هرچه بیشتر نقدینگی به سوی اوراق بهادار و بورس حجم پول در گردش در جامعه را بکاهد که به دلیل رشد قابل توجه بورس مالزی در سالجاری این اقدام دولت نیز با موفقیت قابل توجهی روبرو شده است.

با اینحال انتظار می رود در پایان سال میلادی نرخ تورم کمتر از 2 درصد تحت کنترل بماند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب