دوشنبه , 6 بهمن 1399
خانه / اخبار ایران / اعضای اتحادیه اروپا سفیران ایران در کشورهای خود را فرا خواندند

اعضای اتحادیه اروپا سفیران ایران در کشورهای خود را فرا خواندند

بیا تو مالزی - پیشنهاد احضار سفیران ایران در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست روز گذشته مدیران سیاسی وزارتخانه‌های امور خارجه اتحادیه اروپا در استکهلم، مطرح شده بود که در نشست کمیته سیاسی و امنیتی اتحادیه اروپا در روز جمعه در بروکسل تأیید شد…کشورها عضو اتحادیه اروپا در اعتراض به تداوم بازداشت کارمندان محلی سفارت بریتانیا در تهران، روز جمعه اعلام کردند سفیران ایران را در کشورهای عضو این اتحادیه فرا خواهند خواست .

به گزارش خبرنگار” تابناک”،خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام نزدیک به رئیس دوره ای اتحادیه اروپا گفته است: ما سفیران ایران را در سراسر کشورهای عضو اتحادیه اروپا احضار می‌کنیم و وضعیت کارمندان محلی سفارت بریتانیا در تهران را در هفته آینده زیر نظر خواهیم داشت.

این مقام نزدیک به ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا همچنین گفته است: «همه گزینه‌ها دراین زمینه مد نظر هستند».

در همین حال یک دیپلمات اروپایی دیگر نیز گفته است: احضار سفیران و کارداران ایران در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در طول روز جمعه انجام خواهد شد و تاکنون تعدادی از آنها فراخوانده شده‌اند.

پیشنهاد احضار سفیران ایران در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست روز گذشته مدیران سیاسی وزارتخانه‌های امور خارجه اتحادیه اروپا در استکهلم، مطرح شده بود که در نشست کمیته سیاسی و امنیتی اتحادیه اروپا در روز جمعه در بروکسل تأیید شد.

۹ کارمند ایرانی سفارت بریتانیا هفته گذشته به دلیل اتهام دست داشتن در ناآرامی های اخیر در تهران بازداشت شدند.

اکنون مقامات بریتانیایی می‌گویند تنها هفت تن از این کارمندان آزاد شده‌اند، اما رسانه‌های کشورمان از در بازداشت بودن تنها یک تن از این افراد خبر داده اند.

خبرگزاری های بین المللی این اقدام را به اظهارات امروز آیت الله جنتی در خطبه های نماز جمعه ربط داده و آن را نوعی اقدام پیشگیرانه برای مقابله با محاکمه احتمالی کارمندان سفارت بریتانیا در تهران می دانند.آیت الله جنتی در خطبه های امروز با اشاره به نقش کشورهای بیگانه در ناآرامی های اخیر گفت: «کارمندان سفارت بریتانیا در تهران قطعاً محاکمه خواهند شد

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در روزهای گذشته گفته بودند این اتحادیه اقداماتی محدویت صدور ویزا برای مقامات ایران و همچنین فراخواندن سفیران خود را در اعتراض به بازداشت این افراد مورد بررسی قرار خواهند داد.

اظهارات اخیر مقامات اروپایی از جمله سخنان آنجلا مرکل و وزیر امور خارجه بریتانیا در خصوص حوادث پس از انتخابات در کشورمان را می توان تندترین موضع گیری مقامات رسمی اروپایی در سالهای اخیر دانست.

شواهد نشانگر آن است که روابط ایران با کشورهای عضو اتحادیه اروپا در شرایط کنونی وارد مرحله حساسی شده است و به نظر می رسد تلاش برای کاهش تنشها و عبور از این شرایط با رعایت عزت و حفظ منافع ملی امری غیر قابل انکار است.

گفتنی است هرچند وزیر خارجه کشورمان در روزهای گذشته سعی کرد طرفهای اروپایی را متوجه این موضوع کند که مسائل انتخابات موضوعی داخلی بوده و اکنون که به پایان رسیده است کشورهای اروپایی نباید بیش از این در این خصوص اظهار نظر کنند ،طرفهایی اروپایی با پیش کشیدن موضوعاتی مانند بازداشت کارکنان ایرانی سفارت بریتانیا سعی در دنبال دار کردن این مسئله دارند.

لازم به یادآوری است وزارت خارجه و یا مقامات دیگر کشورمان از زمان اعلام این موضع اتحادیه اروپا تاکنون موضعی اتخاذ نکرده اند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب