خانه / اخبار آمریکا / انتخابات ایالتی آمریکا؛ دموکرات‌ها از جمهوری‌خواهان پیش افتادند

انتخابات ایالتی آمریکا؛ دموکرات‌ها از جمهوری‌خواهان پیش افتادند

بیا تو مالزی - حزب دموکرات در انتخابات ایالتی آمریکا به پیروزی چشمگیری دست یافته است.

برای اولین بار در ۲۰ سال گذشته دموکرات‌ها توانستند اکثریت کرسی‌های مجلس ایالتی ویرجینیا را کسب کنند. مجلس این ایالت معمولا در اختیار جمهوری‌خواهان بوده است.

در پی نتیجه انتخابات ایالت ویرجینیا، اولین نامزد تراجنسیتی (ترنس‌جندر) به مجلس نمایندگان راه یافته است. همچنین غزاله هاشمی، اولین زن مسلمانی است که برای نمایندگی در سنای ایالتی برگزیده شده است.

جو بایدن و الیزابت وارن، دو نامزد ریاست جمهوری از حزب دموکرات به کارزار حمایت از نامزدهای محلی پیوسته بودند.

اندی بشار (Andy Beshear) هم در ایالت کنتاکی در برابر مت بوین از حزب جمهوری‌خواه به پیروزی رسید و فرماندار این ایالت شد. مت بوین ۵۲ ساله از حامیان سرسخت دونالد ترامپ است که با ۴ دهم درصد آرا از رقیب خود عقب افتاد.

آقای ترامپ دوشنبه شب در جمع هزاران هوادار حزب جمهوری‌خواه در لویس‌ویل گفت که شکست مت بوین از سوی منتقدانش “بزرگترین شکست در تاریخ جهان” تلقی خواهد شد. رئیس جمهوری آمریکا که در انتخابات سال ۲۰۱۶ توانست آرای ایالت کنتاکی را به دست بیاورد، اندی بشار را برای اداره این ایالت “به شدت افراطی و خطرناک” توصیف کرد.

با وجود پیروزی نامزد دموکرات، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که آقای بوین به دلیل اختلاف با اتحادیه‌ها و آموزگاران از کمترین محبوبیت در میان فرمانداران ایالات متحده برخوردار بوده است.

رقابت ایالتی بین دو حزب اصلی ایالات متحده آمریکا در حالی صورت گرفت که دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری مورد حمایت حزب جمهوری‌خواه، سال آینده میلادی در انتخابات شرکت می‌کند. آقای ترامپ اکنون با چالش تحقیق درباره استیضاح از سوی مجلس نمایندگان رو به روست.

فرمانداران ایالات متحده در راس دستگاه اجرایی دولت‌های ایالتی قرار دارند.

اگرچه حزب جمهوری‌خواه در رقابت بر سر فرمانداری شکست خورد با این حال نامزدهای این حزب توانسته‌اند در پنج رای‌گیری دیگر از جمله دادستانی کنتاکی پیروز شوند.

همچنین جمهوری‌خواهان توانسته‌اند در رقابت بر سر فرمانداری در ایالت می‌سی‌سی‌پی در قدرت باقی بمانند. آقای ترامپ به نتیجه انتخابات در کنتاکی و می‌سی‌سی‌پی واکنش نشان داده است. او در با انتشار یک توییت به تیت ریوس برای شکست جیم هود تبریک گفت. جمهوری‌خواهان در دو دهه گذشته فرمانداری را در می‌سی‌سی‌پی در دست داشته‌اند./بی بی سی

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

چین تسلیم تحریم‌های نفتی آمریکا می‌شود؟

بیا تو مالزی - واردات نفت چین از ونزوئلا در ماه سپتامبر که شرکت‌های بزرگ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب