چهارشنبه , 30 مهر 1399
خانه / دانستنیها / انتخاب عینک اسیر مدها و برندها

انتخاب عینک اسیر مدها و برندها

بیا تو مالزی -

شما که عینکی هستید چقدر در انتخاب این جزء مصنوعی بدنتان دقت می‎کنید.

 

یکی از مصنوعاتی که به مرور زمان خود را جزئی از بدن صاحبش می کند، عینک است. راستی شما که عینکی هستید چقدر در انتخاب این جزء مصنوعی بدنتان دقت می‎کنید.

اگر عینکی هستید، حتما تا به حال هنگام خرید عینک سرگردان شده اید. فروشنده تعدادی عینک را به درخواست و سلیقه شما روی میز چیده و شما نیز بدون توجه به راهنمایی های او سعی در انتخاب مناسبترین عینکی که بر چهره تان زیبا، جذاب و در واقع خوش نشین هست، می‎کنید.

اما اگر از عینک طبی استفاده نمی کنید و علاقه زیادی به استفاده از عینک دارید خواندن این گزارش به شما کمک می کند تا شاید از توجه صرف به زیبایی و مورد پسند بود عینک دست بردارید.

اغلب معیارهای انتخاب عینک برای اقشار جامعه متفاوت بوده و به عواملی از جمله سن، نوع کار، میزان تحصیلات و میزان تاثیرپذیری جامعه ارتباطی مستقیم دارد.

از اینها که بگذریم بعضی از خریداران عینک مایلند مطابق با مد و طراحی روز حرکت کنند و عده ای عینک را برای مصارفی خاص همچون مطالعه، رانندگی و حتی قرارگرفتن در نور آفتاب مورد استفاده قرار می دهند.

با توجه به گزارش میدانی که در خصوص عینک توسط خبرنگار مهر گرفته شد، مطلع شدیم مردم از عدم آگاهی لازم جهت انتخاب عینک مناسب یا حتی نا آشنا بودن با انواع عدسی ها، اغلب در انتخاب خود برای سفارش فریم یا عدسی دچار مشکل می شوند.

 

به همین منظور سراغ چند فروشنده و سازنده عینک می رویم تا با اطلاعاتی که دریافت خواهیم کرد از انتخابی درست برخوردار شویم.

سالها طی شد که عینک شد پدید!

از لحظه‎ای که عینک اختراع شد مشکلی وجود داشت که به مدت 350 سال حل نشد و آن چگونگی قرار گرفتن عینک بر روی صورت بود، با گذشت زمان برای این معضل راه حلی پیدا شد که این یکی از بهترین پیشرفتهای علم در مهندسی طراحی عینک بشمار رفت.

بد نیست بدانید نخستین عدسی های عینک از جنس کوارتز بودند زیرا شیشه هنوز ابداع نشده بود و اغلب عدسی ها را بر روی فریم هایی از جنس استخوان، فلز وحتی چرم سوار می کردند.

نوع عینک در تعاملات اجتماعی و روزمره اثر گذار است

محمود غلامی استاد روانشناسی دانشکده علوم تربیتی دانشگاه فردوسی در گفتگو با خبرنگار مهر در مشهد، انتخاب عینک مناسب را امری مهم تلقی کرده و اظهار داشت: دخیل بودن سلیقه و نوع انتخاب عینک با فریم و عدسی مناسب می تواند تفاوت بین افرادی را که از عینک استفاده می کنند و آنهایی که عینک بر چشم ندارند را کاهش دهد.

وی افزود: دقت در انتخاب عینک طبی باعث ایجاد اعتماد به نفس در افرادی که از قدرت بینایی مطلوبی برخوردار نیستند، می‎شود.

استاد روانشناسی دانشگاه حکمت رضوی مشهد خاطرنشان کرد: توجه به فرم صورت هنگام تهیه عینک بسیار مهم است زیرا عینک می تواند باعث زیبایی یا نازیبایی چهره شده و در تعاملات اجتماعی و روزمره نیز اثرگذار باشد.

خانمهای دارای عینک آفتابی به نظر راستگو و قابل اعتمادتر از مردان هستند

جالب است بدانید که امروزه بسیاری از زمامداران و سیاستمداران برجسته و مردان مشهور دنیا عینک به چشم می‎گذارند و جالب‎تر آنکه بسیاری از سیاستمداران ادوار گذشته نیز از عینک استفاده می کردند.

 

در سال 1971 دو پژوهشگر به نام های “آرگایل” و “مک هنری”، دست به تحقیقی درباره تاثیر و برداشت مردم از افراد عینکی زدند. به داوطلبان تعدادی عکس هایی نشان دادند که افراد داخل عکس عینک به چشم داشتند و داوطلبان به این افراد، 14 نمره بیشتر از همان افراد زمانی که عینک نداشتند، دادند.

تحقیق دیگری در سال 1988 توسط “بارتونیلی” در زمینه تفاوت میان داشتن یا نداشتن عینک انجام پذیرفت. او دریافت افرادی که از عینک طبی استفاده می کنند در نظر دیگران دارای موقعیت اجتماعی بالاتری هستند، برعکس افرادی که از عینک آفتابی استفاده می کنند به نظر کوچک تر و پائین تر می آیند. وی اضافه می کند در این تحقیق به نظر شرکت کنندگان، خانم های دارای عینک آفتابی به نظر راستگو و قابل اعتمادتر از مردان هستند.

“پری.آر.هینتون ” معتقد است اگر می خواهید در اداره‎ای استخدام شوید بهتر است با عینک طبی عکس بگیرید.

معیاری برای خرید عینک در ایران وجود ندارد

حمید صمدی یکی از فروشندگان عینک عنوان کرد: ضعف این صنف مانند بسیاری از اصناف دیگر، عرضه و تقاضاست و این روش هیچ مشابهتی با کشورهای پیشرفته ندارد.

وی افزود: عمده مشتریان مصرف گرا هستند و خرید عینک را مشابه دیگر خریدهای روزمره می‎‏پندارند.

وی در ادامه گفت: فروش عینک کار ساده‎ای نیست و نیاز به حرفه و تخصص، تحصیلات و تجربه دارد.

این فروشنده که از اطلاعات دقیقی نسبت به حرفه خود برخوردار بود، با اشاره به عملکرد کشورهای دیگر در این خصوص اذعان داشت: نحوه فروش عینک در کشورهایی نظیر آلمان، ایتالیا و… کاملا متفاوت بوده و فروشنده همانند یک دکتر داروساز عمل می کند.

وی با اشاره به مطلب بالا افزود: در این اقدام به طور مثال فروشنده می تواند به بیماری که جراحی زیبایی بینی داشته، فریم‎های سبک و حتی لنزهای خاصی را با تجویز پزشک ارائه کند یا بیماری که ورزشی خاص یا فعالیت پرتحرکی انجام می دهد با ارائه اطلاعات به فروشنده او را در جریان نیاز خود قرار داده و انتخاب صحیح را بر عهده فروشنده می گذارد و در واقع این فروشنده است که با در نظر گرفتن همه جوانب و استفاده از اطلاعات پزشک معالج، عینکی را پیشنهاد می کند.

رسوخ محصولات چینی در صنف عینک فروشان

کیوان روشن نژاد یکی دیگر از فروشندگان عینک، اظهار داشت: تصور کنید وارد مغازه‎ای می شوید و فروشنده عینک، بنا به آنچه برای شما تجویز شده و مطابق با سایز، فیزیک، رنگ چهره و…اقدام به عرضه عینک می کند، قطعا تعداد زیادی از مشتریان با توجه به عدم اطلاع رسانی صحیح اجازه اعمال سلیقه را به فروشنده نمی دهند البته گاه بخشی از این بی اعتمادی جدا از نبود آمادگی فرهنگی در جامعه، ناشی از عدم تجربه و تخصص کافی فروشنده نیز هست.

فروشنده‎ای دیگر با اظهار اینکه نحوه استفاده از عینک تاثیر بسزایی بر دوام عینک خواهد داشت، تصریح کرد: جدا از کیفیت فریم‎ها که متفاوتند، نحوه استفاده صحیح از عینک نیز تاثیر بسزایی بر دوام فریم و عدسی ها دارد از جمله می توان به نوع استفاده از مواد شوینده نامناسب و… که می تواند در کاهش عمر فریمها موثر باشد، اشاره داشت.

نکته قابل توجه درباره عینک هایی که استفاده می کنیم، این است که در این صنف نیز محصولات چینی رسوخ کرده و عمده واردات عینک از این کشور است البته با تمهیداتی که در گلوگاه‎های ورودی و گمرکی صورت گرفته و حساسیت خوبی که تجار ایرانی به خرج می دهند محصولات با درجه کیفی بهتری وارد بازار می شود اما در این میان امکان بروز برخی تخلفات نیز وجود دارد.

فریم از 10 هزار تومان تا 20 میلیون تومان!

در حال حاضر کشورهای وارد کننده عینک محدود نبوده و واردات این محصول از تمام کشورهای صاحب سبک و صنعت مانند آلمان، ایتالیا، ژاپن، فرانسه، ترکیه، اتریش و… صورت می گیرد که البته مارکهای فرانسوی از قیمتهای بالایی برخوردارند که گاه تا مبلغ20 میلیون تومان هم می رسند در حالی که در کنار این کالاها فریم 10 هزار تومانی هم هست.

 

به طور کلی عدسی ها از لحاظ جنس به دو گروه شیشه و پلاستیک تقسیم می شوند که در گذشته های نه چندان دور تنها از شیشه استفاده می شد، اما به تدریج و با ورود محصولات جدید و سنگین بودن و شکننده بودن شیشه‎ها، این نوع عدسی ها جای خود را به پلاستیک ها که از لحاظ ساختاری دارای وزن کمتر، مقاومت بالاتر در برابر ضربه و… هستند، دادند.

ورود عدسی‎های آنتی رفلکس با کارآیی بسیار، باعث انتخاب راحت‎تر عدسی برای مشتری شده که از جمله مزیتهای آن، ضد بازتاب نور، ضد بخار، ضد گرد و غبار و خاک، محافظ اشعه ماوراء بنفش، محافظ اشعه مضر کامپیوتر و… است.

در سالهای اخیر نیز با پیشرفت علوم اپیتک در دنیا، محصولات هر روز متنوع تر و بهتر شده و عدسی‎های جدید و جدیدتری مانند عدسی پلی کربنات با ویژگی ضد خش، شکن و مقاوم وارد بازار می شوند که آخرین دستاوردهای عدسی با فناوری نانو تولید شده که از خاصیتهای متمایز این عدسی دیر کثیف شدن و…است.

در آخر اگر از عینک طبی استفاده می‎کنید یا به تازگی به فکر خرید عینک جدیدی افتاده‎اید، بد نیست حق خود را بدانید و به گفته یکی از فروشندگان در انتخاب عینک طبی و عینک های آفتابی به راحتی از حق خود نگذرید و از آنچه به مشتری تعلق می گیرد آگاه باشید و سعی کنید انتخاب خود را با توجه به راهنمایی‎های اعمال  شده توسط فروشنده متخصص عینک داشته همچنین به قیمت‎هایی که توسط برچسب ها از طرف اتحادیه، روی عینک ها قرار دارد، توجه کنید.

منبع:خبرگزاری مهر

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب