یکشنبه , 4 آبان 1399
خانه / اخبار ایران / انتقاد مجلس و كارشناسان از اظهارات تعجب‌برانگیز وزیر ICT

انتقاد مجلس و كارشناسان از اظهارات تعجب‌برانگیز وزیر ICT

بیا تو مالزی -

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: پهنای باند 56 كیلو بیت برای دانشگاه‌ها هم كافی است…آخرین اخبار از وزارت محترم ICT كه روز شنبه روی خروجی یك خبرگزاری نزدیك به دولت قرار گرفت، نقل قول بحث‌برانگیزی از شخص وزیر است: پهنای باند 56 كیلو بیت برای مصارف كاربران اینترنتی خانگی و دانشگاه‌ها حتی برای دانلود كتاب‌های 500 صفحه‌ای مناسب است؛ اظهار نظری عجیب كه اگر آن را با تلاش كشورهای پیشرفته دنیا برای افزایش سرعت اینترنت در حد چند گیگا بایت مقایسه كنیم، بسیار مضحك به‌نظر می‌آید.

گذشته از آن‌ كارشناسان این سؤال را مطرح می‌كنند كه آیا وزیر تاكنون با سرویس Dial Up به اینترنت متصل شده است تا دركی از سرویس‌های 56 كیلوبیتی داشته باشد؟ و یا اینكه واقعاً شایسته است مصارف خانگی و دانشگاهی را هم رده بدانیم؟

سلیمانی در ادامه اظهارات جنجال‌برانگیزش گفته است: در حال حاضر پهنای باند
128 كیلو بیت یا 56 كیلو بیت مشكل اینترنت كشور نیست، بلكه نحوه ارائه این میزان از سوی شركت‌های ارائه دهنده اینترنت مورد بحث است.

رمضانعلی صادق زاده، رئیس كمیسیون مخابرات مجلس هفتم، در واكنش به این سخنان وزیر ICT با بیان این‌كه در مورد سرعت اینترنت پیمانكارانی انتخاب شده‌اند و اینها با شركت مخابرات قرارداد دارند، به همشهری می‌گوید: اگر هدف از واگذاری اینترنت این باشد كه فقط تا 56 كیلو بیت سرعت داشته باشد كه دیگر نیازی به پیمانكاران و سرمایه‌گذاران نیست و در واقع در این عرصه، سرمایه‌گذاری، توجیه اقتصادی خود را از دست می‌دهد. او اضافه می‌كند: این سرعت برای استفاده كاربران خانگی، از نظر حجم شاید توجیه پذیر باشد ولی از نظر سرعت نمی‌تواند كافی باشد و این در حالی است كه اینترنت پرسرعت یا ADSL با قرارداد پیمانكاران عمدتاً برای مصارف خانگی بوده است.

رئیس كمیسیون مخابرات مجلس هفتم، با بیان این‌كه متأسفانه وزارت ارتباطات حتی در جایی كه می‌توانسته اینترنت پر سرعت ارائه كند آن را محدود كرده می‌گوید: مسئولان وزارت ICT با منفی بافی‌هایشان كاربران را محدود می‌كنند. ما نباید تعیین كنیم كه چه كسی، چقدر مصرف كند و در واقع نباید به خاطر حواشی، اصل موضوع را فراموش كنیم.

اظهارنظر سلیمانی درحالی است كه در چند سال اخیر همایش‌های بسیاری در ایران در باب تولید محتوای الكترونیكی و دولت الكترونیك برگزار شده است و این اظهارنظرها تناقضی آشكار بین گفتار و رفتار وزارت ICT است.

ایران را با كجا مقایسه می‌كنیم؟

محمد حسین محبی، رئیس سندیكای تولیدكنندگان فناوری اطلاعات به همشهری می‌گوید: من نمی‌دانم آقای وزیر با چه محاسباتی این جملات را گفته است و البته بستگی دارد كه وی ما را با چه كشوری مقایسه كرده است. تا وقتی كه تمام عوامل در انحصار مخابرات باشد ما به تعادل نمی‌رسیم و تمامی حرف‌ها در حد شعار باقی می‌ماند.

محبی با بیان این‌كه با توجه به گفته وزیر كه مصارف خانگی و دانشگاه‌ها را یكی دانسته، دیگر احتیاجی نیست كه كار تخصصی را از مصارف خانگی تفكیك كنیم، می‌گوید: 56 كیلوبیت برای شركت‌های نسبتاً كوچك و مصارف خانگی شاید مناسب باشد، تازه به شرطی كه از تمام پهنای باند 56 كیلو بیتی بتوانند استفاده كنند، اما شكی نیست كه دانشگاه‌ها و شركت‌های تخصصی باید پهنای باند بالایی داشته باشند تا جوابگوی نیازهایشان باشد.

رئیس سندیكای تولیدكنندگان فناوری اطلاعات ادامه می‌دهد: تصور من این است كه ما در هیچ زمینه‌ای از اینترنت پیشرفت نكرده‌ایم و چه بسا در تولید نیز مشكلات بسیاری داریم كه اصلاً امكان پیشرفت را به ما نمی‌دهد. به گفته وی، اگر بخواهیم سرعت اینترنت ایران را با كشورهای در حال توسعه بسنجیم باید بالای 35 میلیون نفر كاربر اینترنت داشته باشیم و اگر درجه توسعه یافتگی به آن میزان ارزیابی شود این 56 كیلوبیت شاید كمتر از 10 درصد استفاده آنها باشد.

فقط می‌خواهیم كتاب دانلود كنیم؟!

حسین ابراهیم آبادی، عضو هیأت‌مدیره انجمن ایرانی جامعه اطلاعاتی نیز معتقد است: 56 كیلو بیت واقعاً كم است و با این وضعیت اگر در رقابت علمی دنیا قرار بگیریم، حرفی برای گفتن نداریم. او ادامه می‌دهد: در دانشگاه‌ها و مراكز آموزشی وقتی در مورد اطلاعات صحبت می‌كنیم، نباید كانال‌ها را ببندیم. آنچه در مراكز آموزشی مهم است توزیع اطلاعات است كه مسلماً سیستم 56 كیلوبیتی نمی‌تواند جوابگوی نیازها باشد.

او این سؤالات را مطرح می‌كند كه وقتی می‌گوییم محتوا باید توسط ما تولید و توزیع شود، با این سیستم، این تولید و توزیع چگونه می‌تواند واقعیت پیدا كند؟ با وجود تأكید مسئولان در تولید محتوای فارسی آیا واقعاً با این سرعت امكان پذیر می‌شود؟

ابراهیم‌آبادی تاكید می‌كند آموزش شبكه‌ای یا پژوهش شبكه كه منظور همان چند رسانه‌ای كردن شبكه است با این سرعت‌ها غیرقابل دسترسی است و بحث ما فقط دریافت اطلاعات نیست كه بخواهیم به این سرعت‌ها قناعت كنیم.

وزارت در حاشیه امنیت

كارشناسان می‌گویند وضعیت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در 3-2سال اخیر به جایی رسیده كه دیگر نمی‌توانیم خودمان را با كشورهای هم رده خود نیز مقایسه كنیم. اگر كمی در نقشه جهان به سمت شرق برویم، با نگاه گذرایی به كشورهایی چون مالزی در خواهیم یافت كه سرعت اینترنت پر سرعت مالزی 1792 برابر ایران و قیمت اینترنت پر سرعتش تقریباً 16 هزار برابر كمتر از ایران است.

این درصورتی است كه از ایران زیاد دور نشوید، چراكه اگر به كشورهایی چون ژاپن برسید، اینترنت را  با سرعت‌هایی عجیب و غریب می‌بینید كه محاسبه اش سخت می‌شود.

به گفته این كارشناسان، احتمالا دكتر سلیمانی یكی از خوش شانس‌ترین وزرای دولت نهم است، چرا كه به‌دلیل تمركز افكار عمومی بر مسائل اقتصادی‌، تورم و… و نیز كم‌آگاهی مدیران و مسئولان بلند پایه دولتی از IT و علوم وابسته به  آن، با اینكه وزارت ICT نقایص زیادی در كار خود دارد (چه در بحث‌های مربوط به تلفن همراه مانند سرویس‌های  MMS و GPRS و چه در ارائه پهنای باند)، هیچ گاه این وزارتخانه از سوی دولت یا حتی مجلس، مواخذه نمی‌شود.

منبع: روزنامه همشهری

واحد IT وب سایت بیا تو مالزی:
  ظاهرا" جناب آقای وزیر تفاوت سرعت اینترنت یا واحدهای اندازه گیری آن (کیلوبایت , مگابایت و …) را نمی داند و یا فکر می کند سرعت اینترت را با کیلومتر ماشین می تواند سنجید. در بیشتر کشورها بحث بر سر سرعت بیشتر اینترنت است و رقابت بر سرافزایش سرعت و کاهش قیمت است  ولی ظاهرا" در کشور ما …. . 
به عنوان مثال در مالزی سرعت اینترنت به طور معمول 1024 کیلوبیت (1 مگابیت) می باشد و قیمت آن 25000 تومان در ماه است حال آنکه با این مبلغ در ایران فقط اینترنت 128 کیلوبیت اسمی می دهند که آن هم مشترک بین چندین کاربر است.
بهتر آن است اول کمی تحقیق و بررسی کارشناسی کنند بعد نظری را منتشر یا جناب آقای وزیر بروند دوره ICDL را به صورت کامل بگذرانند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب