دوشنبه , 10 آذر 1399
خانه / دانش و فناوری / اقدام جدید آمریكا در مسدود كردن سایت‌های ایران

اقدام جدید آمریكا در مسدود كردن سایت‌های ایران

بیا تو مالزی -

بنا بر آنچه ایالات متحده آن را «تشدید تحریم ایران» می‌نامد، هاستینگ برخی سایت‌ها كه از ایران فروخته یا مدیریت می‌شود، مسدود و نیز امكان دستیابی و تغییر در اطلاعات موجود در سرورها محدود شده است…در پی فشارهای جدید دولت آمریكا به ارایه‌دهندگان سرورهای اینترنتی در كشور، این شركت‌ها در اقدامی جدید، اقدام به مسدود كردن دسترسی به سرورهایی كرده‌اند كه میزبان پایگاه‌های اطلاع‌رسانی مستقر در ایران هستند.

به این ترتیب، بنا بر آنچه ایالات متحده آن را «تشدید تحریم ایران» می‌نامد، هاستینگ برخی سایت‌ها كه از ایران فروخته یا مدیریت می‌شود، مسدود و نیز امكان دستیابی و تغییر در اطلاعات موجود در سرورها محدود شده است.
این اقدام آمریكا و سرورهای میزبان آن كشور‌، در حالی انجام می‌شود كه عمده میزبانی سایت‌‌های كشورمان در آمریكا انجام گرفته و این امر می‌تواند زیان‌های جبران‌ناپذیری برای فضای اطلاع‌رسانی كشور داشته باشد.

 

این حركات دیتا سنترها (مراکز داده‌ها) در آمریكا پیش از این نیز سابقه داشته، به گونه‌ای كه در ابتدا اقدام به محدود و مسدود كردن كنترل پنل مدیریت سرور مثل Cpanel و Plesk برای جلوگیری از کنترل و یا تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات موجود در سرورها نموده و در حركت بعدی، اقدام به بستن كامل سایت‌ها و عدم امكان دسترسی به آنها می‌كنند.

 
گفتنی است، وقوع چنین پیشامدهایی با توجه به سابقه قبلی، باید پیشتر توسط مسئولان و عوامل ذیربط با این مسئله پیش‌بینی و راهكارهایی برای این حوادث اندیشیده می‌شد و با توجه به فشارهای گسترده آمریكا و دیگر كشورها كه احتمالا از این پس نیز تشدید خواهد شد، در صورت پیش‌بینی نكردن تدابیر سودمند، بسیاری از سایت‌های اینترنتی و شركت‌های ارایه‌دهنده هاستینگ، دچار مشكل می‌شوند در صورتی كه با اجرای درست موضوع «اینترنت ملی» و تفکیک پهنای باند مصرفی ناشی از مراجعات داخلی از خارجی و ساماندهی بخش قابل‌توجهی از نیاز اینترنت كشور امكان‌پذیر است.

البته لازم به ذکر است که در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های سنگینی توسط بخش خصوصی و دولتی در راه‌اندازی مراکز داده انجام شده است، ولی به دلایل متعدد اقتصادی و فنی ،استفاده از مراكز داده داخلی توجیه اقتصادی و فنی ندارد و این مراکز داده حتی از جذب درصد ناچیزی از بازار سرویس‌های میزبانی ناکام مانده‌اند.

نظرات كاربران:

مشخصا هزینه راه اندازی دیتا سنتر در ایران به خاطر استفاده رایگان از نرم افزارها پایین تر از کشورهای خارجی است اما به جز برخی قوانین ناقص(!) سنگ اندازی و عدم توانایی شرکت مخابرات در ارایه پهنای باند مناسب از دلایل اصلی عدم تمایل سرمایه گذاری افراد و شرکت ها در این حیطه می باشد.
با سلام
بنده یکی از کسانی می باشم که از این موضوع صدمه و لطمه شدید دیده ام.
پس از تماس های بسیار این جواب به بنده داده شد:
In general however, cPanel Inc is a United States based company and as such are bound by US sanctions laws which strictly forbid us from doing business in or with Iran in any way.

متاسفانه بحث دیتا سنتر داخلی و استفاده از سرورهای داخلی غیر منطقی بوده و عملا موجب از دست رفتن مشتریان می گردد.
لذا می طلبد اقدامات بهتری حهت بهینه سازی سرورهای داخلی انجام پذیرد تا من و سایر همکاران رغبت به اخذ سرورهای داخلی داشته باشیم.
با تشکر

با سلام و احترام خدمت كلیه خوانندگان گرامی
متاسفانه ما برای خودمان در زمینه it كاری نكرده ایم و فقط عواملی كه ادعا داشتند از اول تاكنون فقط بودجه های it كشور را به یغما برده و در ملك سرمایه گذاری نموده اند .
می دانید اگر شركت مایكروسافت اراده نماید ظرف مدت كمتر از یك دقیقه می تواند كلیه رایانه های خاورمیانه و ایران را از كار بیندازد و فقط با یك فرمان ! آیا می دانید كه جنگی از این بدتر نمی تواند در كشور رخ دهد جنگ كه نباید توپ و تانك و موشك باشد.
من نمی گویم مسئولین مقصرند چون آنها تلاش خود را نموده اند و مقصر اصلی خود ما هستیم كه برای سرنوشت و آینده كشور این چنین بی خیال نشسته ایم.
با تشكر
سلام . من قبلا دریکی از ادارات چابهار بعنوان مدیر کل ICT حدمت کرده ام . چابهار استعداد بسیار زیادی جهت اتصال به فیبر نوری بین الملل و تشکیل یک دیتا سنتر بزرگ را دارد . با توجه به این که فیبر فالکن از عمان تا بندر چابهار کشیده شده و فقط نقطه اتصال به فیبر داخلی باقیمانده به راحتی میتوان با اتصال فیبر بین الملل به چابهار واستقرار یک دیتا سنتر در منطقه آزاد چابهار که از قوانین عمومی سرزمین اصلی پیروی نمی کند میتواند راه حلی همیشگی برای هاست وب سایتهای ایرانی و حتی کشورهای حوزه خلیج باشد .
به این دلیل تهران و یا دیگر شهرها نمیتوانند دیتا سنتر استانداردی راه اندازی نمایند که از بستر زیرساختی رمناسبی برخوردار نیستند . اما در چابن عبور کرده هار خصوصا منطقه آزاد این بستر استاندارد فراهم است .
فیبر عمان به چابهار از دو جهت نسبت به فیبر فجیره (عربستان )دارای اهمیت بیشتری ست :
1- این فیبر از دریای عمان که دارای بستر آرامتری نسبت به خلیچ فارس می باشد عبور کرده و قطعی فیبر تا حد قابل ملاحظه ای کمتر میشود .
2-از لحاظ استراتژیک با توجه به حضور نیروهای بیگانه در خلیج فارس و امکان هر گونه خرابکاری در مواقع حساس توسط ایشان بدلیل در دسترس بودن فیبر فجیره ،فیبر عمان به چابهار بدلیل اینکه از در آبهاب دریای عمان و بدور از منطقه خلیح فارس قرار دارد یک شاهراه حیاطی و امن برای مواقع حساس بحساب می آید .و
بنظر می رسد این طرح ملی اگر در رسانه ها تبلیغ گردد سرمایه گذاران داخلی و خارجی جهت سرمایه گذاری راه اندازی دیتا سنتر ، مدیا سنتر، کال سنتر و تله پورت خلیج فارس از خود نشان بدهند.
متاسفانه در سال های اخیر وضعیت مخابرات در ایران دچار انفعال شده است و مسئولین این حوزه در خواب زمستانی بسر میبرند و بجز خرید سیستم های رده آخر چینی مثل محصولات ..H ..و ..ZT نتوانستند خدماتی درخور ملت ایران ارائه کنند . اگر در ایران بخواهد دیتا سنتر هم با سرور های چینی راه اندازی شود همان بهتر که نباشد زیرا هیچ پایگاه امنی برای ذخیره اظلاعات نخواهد بود این در حالی است که در افغانستان موبایل نسل سوم مورد بهربرداری قرار گرفته است و شرکت های امریکائی در توسعه صنعت مخابرات این کشور حضور فعال دارند.
خدا صد هزار مرتبه شکر. من هم ۴-۵ سال پیش سرپرست یکی از معدود شبکه هایی بودم که سرور داخل کشور داشت.
امیدوارم این باعث شود که سرور ها و هوستهای داخلی تقویت شوند.
خنده دار است که ما تماممان (حتی وزیر مملکت) از ایمیل هایی استفاده می کنیم که سرورشان در خارج از کشور است.
رجوع به پیام قبلی. حالا اگر دیتاسنتر نیز بزنیم چه ربطی به cPanel دارد؟ یعنی آنوقت سی پنل هک شده نصب نماییم و سرورهای ما بعنوان سرورهای وارز تشخیص داده شوند؟ مشکل جای دیگه است…
این موضع ربطی به آمریكا نداره و بر میگرده به cPanle و Plesk
چند وقت پیش cPanel یكی از سرورهای ما كه توی آلمان بود بسته شد .هیچ یك از سایتها نمیتونستن به cPanle خودشون دسترسی داشته باشن.ولی اطلاعات سایتها بالا میومد.كه مجبور شدیم سرور رو عوض كنیم.
لعنت به این تحریم!!!
بنده خود میزبان یک شرکت میزبانی وب با بیش از 1900 مشترک هستم.
باید چند مورد را توضیح دهم:
1.تقریبا بدون اشکال و بدون نقص ترین کنترل پنل سایت بر روی سرورها همین cpanel +plesk هستند که تقریبا 85% سرورهای جهان از محصولات این 2 شرکا استفاده میکنند و بقیه یااشکالات عمده دارند و یا کارایی چندانی ندارند.در ثانی شما بیا کاربر رو راضی کن مگر با این مساله کنار می آیند.
2. در این حرکت cpanel یکی از سرورهای شرکت ما نیز که در آلمان میزبانی میشد با حدود 500 سایت مسدود شد که در حقیقت حدود یم هفته درگریر انتقال اطلاعات به یک دیتاسنتر دیگر این بار باز هم به کشور امریکا نمودیم.
واقعیت این هست که هیچ کشور دنیا نمی تواند جایگزین دیتاسنترهای امریکایی شود.
از طرفی درست هست امریکا به دلیل تحریم این بلاها را سر ایران درمی آورد ولی با کمال میل حاضر هستم باز هم با امریکا معامله کنم و در جمع که حدود 3500 دلار ماهیانه هزینه سرورهای اجاره داده شده و یا سرورهای مورد استفاده شرکتم را به امریکایی ها دهم چرا؟ کیفیت بسیار مطلوب تر، پشتیبانی و رفع اشکالات سریع و…
ضمنا شرکت بنده با توجه به توان فنی پرسنل خود یک دیتاسنتر که چه عرض کنم(دیتاسنتر تعریف وسیع با شرایط مختلف دارد که با هزینه های شرکت های ایرانی خوانایی ندارد و 6 میلیارد پارس آنلاین برای دیتاسنتری که گفته هزینه کرده اصلا با استانداردها جور در نمی آید)
برگردیم به سرورهای داخل ایران و شبه دیتاسنتر شرکت خودمون. واقعیت این هست که به این اینترنت بدون کیفیت داخل کشور و پهنای باند بسیار گران آن نمی شود داستان دیتاسنتر داخل کشور را به واقعیت بپیوندانیم.
در واقع برای ماجرای دیتاسنتر شمال کشور حتی با وزیر ارتباطات دکتر سلیمانی هم دیداری داشتم و حتی ایشان اذعان داشتند این کار برای شرکت های همچون شما نه تنها بازگشت نخواهد داشت حتی حمایتی هم از شما از طرف وزارت انجام نخواهد گرفت و…
به هر حال مشکل این بسته شدن سرورها از جایی دیگر آب میخورد که خدا میداند حل بشود یا نه…
به شرکت های ایرانی هم که هنوز بخاطر تحریم cpanelهایشان بسته نشده باید بگویم که دامنه ه اصلی ای که برای سرور نیم خود انتخاب میکنند را مشخصات دامنه را به مشخصات غیر ایرانی تغییر دهند تا بسته شدن پنل هایشان به تاخییر افتد.
خدا همه همکاران سخت کوش بنده را صبر دهد… که شب و روز در فشار روحی قرار دارند…(خدا گواه است یکی از سخت ترین مشاغل مربوط به حرفه ما هست… )
سلام
من هم با این مشکل به صورت بسیار شدیدی بر خورد کردم و میزان بسیار زیادی از اطلاعاتم بر روی یکی از سرور های کشور هلند block شد. هیچ راهی برای حل این مشکل وجود ندارد جز اقدام جدی مسئولین کشور در راه اندازی دیتا سنتر های قوی که جواب گوی بازار باشد که ان شا الله در 100 سال آینده عملی خواهد شد. با تشکر
سالیان قبل نیز این مشكل بود-نه به این شكل-دولت قبلی هم كاری انجام نداد و این دولت هم ابدا.تنها راه ایجاد دیتا سنتر است.
عزیزانی که حرکت به سمت دیتاسنترهای ایرانی را پیشنهاد می کنند توجه داشته باشند که cpanel یک نرم افزار کنترل پنل برای مدیریت سایت و سرور می باشد و ارتباطی به این ندارد که شما از چه دیتاسنتری استفاده می کنید .

cpanel ایران را تحریم کرده ، چه سرور شما در دیتاسنتر ایرانی باشد و چه آمریکایی ، نمی توانید از cpanel استفاده بفرمایید .

در مورد دیتاسنترهای ایرانی هم ، ایران از نظر زیرساخت اینترنتی به هیچ وجه بستر مناسبی برای ایجاد و گسترش صنعت هاستینگ را ندارد . هم به لحاظ سرعت و کیفیت اینترنت و هم پهنای باند مورد نیاز .
ارادتمند

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

آلودگی کاربران ایرانی به باج‌افزار سایبری/ نفوذ به «ریموت دسکتاپ»

بیا تو مالزی - مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای نسبت به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب