خانه / اخبار ایران / اعدام ایرانیان در عربستان صحت ندارد

اعدام ایرانیان در عربستان صحت ندارد

بیا تو مالزی -

 وزیر امور خارجه از توقف حکم اعدام  8  ایرانی در عربستان  خبر داد…

درحالی که وزیر امور خارجه خبر از توقف اجرای حکم اعدام 8 ایرانی در عربستان داده است؛ اما اخباری مبنی بر اعدام این محکومان در سه روز پیش، منتشر شده است.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران از توقف حکم اعدام این 8 نفر داد.

او گفت: “برخی از هموطنان ما که در شهر دمام زندانی هستند، محکوم به اعدام شدند و من در این خصوص با سعودالفیصل وزیر امورخارجه عربستان صحبت کردم و خوشبختانه روند اجرای حکم اعدام این هموطنان متوقف شده است. امیدوارم با مبادله توافق‌نامه‌های دوجانبه بین ایران و عربستان درباره تبادل زندانیان زمینه آزادی این عزیزان فراهم شود.”

این درحالی است که شیعه آنلاین خبر از اعدام این 8 نفر در سه روز پیش داده است؛اخبار رسیده از عربستان سعودی حاکی از آن است که رژیم آل سعود 8 تن از هموطنان کشورمان که در زندان شهر “دمام” در شرق سعودی بازداشت بودند را اعدام کرد. گفته می شود اعدام این 8 ایرانی بدون هرگونه محاکمه و یا اقدامات لازم قانونی انجام شد. زمان دقیق اعدام این هموطنانمان روز یکشنبه 15/4/2012 بوده اما این خبر تا به این لحظه از ترس واکنش جمهوری اسلامی ایران، توسط رسانه های سعودی محرمانه مانده بود.

در همین حال یک فعال سیاسی سعودی اعلام کرد که علت اعلام نشدن این خبر، اختلاف شدید درون خاندان حاکم سعودی بر سر اجرای حکم اعدام این 8 ایرانی بوده است.

دستور اعدام این ایرانی ها مستقیما توسط شاهزاده «نایف بن عبدالعزیز آل سعود» وزیر کشور سعودی صادر شده بود. وی بدون اجازه و هماهنگی با «ملک عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی این کار را کرده است.

گفتنی است این 8 ایرانی که از هموطنان شهرهای جنوبی کشورمان بوده اند، حدود شش سال پیش در یک لنج ماهیگیری در آب های بین المللی در نزدیکی مرز آبی عربستان سعودی بازداشت شده بودند.

نام این 8 ایرانی اعدام شده بدین شرح است: 1- شاکر یعقوب إسحاق 2- عادل عبد الباری رضوی 3- سید جواد موسوی 4- سالم شرهان 5- سعید حمید عطار 6- صباح عاشور 7- قاسم رضوی 8- یعقوب فارسی نجات.”

با این حال صالحی دراین باره گفته: “در تماس چند روز پیش با آقای فیصل، ضمن بحث درباره مسایل دو جانبه و منطقه ای موضوع ایرانیان زندانی در عربستان را نیز مطرح کردیم و گفتیم که با توجه به شرایط موجود تامل در این امر حکیمانه تر است.”

به گفته صالحی، این تماس تلفنی پس از آن برقرار شد که خبر رسید تعدادی از اتباع ایرانی در عربستان به اتهام قاچاق مواد مخدر زندانی هستند و برخی اخبار از آن حکایت داشت که قرار است تعدادی از آنها را اعدام کنند.
وزیر امور خارجه از همتای عربستانی خود به واسطه تلاش برای متوقف کردن اجرای حکم اعدام این اتباع ایرانی تشکر کرد.

او همچنین با اشاره به این که چند توافقنامه در زمینه استرداد محکومان، مجرمان و معاضدت حقوقی به عربستان ارسال شده است، گفت: خواهش ما این بود که آنها هر چه سریعتر این توافقنامه ها را بررسی و نظر موافقشان را اعلام کنند چرا که با وجود این موافقتنامه ها مسایلی از این دست به راحتی قابل مدیریت است.
به گفته صالحی یک روز پس از تماس تلفنی او با وزیر امور خارجه عربستان، سعود الفیصل در تماسی اعلام کرده که اجرای حکم اعدام ایرانی ها معلق مانده و به تعلیق افتاده است.

 

منبع:خبرآنلاین

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب