دوشنبه , 5 آبان 1399
خانه / اخبار ایران / ایجاد پایگاه Content Search در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری

ایجاد پایگاه Content Search در مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری

بیا تو مالزی -

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری از راه اندازی پایگاه اطلاعاتی Content Search در این مرکز خبر داد و گفت: این پایگاه جهت دسترسی به جدیدترین مقاله های منتشر شده در نشریات معتبر جهان راه اندازی شده است…

دکتر جعفر مهراد در گفتگو با خبرنگار مهر اطلاعات را اساسی ترین عامل توسعه و تکامل یک کشور عنوان کرد و گفت: اطلاعات جزئی از منابع ملی محسوب می شود و برای دسترسی به آن روشهای مختلفی وجود دارد که هر کدام مزایای متفاوتی دارند. در تمام این روشها سرعت، اطمینان و سهولت استفاده از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی با بیان اینکه در خصوص میزان ورود نشریات علمی به کشور آمار دقیقی در دست نیست، گفت: با این حال سالانه بیش از چند هزار عنوان نشریه خارجی توسط دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی و فناوری کشور خریداری می شود که بسیاری از این عناوین تکراری هستند.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری افزود: خرید مجلات چاپی در شرایطی انجام می شود که اشتراک مجلات الکترونیکی نیز سالانه در حدود 10 میلیون دلار در کشور ما هزینه بر می دارد.

وی خدمات تحویل مدرک را نوعی روش اشتراک منابع دانست و گفت: در این روش، نسخه برداری از مقالات نشریات یا تهیه نسخه الکترونیکی به منظور ارسال به استفاده کنندگان حقیقی و حقوقی خارج از سازمان جهت بهره برداری صورت می گیرد.

مهراد افزود: خدمات تحویل مدرک پایگاه اطلاعاتی Content Search در واقع فهرست مندرجات نشریات غیرفارسی در تمام حوزه های موضوعی که توسط مرکز منطقه ای خریداری و به محض دریافت در این پایگاه مندرج می شود.

وی اظهار داشت: در این پایگاه کاربران با استفاده از رشته های موضوعی می توانند عناوین نشریات موجود را مشاهده کنند.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: استفاده از این پایگاه کتابخانه و مراکز اطلاع رسانی را از تهیه و خرید مجلات بیشمار بی نیاز می کند و همچنین استفاده از خدمات تحویل مدرک پایگاه Content Search باعث می شود که سالانه از خروج بی رویه ارز جهت دسترسی و خرید نشریات لاتین خودداری شود.

وی اظهار داشت: Content Search ابزاری است جهت دسترسی جدیدترین مقاله های منتشر شده در نشریات معتبر جهان که از طریق خدمات تحویل مدرک مرکز منطقه ای در دسترس استفاده کنندگان قرار می گیرد. این پایگاه در وب سایت مرکز منطقه ای قرار دارد و استفاده از آن رایگان است و نیاز به کد کاربری ندارد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب