پنج شنبه , 9 بهمن 1399
خانه / اخبار مالزی / اولین مالزیایی در میان شور و هیجان فراوان به فضا رفت

اولین مالزیایی در میان شور و هیجان فراوان به فضا رفت

بیا تو مالزی -

دکتر شیخ مظفر شوکور راس ساعت 9.23 دقیقه بعداز ظهر به وقت کوآلالمپور ایستگاه بایکنور قزاقستان را به مقصد ایستگاه بین المللی فضایی ترک کرد…

این در شرایطی بود که مردم مالزی و دولتمردان این کشور با هیجان فراوانی که کمتر در آنها دیده شده اند از ساعاتی قبل لحظه به لحظه این سفر را پیگیری می کردند

 در نقاط مختلف شهر مردم این كشور در كنار تلویزیون های رستوران ها و مغازه داران گردآمده بودند تا گزارش لحظه به لحظه و مستقیم پرواز سایوز روسی را مشاهده نمایند.

از نکات قابل توجه این پرواز قطع شدن کلیه امکانات ارتباطی و رادیویی دو ساعت پرواز بود که ادامه کار را در ابهام قرار داد اما با رفع امواج اخلال کننده کار ادامه یافت.

طی هفته اخیر ویژه نامه ها و پوسترهای متعددی از وظایف، نحوه سفر و ایستگاه بین المللی فضایی به چاپ رسیده و تاریخچه هایی نیز از مسافران فضایی در اختیار مردم قرار گرفته است که نشان می دهد علاوه بر آمریکا و روسیه چندین کشور دیگر از جمله عربستان سعودی و رژیم اشغالگر قدس نیز پیش از این نمایندگانی در ایستگاه بین المللی فضایی داشته اند. در همه این پوسترها و جزوات نام انوشه انصاری به عنوان یک فضانورد آمریکایی به چاپ رسیده است. 

دكتر شیخ مظفر پزشك بیمارستان دانشگاه یوكی ام كه توانست از میان 11 هزار نفر داوطلب مالزیایی به عنوان نماینده مالزی برای سفر به فضا انتخاب شود معتقد است پرواز او به فضا یك جهش بلند برای مالزی و یك گام كوچك برای شخص وی محسوب می شود.

وی پیش از سفرش به فضا اظهار داشت كه عید سعید فطر را در ایستگاه بین المللی فضایی جشن خواهد گرفت و از هم اكنون مقدمات آن را فراهم آورده است.
وی اعلام كرده است كه مدت باقی مانده تا عید سعید فطر را در ایستگاه فضایی روزه خواهد گرفت و درصدد است فرایض دینی خود را به بهترین شكل به انجام رساند.
او 10 روز را در فضا به سر خواهد برد كه هشت روز آن بر فراز ایستگاه بین المللی فضایی خواهد بود.
 
وی در حقیقت امشب با سفینه سایوز تی ام ای 11 به جمع 16 خدمه حاضر در ایستگاه فضایی خواهد پیوست.
وی را در این سفر دو فضانورد روسی و آمریكایی همراهی خواهند كرد كه البته هریك وظایف خاصی را در ایستگاه بین المللی فضایی برعهده دارند.
آزمایشات و تحقیقات گسترده ای نیز بر روی میكروبها و ویروس ایدز بر عهده دكتر شیخ مظفر گذاشته شده است.
وی در روز 21 اكتبر به زمین بر خواهد گشت.

برنامه پرواز دکتر مظفر شوکور از همه شبكه های تلویزیونی مالزی به صورت مستقیم پخش شد و عبدالله بداوی و هیئت وزیران نیز به همراه 280 دانشجو و دانش آموز این پرواز را به طور مستقیم از مركز همایشهای برجهای دوقلو بر صفحه ویژه ای تماشا نمودند.
قرار است روز یكشنبه دكتر شیخ مظفر از ایستگاه بین المللی فضایی با نخست وزیر مالزی مكالمه و گفت وگو داشته باشد.
این اقدام مالزی به مناسبت پنجاهمین سالگرد استقلال این كشور از زیر سلطه استعمار بریتانیا می باشد.

فضانوردان مالزیایی كه پیش از این دوره های مختلفی را در روسیه گذرانده اند از سال گذشته در میان یك انتخابات عمومی از بین 11 هزار كاندیدای این پرواز ، انتخاب شده اند.
مالزی این سفر فضایی را در ازای خرید 18 فروند هواپیما سوخو به ارزش یك میلیارد دلار هدیه گرفته است.
این پرواز كه از طریق پایگاه هوایی یوری گاگارین صورت گرفت تا كنون ،چندین بار به تعویق افتاده بود.

تبلیغات بسیار گسترده مالزی چه در زمان ثبت نام 11 هزار داوطلب این فرصت و چه بعد از آن در هنگام گزینش نهایی افراد ، همواره مورد توجه عموم بوده است.
در این خصوص اقدامات متنوعی نیز از سوی سازمان های دولتی و غیر دولتی انجام شده است كه از آن جمله به مباحث دینی می توان اشاره كرد كه مراكز علمی اسلامی مالزی به آن پرداخته اند.
انتشار جزوه ای در خصوص سوالات و مشكلات احتمالی فضانوردان مالزیایی در فضا بخشی از این اقدامات است در عین حال مالزی تبلیغاتی چند را نیز به عنوان اولین روزه‌دار در فضا مطرح نموده است.

دپارتمان توسعه اسلامی مالزی در این خصوص اعلام كرد كه هر یك از این دو كه به فضا سفر كنند سومین مسلمانی است كه پس از شاهزاده عربستانی و انوشه انصاری ایرانی موفق به انجام این كار شده است اما وی اولین مسلمانی است كه در ایام ماه رمضان به فضا می رود و اولین روزه دار در فضا است.
این دپارتمان تصریح كرده است كه فضانورد مزبور می تواند در این ایام روزه بگیرد و یا روزه خود را به بازگشت به زمین موكول نماید. اما در عین حال در اطلاعیه خود آورده است كه انتظار می رود نام فضانورد مالزیایی به عنوان اولین روزه‌دار در فضا ثبت شود.

منبع: ایران مالزیا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب