سه شنبه , 11 آذر 1399
خانه / اخبار مالزی / اهتمام ایران و مالزی برای تولید مشترك غذای حلال

اهتمام ایران و مالزی برای تولید مشترك غذای حلال

بیا تو مالزی -

در نشست مشترك هیات مالزیایی به ریاست "افندی نورواوی" وزیر در دفتر نخست وزیری مالزی با "محمد نهاوندیان" رییس اتاق ایران، بر ظرفیت‌سازی برای تغذیه حلال با ایجاد گروه كاری مشترك جهت تولید غذای حلال میان دو كشور تاكید شد…

به گزارش روز شنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، در این نشست كه در محل اتاق ایران برگزار شد، دو طرف با تاكید بر بهره‌گیری از تجارب مالزی در تحولات مختلف اقتصادی از جمله خصوصی‌سازی، زمینه‌های تعامل دو جانبه دربخشهای مختلف انرژی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و گردشگری را مورد بررسی قرار دادند.

رییس اتاق بازرگانی و صنایع ومعادن ایران گفت: رشد پایدار به عنوان یك كشور مسلمان در دو دهه گذشته در جهان و در میان كشورهای جنوب شرقی آسیا، سهم مطلوبی در جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی و وضعیت صادرات از مالزی به عنوان یك كشور قدرتمند در عرصه اقتصاد جهانی ساخته‌است.

"محمد نهاوندیان" با بیان اینكه باید از تجارب موفق مالزی در مدیریت بحرانهای مالی، صادرات و خصوصی‌سازی بهره برد، افزود: تجربه موفق این كشور در حركت از اقتصاد متكی به نف به سمت اقتصاد مبتنی بر صادرات چند محموله ای برای اقتصاد ایران بسیار ارزشمند است.

وی پیشنهاد ایجاد گروه كاری مشترك در اتاق ایران برای بررسی خصوصی‌سازی را مطرح كرد و گفت: باتوجه به اجرایی‌شدن اصل ‪ ۴۴‬قانون اساسی و حركت ایران به سمت خصوصی‌سازی این گروه كاری مشترك می‌تواند ما را در اهداف خود یاری كند.

رییس اتاق ایران سپس افزود: با دسترسی مستقیم مالزی به بازارهای آسیایی ، دو كشور می‌توانند در زمینه سرمایه‌گذاری در بخش صنایع غذایی مشاركت داشته باشند و ایران نیز از این موقعیت استفاده كند.

وی با اشاره به اینكه در حال حاضر بخش خصوصی مجوز سرمایه‌گذاری در بخش انرژی را دارد از فعالان این كشور خواست تا در این خصوص با بخش ایران همكاری كنند.

نهاوندیان همچنین افزود: شركتهای مالزیایی در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات تجارب مفیدی دارند كه می‌توانند شركتهای ایرانی را درباره صادرات به دیگر كشورها یاری رسانند و مناسبات دو كشور در این زمینه افزایش یابد.

به گفته رییس اتاق ایران، اجازه واگذاری منابع مالی ایران در روند خصوصی‌سازی موجبات سرمایه‌گذاری مشترك شركتهای دو كشور را فراهم می‌كند.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایرنا، وزیر در دفتر نخست وزیر مالزی نیز با تاكید بر روابط رضایت بخش دوكشور، افزود: دو كشور تمایل بسیاری بر گسترش مناسبات فیمابین دارند.

"نورواوی" سپس برنامه‌ریزی كلان اقتصادی، بررسی زمینه‌های رشد اقتصادی ، تاكید این كشور بر واگذاری ‪ ۶۰‬درصد فعالیتها به بخش خصوصی را از جمله اقدامات این كشور برای رشد اقتصادی عنوان كرد.

وی با اشاره به رشد شش درصدی اقتصاد مالزی، افزود: با تمهیدات صورت گرفته پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصادی این كشور به هفت تا هشت درصد افزایش یابد.

این مقام مالزیایی، ایجاد زیرساخت‌ها و ارتباط میان زیرساخت‌ها را از جمله تعهدات دولت برشمرد و افزود: دولت مالزی علاقه بسیاری به گسترش مناسبات با كشورهای مختلف از جمله ایران دارد.

وی افزود: سرمایه‌گذاری در بخش انرژی از اولویتهای مالزی است و امور مالی اسلامی و بانكداری اسلامی بیش از هر چیز مورد توجه این كشور است.

نورواوی با بیان اینكه مالزی درصدد اجرای مدلهای جدید خصوصی‌سازی است افزود: پیوسته تلاش می‌شود تا بخش خصوصی نسبت به مشاركت درایجاد زیرساخت‌ها ، جاده‌ها، ریل و فرودگاهها ترغیب شود.

وی درعین حال گفت: مالزی در زمینه خصوصی‌سازی تجارب متناقض، اشتباهات و فراز ونشیب‌های بسیاری را پشت سر گذاشته كه به نتایج رضایت بخشی منتهی شده است.

به گفته این مقام مالزیایی، این كشور جزو كشورهای نمونه در زمینه خصوصی سازی است.

در هیات مالزیایی مدیرانی از بخش خصوصی و دولتی همچون انرژی، شركت ملی نفت مالزی (پتروناس)، شركت سرمایه‌گذاری خزانه ناشنال برهاد، خودروسازی (پروتون) ، مركز توسعه و ساخت وساز مالزی، مدیر توسعه تجارت گروه جهانی ‪ ، UEM‬مدیر شركت مهندسی پرلیس مارین و … حضور داشتند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب